WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови корекції поведінки важковиховуваних учнів в навчально-виховному процесі - Курсова робота

Педагогічні умови корекції поведінки важковиховуваних учнів в навчально-виховному процесі - Курсова робота

зв'язну розповідь про пригоди героя, використовуючи дієслова. Кожен учасник промовляє по одній фразі.
Андрій: "Черепашка-Ніндзя вийшов з дому й побачив перед собою космічний корабель".
Іванко: "Але перш ніж вирушати в подорож, він вирішив пообідати й з'їв улюблену піцу".
Валя: "Після ситного обіду він заліз у ракету й заснув".
Гена: "А поки він спав, ракета сама злетіла і скинула його з ліжка".
Даша: "Але Ніндзя не злякався, дістався до управління ракетою і спокійно влаштувався в кріслі".
Женя: "В цей час на ракету напали космічні пірати..."
Гра продовжується, поки всі учасники не використають свої дієслова. Мета цієї гри -відпрацювання навичок зв'язної послідовної мови. Заняття завершується виконанням дихальних вправ та AT.
Критеріями успішності роботи логопедичної групи є здатність підлітка до зв'язної, плавної діалогічної та монологічної мови, відсутність страху мовлення та неадекватних рухів тулуба в момент розмови. Заняття для підлітків можуть завершуватися виконанням завдань, що вимагають максимального використання надбаних навичок, особливо складних. Це робиться для того, щоб підліток упевнився в тому, чого він досяг під час занять у групі, і спокійно ставився до звичайних ситуацій спілкування в школі і вдома. Прикладом таких "бар'єрних" завдань можуть бути "інтерв'ю з перехожими на вулиці", "концерти" (де серед глядачів є й незнайомі люди) тощо. За необхідності робота з підлітками, що заїкаються, може продовжуватись індивідуально.
Принципи групової психологічної корекції підлітків з агресивною поведінкою були запропоновані К. Савицькою. Мета циклу занять:
1) формування в дітей бажання активно впливати на власну поведінку;
2) оволодіння навичками продуктивного контакту;
3) уміння модифікувати власну поведінку в ситуаціях, що викликають агресію.
Приміщення для занять має бути досить просторим та таким, що забезпечувало б вільне, безпечне пересування, бажане м'яке покриття на підлозі.
Коригуюча робота в групі цього типу містить ігрові вправи, обговорення проблем та особливостей поведінки учнів. Велика увага приділяється формуванню і доброзичливих та відкритих стосунків у групі. Наведемо приклади ігор, які відповідають різним етапам розвитку групи.
Початковий етап (1-2-е заняття)
Гра "Хто перший схопить предмет".
Група поділяється на дві команди. Завдання команд - І дістати предмет, який знаходиться досить далеко. Для цього треба створити "живий ланцюг", прикріплений з одного боку, наприклад, до дверної ручки. Відстань до предмета більша, ніж довжина ланцюга, отже, учасникам доводиться використовувати інші способи зв'язування в ланцюг, наприклад рука - нога.
Проміжний етап (5-6-е заняття)
Бесіда в колі.
Психолог починає розмову, наприклад, такими словами: "У житті кожної людини виникають ситуації, які її злять, дратують так сильно, що хочеться когось вилаяти, вдарити. Наприклад, я найбільше злюся, коли... Чи у вас трапляються такі ситуації? Спробуємо про це поговорити..." Психолог заохочує висловлювання учнів, записує ситуації. При цьому він стежить, щоб діти не формулювали критичних оцінок, зауважень, а просто створювали "банк" ситуацій.
Проміжний етап (10-11-є заняття)
Інспірована імпровізація.
Учасники поділяються на дві команди. Кожній пропонується ситуація - тема імпровізації (наприклад, "приставання на вулиці"). Треба показати сценку на цю тему, використавши фрази, які дав психолог: "надто швидко втрачаю терпіння", "хочу вчинити розумно" тощо. Потім сценки розігруються Й обговорюються.
Заключний етап (14-15-е заняття)
Гра "Пункт прокату ідей".
Учасники сидять колом. Психолог пропонує всім згадати таку ситуацію, в якій вони поводились агресивно, але й тепер ре уявляють іншого типу поведінки. Зараз у них є можливість Запозичити в когось ідею для вирішення цього питання. Учасник, який бажає запозичити ідею, розповідає про ситуацію і вислуховує ідеї членів групи.
Критерієм успішності завершення занять є встановлення відвертої, спокійної атмосфери в групі та розширення діапазону поведінки у всіх учасників групи (вдома, в школі тощо), що приводить до зниження Агресивності. Бажані нормалізація самооцінки учасників, посилення навичок самоконтролю.
Корекція порушень навичок спілкування (вибірковий мутизм, надмірна соромливість, аграматизми в мові) а також є ефективнішою в умовах групи, оскільки основна маса підлітків з такими показниками належить до сенситивної, психастенічної та шизоїдної акцентуації.
Важливим завданням психолога при роботі в такій групі є забезпечення максимально доброзичливої атмосфери, групової підтримки, можливості якомога спонтаннішого самовираження кожного члена групи. Під час роботи широко використовуються аутотренінг, рольові ігри, психодрама, елементи арт-терапії. В групах молодшого шкільного віку застосовується ляльковий театр; у групах підлітків - вигадані імена учас-ників та їхні біографії, що дає змогу додатково створити атмосферу безпеки. Широко використовуються завдання, запропоновані Ф. Зімбардо. На початкових етапах роботи групи дітям надається можливість виразити свої почуття, відносини в малюнках, вигаданих казках та історіях; потім, з використанням лялькового театру чи зображень персонажів, вони розігрують сценки спілкування, поступово посилюючи емоційну насиченість сюжету. Велика увага приділяється невербальній комунікації (вправи "Дзеркало", "Дистанція спілкування" тощо).
На завершальному етапі роботи групи важливо домогтися перенесення засвоєних у групі навичок у реальну ситуацію спілкування, приділяючи головну увагу системі "домашніх завдань" з їх наступним обговоренням. Наведемо фрагмент одного з занять у групі спілкування.
Участь беруть:
"Аліса" - 13 років, страх мовлення в школі;
"Джон" - 14 років, вибірковий мутизм;
"Барбі" - 14 років, страх спілкування з хлопчиками:
"Майкл" - 13 років, високий рівень соромливості.
Починається заняття з обговорення "домашнього завдання".
Психолог "Вашим домашнім завданням була купівля продуктів у магазині. Як вам це вдалося? Хто хоче похвалитись."
Аліса: "Я пішла в магазин канцтоварів купити ручку та зошити. Продавщиця дивилася телевізор, тому мені довелося покликати її та пояснити, які ручка та зошит мені потрібні. Вона мене ввічливо вислухала, дала все, що мені треба було. Спочатку мені було трохи страшно, я відчувала, що червонію, але потім я була дуже задоволена, що все це змогла".
Психолог: "Молодець, Алісо, як ти думаєш, тепер, коли ти будеш писати цією ручкою в школі, ти будеш відчувати страх більше чи менше, ніж раніше?"
Аліса: "Звичайно менше, це буде ніби талісман". Психолог: "Добре, спробуй. А в тебе як справи, Джоне?" Джон: "Я пішов до книжкової крамниці, знайшов там цікаву фантастику, на ній не було написано ціни. Я хотів запитати в продавця, скільки коштує, але відчув, що не можу говорити Тоді я згадав вправиаутотренінгу, які ми робили в групі, й

 
 

Цікаве

Загрузка...