WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва. Відкриття та значення періодичного закону - Урок

Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва. Відкриття та значення періодичного закону - Урок

класифікація атомів з розвитком науки збагачувалась новими класифікаційними ознаками й одержала науково-теоретичне обґрунтування на більш високому рівні.
Третій учасник проекту. Докази рівності порядкового номера елемента та заряду ядра його атома мали величезне значення для розвитку вчення про періодичність. Перша таблиця, в якій були проставлені дійсні порядкові номери хімічних елементів, належить П. Фаянсу (опублікована в 1915 р.). 18 жовтня 1921 р. Н. Бор продемонстрував форму періодичної системи елементів у вигляді східців, у якій вперше було продемонстровано послідовність формування електронних конфігурацій атомів у відповідності до зростання порядкових номерів елементів.
Четвертий учасник проекту. У 1931 р. А. Зоммерфельд запропонував ідеальну схему, що відповідає поступовому заповненню кожної орбіталії до повної ємності.
Резерфорд у 1934 р. з виникненням квантової механіки та застосування квантово-механічних методів до атомної моделі створив спрощену квантово-механічну теорію періодичної системи.
Учитель. Дякую. У кого є індивідуальні повідомлення або інформація з теми лекції-проекту?
Учень. На мій погляд, не прозвучала інформація про роботи вчених хіміків - у спробі класифікацій хімічних елементів. Я хочу нагадати про те, що саме зроблено в цьому плані попередниками Д. І. Менделєєва.
У 1829 р. німецький хімік I. Деберейнер згрупував відомі на той час елементи за їх хімічною подібністю по три: Li, Nа, К; Са, Sr, Ва; S, Sе, Те; Сl, Вr, I та ін., назвавши їх тріадами. При цьому він виявив, що атомна маса середнього у тріаді елемента приблизно дорівнює середній арифметичній величині атомних мас крайніх елементів. Відкриття нових елементів показало неможливість "втиснути" їх у тріади (демонстрація).
Французький хімік А. Шанкуртуа в 1862 р. розмістив елементи в порядку збільшенняатомних мас по гвинтовій лінії, що піднімалася під кутом 45° на поверхні циліндра, поділеній вертикальними лініями на 16 рівних частин. При цьому елементи з подібними властивостями іноді опинялися один під одним. Але деякі елементи розміщені на гвинтовій лінії довільно, без урахування їх хімічних властивостей (демонстрація).
Л. Мейєр - німецький хімік - у 1864 р. згрупував хімічні елементи за їх валентністю в шість. З відомих на той час хімічних елементів у таблицю було вміщено лише 28. При цьому Мейєр помітив певні закономірності у зростанні атомних мас елементів у групах, але ніяких теоретичних висновків не зробив.
Учень. У мене досить цікаве особисте повідомлення. Уперше таблицю Д. І. Менделєєва для розв'язання геохімічних питань застосував у 1921 році академік А. Є. Ферсман, який вивчив поширеність елементів у надрах землі та зробив такі висновки:
1.У надрах землі переважну більшість займають елементи з низькими відносними атомними масами та порядковими номерами.
Із 28 перших елементів поширені 6, з порядковим номером більше 28-ми: мідь, цинк, рубідій, стронцій, цирконій, барій. Одночасно такі елементи, як гелій, берилій, неон, аргон, скандій, не увійшли у групу елементів, які складають основну масу землі.
2.Елементи кисень, водень, кремній, алюміній складають якісну й кількісну основу земних надр у всіх їх зонах і глибинах.
Поширеність хімічних елементів у земній корі зменшується залежно від величини заряду ядра атомів.
3.У надрах землі переважають елементи, ядра атомів яких складаються із парних чисел протонів і нейтронів.
4.Цікаво, що елементи, відносна атомна маса яких ділиться на 4 без остачі, наприклад, кисень (16), кремній (28), магній (24) і т. д., у надрах землі становлять 86,31 %, з остачею 1 - 0,01 %, з остачею 2 - 0,05 %, з остачею 3 - 12,63 %. Таким чином, у відповідності до досліджень Ферсмана та інших учених поширеність хімічних елементів у надрах землі й у природі визначається двома закономірностями:
а) що пов'язані із властивостями ядер атомів хімічних елементів;
б) з особливостями утворення земної кори як частини землі.
Учень. Я пропоную знайти, користуючись індивідуальними таблицями, елементи, передбачені Д. І. Менделєєвим за номерами 21, 31, 32, 43, 89, 72, 75, 85, 87, 91. А також елементи, в яких були виправлені відносні атомні маси номер 4, 39, 49, 55, 57, 68, 90, 92, про які не згадувалося в ході лекції-проекту.
Учень. Я думаю, що варто почути і мою інформацію з рубрики "Це цікаво". Французькі спеціалісти дослідили, що людське тіло вагою 70 кілограмів утримує 45 кілограмів кисню, 12 - вуглецю, сім - водню, два азоту та трохи більше кілограму кальцію. Інші елементи таблиці Менделєєва: 860 грамів фосфору, 300 - сірки, 210 - калію, 100 - натрію, 70 - хлору, а також по кілька грамів магнію, заліза, фтору, цинку, міді, кілька міліграмів йоду, кобальту, марганцю, молібдену, хрому, селену. Також у людському організмі можна виявити сліди таких елементів, як ванадій, титан, бор, бром, миш'як і кремній.
Виходячи із сучасних цін на очищені хімічні продукти, французи підрахували, що вартість "сировини", з якої "виготовлена людина", не перевищує… 145 доларів.
ІІІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку
Учитель. Зробимо підсумок нашого уроку-проекту, користуючись комп'ютером з диском "Програмно-методичний комплекс "Таблиця Менделєєва"" (2 хв.)
Чи існують межі періодичної системи?
Чи можуть існувати у природі (і скільки) елементи, які легші за гідроген і важчі урану, тобто де проходить відповідно нижня й верхня межа періодичної системи, який у ній перший елемент, а який останній? Це питання виникло за 17 років після відкриття періодичного закону й залишається відкритим. Можливо, на ваше покоління випаде час цього наукового відкриття.
Отже, завершимо лекцію-проект словами Д. І. Менделєєва: "Періодичному закону в майбутньому не загрожує руйнування, а тільки надбудова і розвиток суспільства". Як бачимо, ці слова пророчі.
ІV. Загальні підсумки та оцінювання результатів уроку
Як можуть одержані на сьогоднішньому уроці знання бути корисними у вашому житті?
V. Домашнє завдання
Кожна група одержує картку із п'ятьма задачами, які потрібно розв'язати на основі знань теми "Періодичний закон і періодична система Д. І. Менделєєва".
Важливо навчити обдарованих дітей, не менш важливо їх виховати. Тому формування особистості обдарованих дітей - один із пріоритетних напрямів роботи гімназії.

 
 

Цікаве

Загрузка...