WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Християнське виховання в родині - Дипломна робота

Християнське виховання в родині - Дипломна робота

ствердити, що найбільш правдиво суть людини висвітлює антропологія, з християнським поглядом на неї, тобто богословська. Тому що вона не обмежується виключно людським розумом, а послуговується Божим Об'явленням. І це дає їй можливість зазирнути в глибину людської істоти. Таке бачення людини вказує на її виняткове місце уствореному світі. Не тільки тому, що Господь наділив її різними дарами. А тому, що створив на свій образ і подобу, помістивши у світ репрезентувати Його. Це вказує на гідність, якою наділена кожна людина, з її тілом і душею. Тому це не дозволяє маніпулювати нею і зводити до рівня тварини. Одночасно дозволяє з розумінням ставитись до неї, оскільки визнає, що після того, як в людську природу закрався первородний гріх, вона значно послабилась. Тому стала схильною допускатись помилок. І їй потрібно помагати, не нав'язливо, а рахуючись з її вільною волею і гідністю, розкривати в собі Образ Божий, розвивати свої індивідуальні дари, ставати подібною до Христа, на Образ якою була створена.
Християнська антропологія, на відміну від філософської, як в педагогіці послуговується виключно людським зусиллям, відводить важливе місце для Божої благодаті. Без неї у вихованні людини дуже важко досягти якогось успіху. Крім того, педагогіка, що випливає з богословської антропології, базується на історії спасіння. Це і є той погляд на людину, ідеалом якої є гармонійно розвинена особа на християнській основі. Його в свій час притримувались такі видатні європейські педагоги, як: Я.Коменський, Ж.Руссо, Й.Пестолоцці, Й.Гербарт і інші. Тому їх виховні системи базувались на християнських засадах і сприяли повноцінному розвитку особистості і поступу суспільства. Не переступаючи через окремі особистості, а визнаючи гідність за кожною з них.
3.2. Мета, зміст та методи християнського виховання в родині.
В попередніх розділах ми з'ясували, що християнське виховання це справа перш за все сім'ї. Недільні школи, уроки християнської етики та проповідь священика, хоч і дають знання, однак основну роль відіграє сім'я. В ній день за днем закладається фундамент, який згодом добудовує Церква. Таким чином сім'я відіграє роль "домашньої Церкви". Мета, зміст і методи виховання в сім'ї мусять узгоджуватися з християнськими та носити педагогічний характер. Отож розглянемо їх.
Для того, щоб життя було повноцінне, потрібно постійно ставити перед собою життєво-важливі цілі. Ціль рухає життям людини вперед. Втрачає людина ціль зникає і зміст життя. Людина відчуває себе як у безодні бачить перед собою лише порожнечу. Тому втратити ціль - означає збитися з дороги, втратити життєвий орієнтир.
У своєму житті практично кожна людина ставить перед собою якісь цілі. Що б не робила, мусить наперед вирішити, чого хоче досягти. Та значно відповідальнішим є вибір загальножиттєвої мети. Митець, перед тим, як створити винятковий шедевр дивовижної краси і гармонії, довго виношує в собі цей образ. Наступні мистецькі твори відображають його. Подібна кожна людина є художником свого майбутнього. Тому теж мусить мати перед собою образ, на основі якого вона будує своє життя.
Так само і для вихователя, якими є в родині батьки, необхідно мати мету виховання, яка має велике значення у виховному процесі. В педагогіці проблема мети є центральною, пунктом виходу теорії і практики. Чітке визначення мети дає можливість планувати педагогічні впливи та визначати сприятливі умови і способи розв'язання педагогічних завдань. Ушинський К. про важливість мети виховання писав: "Що сказали б ви про архітектора, який, закладаючи нову будівлю, не зумів би відповісти вам на запитання, що саме він хоче будувати? Те саме повинні ви сказати й про вихователя, який не зуміє чітко й точно визначити вам мету своєї виховної діяльності…"
Та мета виховання має ширше значення, а саме вона дуже залежить від етносу, суспільно-політичного устрою держави. Українське виховання це є національне виховання, мета якого є служба Богу та Україні, є тісно пов'язана з християнством. Це зумовлено тим, що суспільство в Україні, починаючи від хрещення Русі, здебільшого було і є християнським. Згідно декларації про християнське виховання "Gravissimum educationi": "Всі християни… мають право на християнське виховання". Мета такого виховання є розкриття індивідуальності дитини. Покладаючись на віру, потрібно дати дитині простір, так як вона сама по собі є доброю. Для християнської педагогіки основною метою виховання є розкриття образу Бога в дитині. Однак потрібно пам'ятати, що хоч людина у своїй природі є доброю, первородний гріх зробив свій негативний відбиток на ній, тому не варто просто йти за природою дитини, а розкривати ті дари Божі, що сприяють виявленню образу Божого в ній. Крім того, головною ціллю для кожного християнина має бути Царство Боже. Він мусить прикладати максимум зусиль для реалізації цього Царства на землі і приготування до нього на небі. А найвищим взірцем для цього Є Ісус Христос.
На цих засадах стояв і видатний чеський педагог Я.Коменський. Визнаючи за мету життя "блаженство з Богом", та не відкидаючи цінність земного життя, він вважає його підготовкою до Небесного. Виконати своє призначення людина може лише тоді, коли буде справжньою людиною, а це можливе тільки через виховання, яке розпочинається з так званої материнської школи. Навчання і виховання мають бути в ній не тільки на теоретичному рівні, а в першу чергу нести наочний характер. Завдання й основи сімейного виховання тісно пов'язані з загальнопедагогічними. Найперші навики всього знання і мистецтв повинні прививатися дитині ще в перші роки життя. А все наступне виховання й освіта є тільки розширенням закладеного в сім'ї. Метою ж християнського виховання в родині повинно бути закладання фундаменту поступового обожествлення дитини, постійного переходу до вищого духовного рівня життя. Воно має здійснюватися разом з батьками. Таке виховання зовсім не означає однобічний розвиток тільки духовної сфери дитини, а й решти, в тому числі й фізичної. І саме таке обожествлення включає в себе гармонійний розвиток особистості, стремління до ідеалу, яким є Ісус Христос. Мета обожествляючого виховання зумовлює відповідний зміст та методи. Таке виховання повинно здійснюватись в трьох основних напрямках: розумовому, фізичному й моральному кожен з яких буде мати свої цілі, зміст та методи.
Розмірковуючи про виховання, зустрічаємось із питанням: як виховувати, що зусилля педагога дали бажаний результат? Це питання методів. Вони тісно пов'язані з метою виховання. Як і вона, залежать від різного роду процесів, що відбуваються в суспільстві. Особливістю сучасної педагогіки є те, що на неї ще досі впливають авторитарні підходи колишнього Радянського Союзу. Навіть саме поняття "виховання" дотепер протиставляли поняттю "навчання" і визначали як цілеспрямований вплив на дитину, який був виключно діяльністю вчителя. Ми прагнемо, щоб дитина в майбутньому стала господарем життя - активною та ініціативною. Тому ми

 
 

Цікаве

Загрузка...