WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи до прибуткової науки і освіти - Реферат

Шляхи до прибуткової науки і освіти - Реферат


Реферат на тему:
Шляхи до прибуткової науки і освіти
Найважливіше в навчанні і вихованні молоді в епоху, коли виживання і благополуччя людей визначаються ефективністю їх спільної інтелектуальної праці і духовністю їхньої спільної поведінки в суспільстві, - запрограмувати в майбутньому громадянині волю, прагнення, бажання й уміння постійно змінювати навколишній світ, безупинно посилюючи в ньому все раціональне, розумне, науково обґрунтоване, доцільне і гуманне в межах моралі, духовності, закону і людських можливостей. Усе інше в освітньому процесі другорядне. Це стосується такого елемента освіти, як програмування здорового і розумного способу життя особистості, що забезпечує існування у людині фізичних і духовних можливостей для виконання основної мети - конструктивно змінювати навколишнє середовище. І все це разом - основа для щастя, зокрема в особистому житті, в матеріальному благополуччі. Проте останнє можливо тільки в тому випадку, якщо людина, здобуваючи освіту, науково конструктивно і раціонально викорінюватиме над собою і навколо себе насильство і рабство, насамперед з боку недосконалої влади, які паралізують людські можливості і прагнення до досконалого. Вони спричиняють деградацію і загибель людей.
Поголовна радянська грамотність, як свідчать наші останні катастрофічно скромні досягнення в економіці, політиці й інших сферах, не давала конструктивних і прибуткових знань. Ми усі виявилися біля розбитого корита застарілих технологій, машин, організаційних структур і політичних підвалин 30-50-літньої давнини, які не пускають нас у цивілізований світ чесної конкуренції і змагання. І явище ця глибинне, воно визначає принципову нездатність нації жити в сучасному цивілізованому світі.
Причина - відрив навчання від реальних процесів у науці, на виробництві й у житті. У кращому випадку ВНЗ давав і далі дає застарілі професійні знання, які не можуть бути затребувані, щоб принести їх власникові і державі прибуток. Мало того, ВНЗ - це найчастіше вогнища сірості і безпорадності, хабарництва і чиновницького безладу, скопійованого з брежнєвських часів.
У свою чергу наука, що існує окремо від ВНЗ, не спиралася на агресивну талановиту молодь, і це дуже часто спричиняло її (науки) склеротичне виродження, пов'язане із снобізмом і кар'єризмом. Основне, чим піклується наука - це поділ привілеїв, учених ступенів і звань, усіляких премій, доступ до яких набув відверто комерційного значення.
Сьогодні освіта і наука існують в об'єктивно неефективному для кожного і гранично збитковому для держави режимі. І справа не тільки в поточних збитках. Реформування науки й освіти вкрай необхідне насамперед тому, що без різкого підняття інтелекту нації ми не матимемо прибуткової економіки не тільки сьогодні, а й через десятиліття.
Справа в тім, що сьогодні 90% щорічного приросту світових багатств забезпечують наукомісткі технології, які є інтелектуальною продукцією, а не природними ресурсами. А в розвинених країнах, у Японії, Німеччина, Франції та ін., цей показник наближається до 100%. Так сталося, що ці країни або не мають своїх природних ресурсів (Японія), або їх недостатньо, і вони свою економіку десятиліття назад змушені були зорієнтувати на виробництво інтелектуальної продукції - на створення новітніх технологій. Та й наші цілком багаті природні ресурси не можуть бути використані прибутково без новітніх технологій.
Досвід розвинених країн переконливо свідчить, що прибутковість наукомістких технологій і машин потенційно може перевищувати прибутковість нових родовищ нафти, газу, руди, золота. Саме цим шляхом відновлюватиме свою економіку й Україна, адже цивілізована торгівля дає до 4-6% доходу від обороту, прибуткове виробництво - 10-30%, і лише вкладення грошей у створення новітніх технологій множить гроші в десятки і сотні разів.
Суть реформування освіти і науки в об'єднанні їх у єдиний процес на основі самооплатності і прибутковості. В усьому розвиненому світі студентів навчають тільки там, де творять науку - в процесі наукового пошуку із розробки новітніх технологій, у якому вони повноправні учасники. У цьому випадку, одержавши диплом, студент є носієм прибуткових знань і його затребують для реалізації цього прибутку. Нам терміново слід зробити те ж саме.
Ізраїль, без природних ресурсів, за розміром є невеликою областю України, продає в рік ліцензій на нові технології на суму 4-5 мільярдів доларів США. Для цього за мінімальної стартової підтримки держави створено центри новітніх технологій у кожному районі, які акумулюють практично всю молодь, даючи їй можливість створювати інтелектуальну продукцію на прибутковій основі і безмежні можливості для самовираження, вдосконалення і росту.
Значно раніше те ж саме зробила Японія в трохи іншій організаційній формі - у вигляді сателітних дослідницьких фірм навколо фірм - виробників промислової продукції, забезпечивши у такий спосіб безперервне відновлення, а, отже, конкурентноздатність і прибутковість. (Ми ж створюємо фірми-сателіти, що обкрадають підприємства. І це теж глибинне явище, пов'язане із загальним рівнем пристосованості нації жити в сучасному цивілізованому світі.)
У США ця ж форма залучення молоді у виробництво інтелектуальної продукції вилилась у фантастично прибуткові венчурні (ризикові) молодіжні фірми, спрямовані на створення принципово новітніх (піонерських) технологій, на основі проривів у нові галузі знань, що забезпечують створення цілком новітніх технологій (біотехнологія, електроніка, зв'язок, медицина). Найцікавіше, що венчурні фірми створюють могутні наукові центри, університети, промислові корпорації і фінансові центри як форми над прибуткового вкладання грошей.
Якщо цей чужий досвід спроектувати на наші сьогоднішні можливості і невідкладні потреби, то, незважаючи на аварійність економічних проблем, порятунок молоді від масової деградації на базарах і в бандах - важливіше, ніж сама економіка. (Автор виходить зі свого педагогічного досвіду у ВНЗ, у науці і обов'язку перед своїми дорослими дітьми.)
Потрібно в терміновому порядку розробити і затвердити на рівні уряду положення про центри наукомістких технологій і починати їх створювати в районах під егідою місцевих адміністрацій, при великих підприємствах, наукових

 
 

Цікаве

Загрузка...