WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування культури поведінки молодших школярів - Дипломна робота

Формування культури поведінки молодших школярів - Дипломна робота

більш зроблені форми роботи з дітьми.
Робота з виховання культури поведінки буде ефективна, якщо вона проводиться не від випадку до випадку, а у визначеній системі, що повинна забезпечити нагромадження в дітей досвіду поведінки, корисних звичок, придбання моральних представлень.
Величезне значення для успіху роботи має обстановка в школі: чистота, порядок. Красиво оформлені класні приміщення, зі смаком оформлені інтер'єри. Якщо в будинку брудно і незатишно, дозволяється по школі ходити у верхньому одязі, немає побутового куточка, дзеркала, де можна привести себе у порядок, те важко жадати від школярів чистоти, охайності, підтягнутість в зовнішньому вигляді.
Поведінка вчителя, його зовнішній вигляд, тон і стиль звертання з іншими вчителями, батьками, учнями мають вирішальне значення у формуванні вихованості школяра. Учитель повинний бути тим зразком поведінки, якому хотів би випливати учень. Різкий тон, дратівливість у спілкуванні з дітьми, безтактні зауваження, що батьки іноді ще одержують у школах, безумовно, утрудняють виховання культури поведінки. Правила ввічливості, культура мови, точність, обов'язковість формуються набагато швидше, якщо в школі створена загальна атмосфера дружелюбності, уваги друг до друга, товариській допомозі і дбайливості.
Ефективність виховної роботи багато в чому залежить від погодженої роботи педагогічного колективу і родини. Батьки повинні знати, які вимоги пред'являються до поведінки дітей, які манери в них виховуються, і, що найважливіше, у цьому ж напрямку вести роботу будинку, у родині.
З цією ж ціллю використовують загальні і групові батьківські збори, консультації відвідування вчителем сімей своїх вихованців.
Процес морального виховання батьки можуть побачити і безпосередньо в школі - для цього організовуються "Дні відкритих дверей".
Але в той же час треба знати, що батьки не повинні переносити методи виховання школи в сім'ю. Специфіка сімейного виховання зберігається. Вчитель планує відвідати більшість сімей до початку навчального року або на протязі першого місяця перебування дитини в школі. Це дає можливість вивчити умови життя дітей дома, виявити особливості виховання і поведінку дітей в кожній сім'ї, рівень вихованості; виявити рівень педагогічної культури батьків; враховуючи особливості кожної сім'ї, спланувати конкретний зміст роботи з нею.
Велике значення у вихованні культури поведінки має особистий приклад батьків. Діти спостерігають за дорослими, їхньою поведінкою, взаєминами, манерами. Якщо батьки уважні друг до друга, привітні, увічливі, попереджувальні, вірні своєму слову, то і їхні діти, як правило, виростають добре вихованими. Значно сутужніше виховати навички і звички культурного поведінки в дитини, якщо в родині не прийнято бути ввічливими, дорослі не поважають один одного, лихословлять, а в будинку не дотримується чистота і порядок.
Виховання культури поведінки проходить успішно, якщо батьки і школа знаходять загальну мову, здійснюють однакові вимоги до поведінки дітей.
Починаючи роботу з учнями, не можна забувати, що досвід моральної поведінки, набуті ними до школи культурні навички та звички неоднакові. Тому вчитель молодших класів перші дні перебування дітей у школі повинен присвятити вивченню рівня їхньої вихованості. З цією метою він має визначити, які у дітей уявлення про правильну поведінку, якими навичками вони володіють, які прогалини мають місце у їх вихованні. Результати вивчення сприятимуть правильній організації виховної роботи з школярами з урахуванням їх індивідуальних і вікових особливостей, що є дуже важливою педагогічною умовою формування культури поведінки молодших школярів.
Дуже важливо постійно перевіряти ефективність проведеної роботи. Основним показником її успішності є загальний і моральний розвиток дітей. Учитель систематично повинний стежити за тим, як змінюється поведінка дітей, як вони поводяться без його постійного контролю, наскільки стійкі придбані позитивні звички, як розвивається дитяча свідомість. Вивчення дітей дозволяє обґрунтовано вносити необхідні корективи в систему роботи, удосконалити її.
Отже, процес виховання культури поведінки дуже складний, передбачає свідоме і своєчасне застосування педагогом багатого арсеналу різноманітних методів. Необхідна також "рухливість" засобів виховання, їхнє постійне коригування. Педагог повинен уважно слідкувати за тим, як кожний із його вихованців сприймає виховний вплив. Потрібно якомога раніше визначити рівень морального виховання кожного із дітей. Спостереження дозволяють виявити у кожної дитини відповідні їй особистості вчинків, інтересів, відносин з оточуючими, труднощі у засвоєнні навичок культури поведінки. Це, в свою чергу, служить основою для оцінювання динаміки розвитку дитини і коригуванню майбутнього процесу виховання.
2.3. Методика експериментального дослідження.
3 метою виявлення рівня вихованості молодших школярів у початкових класах був проведений констатуючий експеримент, який у загальних рисах можна охарактеризувати таким чином: об'єктом дослідження виступали 46 учнів 3-х класів Голубицької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.
Провідними методами і засобами дослідження виступали:
- вивчення передового педагогічного досвіду;
- спостереження;
- бесіда;
- інтерв'ю;
- анкетування;
- педагогічний експеримент.
Такий підхід давав можливість прогнозувати відтворення реальної ситуації щодо визначеного аспекту дослідження.
Насамперед нас цікавило питання, на якому рівні вчителі проводять виховну роботу з формування культури поведінки; у чому вони вбачають труднощі при формуванні культури поведінки; яка система заходів забезпечить ефективне формування культури поведінки (див. додаток А).
Задля цього нами була розроблена система роботи, що дозволила з'ясувати коло питань, які нас цікавлять. Нами було опитано 6 вчителів початкових класів даної школи. Труднощі і заходи для їх подолання подані нижче.
Труднощі, що гальмують формування культури поведінки в судженнях вчителів початкових класів.
Зміст судження Кількісні показники
- " Різні рівні вихованості учнів, які
приходять до школи". 52 %
- "Відсутність єдності вимог батьків до дітей у деяких сім'ях". 28 %
- "Відсутність психологічної служби в
школі". 20 %
Всього 100 %
Педагогічні заходи забезпечення ефективного формування культури поведінки.
Зміст судження Кількісні показники (%)
- "Сюжетно - рольові ігри".
- "Суспільно - корисна праця".
- "Родинні свята"
- "Посилена робота з батьками". 30%
18%
16%
34%
Всього 100%
Проведене нами анкетне опитування вчителів початкових класів носило діагностичний характер, а його результати окреслили нам орієнтири щодо побудови формуючого експерименту.
З вищезазначеного випливає, що з метою посилення ефективності виховного процесу доцільно формування культури поведінки зробити системним і змістовним.
Важливе місце в дослідженні даної проблеми мало місце

 
 

Цікаве

Загрузка...