WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Хто любить, той двічі проживає життя - Сценарій

Хто любить, той двічі проживає життя - Сценарій


Сценарій уроку
"Хто любить, той двічі проживає життя"
Жіночі образи у творчості Лесі Українки за творами "Камінний господар", "Лісова пісня", "Одержима"
Цілі уроку:
o навчальна - учити старшокласників синтезувати окремі теоретико-літературні та морально-етичні знання в цілісний логічний та емоційний образ, закодований у структурно-логічний схемі; поглибити їхні уявлення про лірику;
o розвивальна - виробляти навички аналізу ліричних творів, уміння висловлювати власні думки та почуття; показати шлях виходу зі стресових ситуацій;
o виховувати культуру почуттів, забезпечувати чутливість молоді на рівні емоційного сприймання, поглибити уявлення старшокласників про кохання як основу любові - суті людського життя й реалізацію особистості через це почуття.
Легкий, пухкий попілець
Ляже, вернувшися, в рідну землицю,
Вкупі з водою там зростить вербицю, -
Стане початком тоді мій кінець.
Будуть приходити люди,
Вбогі й багаті, веселі й сумні,
Радощі й тугу нестимуть мені,
Їм промовляти душа моя буде.
Я обізвуся до них...
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Організаційна частина
Розподіл класу на творчі малі групи.
Вступне слово вчителя.
Вічна загадка любові, життя люблячого серця, різні відтінки людських стосунків завжди були в центрі уваги поезії. Скільки ліричних віршів написано поетами різних часів і народів. Отже, як ви зрозуміли, сьогодні ми поринемо в чудовий світ поезії кохання. І провідником буде добре відома всім в Україні та за її межами письменниця - Леся Українка.
Вивчаючи життєвий і творчий шлях видатної особистості, традиційно читаємо: народилась, училась, працювала, брала участь, боролась, публікувала, творила. Давайте торкнемося сторінок її біографії.
Лесі Українці, не дивлячись на всі труднощі, що випали на її долю, везло, мабуть, тільки на пісні, кобзарів і поетів. Що ж стосується поетів, то тільки постаті Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесі Українки достатньо для того, щоб говорити про величезний, світовий рівень української літератури.
На багато десятиліть наш народ опинився на невільничій галері, що пливла проти історичної течії. Наші збитки - і духовні, і матеріальні - незчисленні. Тому, мабуть, і дані нам Господом терплячі поводирі та мудрі пророки, щоб не блукали ми в темряві, а скоріше запалав у серці невгасимий вогонь Прометея.
Рік 1871-й опинився "врожайним" для літераторів. Ровесниками Лесі Українки були Генріх Манн, Марсель Пруст, Теодор Драйзер, Василь Стефаник…
Запитання до учнів: З якої родини походила Л. Українка?
Робота у групах. Повідомлення учнів
Лесині батьки об'єднували два знатних старовинних роди: по матері - Драгоманових (при козачому війську толмачів називали драгоманами), по батьковій - Косачів (рід відомий у Боснії ще з ХІV століття).
Отримавши тільки домашню освіту, у чотири роки дуже добре читала, постійно займалася самоосвітою, отримала енциклопедичні знання, вільно володіла 11-ма мовами. Сучасники згадують, як на одному з публічних виступів Леся цитувала в тому числі й в оригіналі Бодлера, Кардуччі, Шекспіра, Бернса, Барб'є, Верлена. Її перу належать високопрофесійні статті про французьку, польську та італійську літературу.
Блискуче володіючи словом, маючи феноменальну пам'ять і величезний філологічний талант, Леся Українка часто писала свої твори швидко та блискавично, особливо в період душевних буревіїв. Так, "Одержиму" було написано за одну ніч, "Лісову пісню" - за 12 днів.
Учитель. Проаналізуємо жанрову різноманітність творів, які ми будемо розглядати на уроці:
Драма-п'єса Драматична поема Драма-феєрія
Показує драматичні стосунки особистості із суспільством і тяжкі переживання, побудовані
на серйозному конфлікті Твір, що написаний
у формі діалогу, однак
не розрахований на сценічне втілення П'єса, побудована
на серйозному
й гострому конфлікті,
яка має казково-фантастичний сюжет і персонажі
Учитель. Але сьогодні звернемо свою увагу не тільки на талановиту історичну постать, ми подивимось на поетесу як на звичайну людину, заглянемо в куточок її душі, відчуємо, як билось її серце, чому так боліла душа.
В українській мові маємо ідеально точне словесне розмежування кохання й любові. Ці поняття (різницю та спільне) ми маємо усвідомлювати. Із цього й розпочнемо розмову про роль і місце кохання в житті людини, у "просвітленні й одухотворенні плоті", бо в коханні людина утверджується як особистість.
Далі, переходячи до теми уроку, звертаємо увагу на те, що кохання - почуття, яке переживає кожна людина, але тільки митець - художник, композитор, поет, надихаючись коханням, творить шедеври, які стають співзвучними переживанню всіх, хто звертається до цих творів і пізнає через них і поета, і себе.
Учитель. Надихнути поета на твір-шедевр може як щасливе, так і нещасливе кохання.
Чи правомірно взагалі щодо кохання говорити про щасливе й нещасливе, радість і горе? І яке кохання частіше спричиняє появу шедеврів лірики? (Відповіді учнів.)
Людство дуже часто вирушає в подорож пошуку закономірностей. Сьогодні ми спробуємо знайти спільне та протилежне в жіночих образах видатних творів.
Учням дається завдання: розбитись на групи та дати відповіді за планом:
1. Стисло передати сюжет твору.
2. Знайти відзнаки жанру твору.
3. Характерні риси жіночого образу.
1. Орієнтовна відповідь учнів І групи
Під впливом розлуки з рідним краєм Леся Українка, не маючи змоги через хворобу відвідати дорогу її серцю Волинь, пригадала свої ліси та "затужила за ними".
Із листа Лесі Українки до сестри: "Писала я її недовго, 10-12 днів, і не
Loading...

 
 

Цікаве