WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шкільні проекти із трудового навчання - Сценарій

Шкільні проекти із трудового навчання - Сценарій

- залучати батьківські комітети, організовувати дні відкритих дверей для батьків-чоловіків. Треба відступити від"страусиної" позиції: батьки покладаються на школу (державне забезпечення), адміністрація школи на вчителя, а вчитель на учнів. Правда, деякі школи (особливо ліцеї, гімназії) розрубали гордіїв вузол, виключивши з навчального плану трудове навчання, креслення.
Так, наша держава не виготовляє шкільного верстатного обладнання. Риторичне запитання "Чому!?!?". Чому б не взяти приклад із країн Балтії, які зуміли вирішити проблему з механічними лобзиками, на базі яких виготовляються чудові проекти, у тому числі 3D-пазли; з верстатами з формування пластмас, на базі яких формують корпусні деталі моделей, тощо.
Лише за цей рік Естонія поставила у свої школи дев'ять CNC-верстатів (верстати із ЧПУ на базі звичайного ПК). Виникає запитання: "А хто в нашій країні займається цими проблемами?".
- Освіта та методична готовність учителя
- Здатність і можливість до самоосвіти, формування та обміну знань
Хороша теорія - це теорія, утілена у практику. Тому необхідно якісно підготувати теоретичну та практичну базу.
На мій погляд, підготовку слід розпочати зі створення технічної бібліотеки, в яку ввійдуть: веб-гід, фотографії виробів, технологія виготовлення, креслення, ескізи або фото альтернативних робіт, інструкції з техніки безпеки, критерії оцінювання, елементи проектної папки, програмні ресурси тощо. Це буде та стіна, від якої успішно візьмуть старт школярі.
У нашій школі створений інформаційно-технічний центр "BIOS". Він фізично розташований у кабінеті інформатики, що створює велику проблему у використанні школярами технологічних ресурсів. Якщо у школі проблеми з ПК, то не найкращий, але все ж таки вихід - це створення альтернативних паперових джерел знань (альбоми об'єктів праці). Це є одним із довготривалих проектів.
Не надійтесь лише на шкільну, міську (сільську) бібліотеки. Якість знань 70-80-х років не задовольнить потреби сучасного учня. А ще краще, коли будуть працювати і перший, і другий варіанти.
Перший варіант дає можливість використовувати на практиці знання, набуті на уроках інформатики, удосконалити прийоми та навички в роботі з програмним середовищем, свідомо використовувати знання з Інтернет-ресурсів.
Другий варіант є альтернативним у випадку відсутності ПК на робочому місці, недосконалого знання та використання ПК і навіть урівноваження можливостей учнів, які не мають ПК на своєму домашньому робочому місці.
Використовуючи інформаційно-технічну бібліотеку та метод проектів, ми реально, на практиці використовуємо знання, отримані на уроках шкільного компонента, тобто виконуємо роль цементуючої ланки між навчанням у школі та буденним життям. І, погоджуючись із колегами з Росії та Балтії, це і є той вектор, якого треба дотримуватись на сучасному уроці трудового навчання.
Створюючи проект, необхідно чітко визначити й довести до кожного учня мету проекту, критерії оцінювання, джерела знань, складові частини проектної папки, дату виставлення "контрольних" оцінок за технологічну операцію та дату презентації. Якщо проект колективний (груповий), то перш за все необхідно вільно, не насаджуючи своєї думки, розділити клас на групи. Групи формуються за місцем проживання, уподобаннями, звичками…. Проектна робота учнів у складі малих груп, на відміну від фронтальної та індивідуальної, не ізолює учнів один від одного, а навпаки, дозволяє реалізувати природне прагнення до спілкування, взаємодопомоги, співпраці, до активного засвоєння навчального матеріалу.
Таким чином, особливістю проектної роботи школярів у малих групах є можливість учитись не лише з підручників і від учителів, а й один від одного. Адже під час групової роботи активізується діяльність усіх без винятку її виконавців і відзначається вища якість знань, ніж при фронтальній формі організації навчання. Це пояснюється тим, що прагнення кожного члена групи не підвести товаришів, виглядати не гірше за них, зберегти відповідний статус у групі, утриматись у ній, не втратити друзів концентрують увагу учня на виконанні спільного завдання, стимулюють його працездатність. Спільні дії позитивно впливають не лише на обсяг, а й на якість роботи. Створюється доброзичлива атмосфера дружнього спілкування, де кожен почувається комфортно серед друзів. Усе це полегшує навчання кожному школяреві - і сильному, і слабкому.
Група, у залежності від класу, налічує 3-4 особи з чітко виписаними та доведеними ролями. По мірі виконання проекту вчитель має можливість фіксувати контрольні точки проекту, інакше кажучи, виставляти поточні оцінки, що стимулює працю кожного виконавця проекту. Ролі вибираються також вільно.
Учень 1 - дизайнер
Контролює виконання пояснювальної записки (проектної папки) та відповідає за пошук, підбір відповідного виробу та його креслення. Креслення виконується самостійно або відшуковується:
1. Бібліотека "BIOS" - "об'єкти праці";
2. Інтернет за веб-гідом.
Від дизайнера залежать теоретичний старт проекту та успіх у цілому. Чіткий опис технологічного процесу, можливість альтернативного вибору виробу, наявність фотографій та креслень полегшують свідомий вибір і виконання проекту учасниками групи. Роботу координує вчитель.
Учень 2 - майстер
Відповідає за підбір матеріалів і виготовлення виробу. Необхідно визначитись, які матеріли та інструменти надасть шкільна майстерня, чим допоможуть батьки, що потрібно закупити. У своїй практиці я не обмежую виготовлення виробу лише у шкільній майстерні. І це не лише тому, що у школі відсутня відповідна інструментальна база, а тому, що залучення до проекту батьків, товаришів, іноді родичів сприяє поліпшенню взаємовідносин між ними. В Естонії навіть проводяться "Дні тата", де батько із сином у суботу мають можливість спільно попрацювати над вибраним проектом. Особливо це практикується перед святами.
А виставлення контрольних технологічних оцінок унеможливлює здачу чужого або магазинного виробу.
Учень 3 - рекламний агент
Відповідає за презентацію (публікацію). Виконує рекламний проспект від руки або на ПК. Можливе виконання презентації на ПК. Від учня, його презентабельності залежить успіх у рейтинговому оцінюванні серед учнів паралелі.
Учень 4 - адміністратор
Відповідає за ведення хронології та залікового листа. Він координує роботу групи та вчителя.
Кожний учень, відповідно до його ролі у групі, виготовляє бейджик. Цей символічний знак дає можливість учителю швидко (особливо на першому етапі проекту) орієнтуватись у групі та координувати роботу кожного виконавця.
Проектування умовно можна розділити на три етапи.
Етапи проекту
Організаційно-підготовчий етап
1. Пошук проблеми.
2. Вибір та обґрунтування проекту.
3. Аналіз майбутньої діяльності.
4. Вибір оптимального варіанту конструкції.
5. Підбір матеріалу.
6. Планування технологічного процесу.

 
 

Цікаве

Загрузка...