WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Християнське виховання в родині - Дипломна робота

Християнське виховання в родині - Дипломна робота

- пише Іван Павло ІІ в Листі до сімей. Гідність, якою наділена кожна дитина, вимагає, щоб вона була зачатою і виношеною в лоні, приведеною на світ та вихованою у подружжі. Тому що тільки через такий зв'язок збатьками дитина зможе відкрити свою власну ідентичність та осягнути повний розвиток. Тут відбувається взаємне обдарування. Передаючи зрілу людськість новонародженій дитині, батьки в свою чергу стримують новизну і свіжість людськості, яку вона принесла із собою у світ. В родині кожен член відіграє свою неповторну роль в обдаруванні один одного. В ній "не лише нові покоління народжуються і вчаться співпрацювати у спільних справах, але й попередні покоління (бабусі та дідусі) мають можливість зробити свій внесок у спільне збагачення: поділитися своїм досвідом, ще раз відчути себе потрібним через служіння, утвердити свою повну гідність як осіб, яких цінують і люблять заради них самих і приймають у плідний діалог між поколіннями.
Однак, найбільший вплив на виховання мають батьки. Даючи життя, вони поділяють творчу дію Бога, а виховуючи дітей - стають учасниками Його педагогіки. Тому ніхто не зможе заступити батьків у вихованні дитини. Вони багаті на винятковий виховний потенціал. В особливий спосіб вони знають своїх дітей, їхню неповторну ідентичність. А завдяки своєму досвіду знають секрети і можливості правдивої любов. При вихованні своїх дітей батьки повинні пам'ятати про такі фундаментальні істини, як те, що кожна людина покликана жити в праці і любові та що кожен самоутверджується через щирий дар себе. Нести належно свою місію допомагає їм Господь, даючи на допомогу особливу ласку. Папа Іван Павло ІІ у своєму Апостольському Повчанні "Сімейне Співжиття" перераховує прикмети виховного обов'язку батьків. Він є "суттєвим, бо ж він в'яжеться з передаванням людського життя первісним і першочерговим по відношенню до виховного завдання інших задля винятковості взаємин любов, що існують між батьками і дітьми, перемінним і невід'ємним, тим-то й не можна його повністю доручити іншим, ані щоб інші його собі привласнювали". На захист виховного обов'язку батьків Папська Рада у справах сім'ї видала "Хартію прав сім'ї". Згідно з цим документом батьки мають первинне і невід'ємне право виховувати своїх дітей. Вони можуть здійснювати це завдання згідно своїх моральних і релігійних переконань, беручи до уваги культурні та сімейні традиції, що сприяють благу і гідності людини. Для цього вони повинні отримувати необхідну підтримку і допомогу зі сторони суспільства. Мають батьки право вільного вибору освітніх закладів, необхідних для виховання власних дітей. Вони також мають право бути певними, що їхніх дітей не змушують відвідувати уроки, які суперечать їхнім моральним і релігійним переконанням. Християнські батьки мають особливе завдання: передавати дітям живу віру та виховувати їх в любові до Бога та ближнього. Це є їх першочерговим обов'язком виховання в домашній Церкві". Для виконання цього свого завдання вони, кожен у свій спосіб, повинні бути свідками справжньої віри і любові та охороняти дітей від негативного впливу зовнішнього середовища.
Батьківство і материнство припускають співіснування та спів дію автономних осіб. В певний спосіб це стосується матері в період перед народженням дитини. Особливий зв'язок в перші місяці існування дитини носить виховний характер. Мати, починаючи з перед пологового періоду, формує не лише структуру організму дитини, але, хоч і не в прямий спосіб, її особистість. Дитина теж у свій спосіб впливає на матір. У цьому взаємному впливі відзначається і роль батька. Хоч він і не приймає тут прямої участі, однак повинен свідомо приєднатись до опікування дитини, проголошувати свою підтримку та увагу під час вагітності і, в міру можливого, в момент народження дитини. На весь процес виховання впливає те, наскільки чоловік приймає материнство своєї дружини як дар. Важливою є участь у перший період обдарування людськістю і задіяність у материнстві дружини. Виховання є обдаруванням з боку обох батьків людськістю. Вони разом передають дитині зрілу людськість, яка в свою чергу, як було сказано вище, обдаровує їх новизною і свіжістю людськості, яку принесла з собою у світ.
Надзвичайно цінним для дитини у її вихованні є приклад обох батьків. Мати, яка цінує своє материнське покликання і своє місце в сім'ї, дуже допомагає розвинути якості жіночості і материнства у своїх доньок і подає виразний, сильний і благородний приклад жіночості для свої синів. Батько, чия поведінка надихається чоловічою гідністю, буде привабливим взірцем для своїх синів та викладатиме почуття поваги, захоплення і безпеки у своїх доньок. Надзвичайно важким є процес виховання матері чи батька одинака. Дається в знаки відсутність підтримки другої половини, а також прикладу та ролі протилежної статі.
Батьки творять середовище сім'ї для зміцнення і практикування чеснот милосердя, стриманості, мужності і т.д. Сучасні дослідження в галузі психології та педагогіки, а також життєвий досвід вказують на важливість для гармонійного виховання емоційної атмосфери в сім'ї. Особливо це стосується перших років дитинства та пренатального періоду, оскільки глибинні емоційні зразки поведінки закладаються саме в цих фазах. Тут необхідно наголосити на вагомості подружньої рівноваги, прийняття та розуміння. А також звернути увагу на цінності спокійних стосунків між чоловіком і дружиною та їхню позитивну присутність як батька і матері впродовж усього виховного процесу.
Серйозні непорозуміння та порушення рівноваги стосунків між батьками можуть призвести до емоційних та афективних порушень в дитини. Вони можуть з'явитись в пізнішому віці, а іноді позначитись на цілому їхньому житті. Щоб уникнути цього, батьки повинні знаходити час, щоб бути зі своїми дітьми та спілкуватися з ними. В цьому спілкуванні вони повинні навчитися слухати дітей та старатися розуміти їх. Батьки мусять вміти допомогти своїм дітям направити свої тривоги та сподівання у правильне русло. Повинні навчити їх оцінювати реальний стан речей і робити відповідні висновки. Батьки зможуть у цьому досягнути кращого результату, якщо їм вдасться з любов'ю опуститися до рівня своїх дітей. На заваді можуть стати конфлікти між батьками на тлі того, як виховувати. В молодій сім'ї існує тенденція копіювати спосіб виховання, під впливом якого батьки знаходились в дитинстві. Непорозуміння можуть виникати, коли чоловік і жінка були виховані у зовсім інших традиціях. Крім того, свій негативний вплив роблять стереотипи. Батьки допускаються серйозної помилки у відносинах з дитиною, коли роблять надмірну різницю між своїм батьківством та материнством. Мати старається бути надмірно поблажливою, а батько - суворим. Однак найбільше шкодить атмосфері сім'ї, а відтак і виховному процесу батьків, легітимізація суспільством розлучень. Внаслідок цього подружжя втрачає стабільність послаблюється взаємна доброта, виникають мізерні стимули до нерівності, освіта та виховання дітей зазнає

 
 

Цікаве

Загрузка...