WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування культури поведінки молодших школярів - Дипломна робота

Формування культури поведінки молодших школярів - Дипломна робота

духовності має ще один вид роботи - виготовлення закладинки після вивчення певної теми з християнської етики. Так, підсумковим етапом уроку на тему "Закон любові" було розкопування піктограми сердечок. Діти зобразили червоні сердечка на закладинках як символ любові зі словами "Все починається з любові, лише вона врятує світ".
Предмет хпистиянської етики маг великий виховний потенціал у духовному розвитку, сіє в душах дітей зерна доброти, виховує культуру поведінки. У дітей поступово змінюється на краще характер, поведінка, ставлення до ровесників, дорослих.
Нині ми особливо відчуваємо, що неможливо виховати повноцінним покоління, здатне побудувати гуманне суспільство, без того, щоб діти засвоїли норми моральної культури.
Безумовний інтерес з проблеми викликає педагогічний досвід вчителя початкових класів з Івано-Франківської школи №9 М. Лукинченка. У своїй праці вчитель прилучає дітей до українських національних традицій, бути чемним, милосердним, поважати старших. Цю роботу він починає з вивчення культурних цінностей українського народу. Тобто, щоб діти виховувалися на кращих традиціях сім'ї, свого роду, міста, регіону, країни. З цією метою вчитель проводить бесіди: "Я і моє рідне місто", "Моя подруга - україночка", "Я і моя країна", "У моєму місті живуть добрі, милосердні люди", інші.
Вчитель організує гурток "Козачата України". Тут молодші школярі ознайомилися із заповідями і законами честі козаків. Учні дізналися про те, що людьми, милосердними до всіх, хто потребував допомоги й моральної підтримки. Разом з вчителем учні складали букварики козацького милосерддя, проводили конкурси й вікторини на краще знання козацьких заповідей.
Вчитель проводить дослідно-експериментальну роботу, спрямовану на формування першооснов моральної культури, яка має такий напрям, як збирання українських народних приказок про добро і зло, правду і кривду, справедливість, повагу до інших. Школярі по-новому розкрили для себе моральні закони: "Люби і шануй батька та матір", "Що віддав - не твоє", та інші.
Особливо хочеться відзначити театралізоване "Свято матері". Вчитель ставив собі за мету виховати у дітей любов до Матері-Землі. Пречистої Матері Божої, повагу і вдячність найдорожчої людини - мами. Театралізоване свято будувалося на інсценізацій фрагментів казок, на імпровізованих сценічних постановках.
Аналізуючи досвід вчителя, слід відмітити, що українські народні традиції поваги, ввічливості, милосердя, багаті самобутньою культурою, гуманністю взаємин, відповідають характерним особливостям учнів початкових класів.
Звернемося до висвітлення деяких методичних прийомів у передовому педагогічному досвіді, що дозволяють активізувати роботу по вихованню культури поведінки молодших школярів.
Так, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Інституту педагогіки АПН України В. Киричок у вихованні культури поведінки великого значення надає грі. Він вважає, що саме через гру дитина швидше знайомиться з правилами і нормами спілкування з оточенням - із світом природи, з людьми; швидше знайомиться з правилами і навичками культурної поведінки.
Вчителям пропонується ціла низка ігор:
- дидактичні ігри ("Що було б на землі, якби зникли всі рослини? Звірі? Птахи?").
- сюжетно-рольові ігри ("День народження", "Відвідування хворого товариша").
- Ігри на перервах ("Добрий день", "Лікар Айболить").
- Ігри - драматизації ("Сім'я столових приборів", "Охайна і неохайна").
- Вправи - тренінги, комунікативні ігри.
- Ігри "Чарівний стілець", "Пропоную - вибираю".
Великого значення грі у розвитку, становленні особистості дитини надає кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Інституту педагогіки АПН України Олена Докуніна. Вона вважає, що фантазія, казка, гра - це частина духовного життя молодших школярів, що пробуджують у душі кожного з них добрі почуття, роздмухують вогник дитячої думки і творчості. Олена Докуніна пропонує вчителям проведення таких ігор, як "Смішне дерево", "Що таке добре, а що таке погано", "Побудувати слово" (методом кросвордів, "МОД - математично - організаційне доміно", "Лото - загадки", вікторини, конкурси.
На її думку, інтелектуальні ігри мають бути зручними у користуванні, цікавими, привабливими, оригінальними.
Правильно організована робота на уроках в початкових класах, в позаурочний час по вихованню культури поведінки закладе основи світогляду дитини, формуватиме характер, повагу до свого народу, гуманне ставлення до природи, мистецтва, моральне обличчя молодших школярів.
Отже, осмислюючи педагогічний досвід, як джерело генерування ідей по моральному вихованню, принципової значимості набула обізнаність вчителя в питаннях впровадження наслідків дослідження у шкільну практику.
2.2. Педагогічні умови формування культури поведінки у молодших школярів.
Процес формування культури поведінки повинен приваблювати дітей своєю змістовністю та емоційністю, викликати інтерес і активність, заохочувати до аналізу своїх позитивних якостей та недоліків - тільки тоді він набуде дійового характеру в плані морального розвитку.
Моральне виховання має органічно поєднуватися з ідейно-політичним і трудовим вихованням з розумовим, фізичним і естетичним розвитком особистості. Але існують певні педагогічні умови, без дотримання яких неможливе формування культури поведінки молодшого школяра.
Узгодженість позаурочної виховної роботи з моральним вихованням у процесі учбових занять - одна з умов систематичного і цілеспрямованого виховання. Знання та практичні вміння з основ наук у поєднанні з демократичними переконаннями і моральністю спонукають учнів до більш активних дій, до підкорення своїх дій і вчинків цілям суспільства.
Другою необхідною умовою є взаємодія всіх вчителів, що працюють в класі, громадських організацій, батьків.
Робота з виховання культури поведінки проходить успішно, якщо в ній беруть участь усі вчителі початкових класів. Зусилля одного вчителя, що веде роботу тільки у своєму класі, не можуть дати стійкого позитивного результату. Діти, виходячи за стіни своєї класної кімнати, будуть постійно зустрічатися з іншими школярами, від яких не вимагають виконання необхідних правил культурного поведінки. Важко буде створити і загальношкільну суспільну думку, що засуджує порушення правил поведінки.
Пред'явлення однакових вимог до поведінки учнів складає обов'язкова умова в роботі з виховання культури поведінки. "...Там, де вихователі не з'єднані в колектив і колектив не має єдиного плану роботи, єдиного тону, єдиного точного підходу до дитини, там не може бути ніякого виховного процесу", - писав А.Макаренко [40].
На педагогічній раді, на методичному об'єднанні вчителів початкових класів треба визначити зміст і методи роботи з виховання культури поведінки, обов'язковість її проведення у всіх початкових класах. Доцільно проводити відкриті заняття по культурі поведінки, обговорювати методичну сторону їхнього проведення колективно, знаходити

 
 

Цікаве

Загрузка...