WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва. Відкриття та значення періодичного закону - Урок

Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва. Відкриття та значення періодичного закону - Урок


Урок хімії
"Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва. Відкриття та значення періодичного закону"
Мета уроку: більш докладно ознайомити учнів з періодами життя та наукової діяльності першовідкривача періодичного закону Д. І. Менделєєва. Усвідомити суть створення періодичної системи та відкриття періодичного закону як фундаменту для природної класифікації хімічних елементів і значення для розвитку хімії й суміжних з нею наук; розкриття суті загального закону природи - періодичності. Сприяти вихованню цінності (престижності) знань.
Засоби наочності: електронно-періодична система хімічних елементів. Комп'ютер з диском, програмно-методичний комплекс "Таблиця Менделєєва"; плакати-проекти; дидактичні картки з домашнім завданням; виставка літератури, використаної під час підготовки проектів.
Девіз уроку: "Д. І. Менделєєв здивував нас широчінню своїх знань і водночас учив, що ми для того вчимося, щоби потім нести світло знань у нашій Батьківщині, розробляти її природні багатства, підносити її добробут і незалежність".
В. Є. Тищенко
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності
Доброго дня! Прошу сідати.
Згадаємо щось приємне, посміхнемося і почнемо наш урок.
Учитель. Ми живемо у ХХІ сторіччі - це нова цікава епоха, коли починають перетворюватись у дійсність найсміливіші ідеї. Усі досягнення науки стали можливими завдяки великій праці вчених, серед яких ми називаємо ім'я одного з найвидатніших корифеїв науки Д. І. Менделєєва.
Отже, тема сьогоднішнього уроку ... (учні записують у робочих зошитах тему уроку).
Завдання уроку: більш докладно ознайомитися з періодами життя та наукової діяльності Д. І. Менделєєва. Усвідомити суть відкриття та значення для класифікації хімічних елементів закону природи - періодичності.
Тези проекту
Учитель. А зараз ви запишете тези лекції-проекту.
1.Дитинство та роки навчання Д. І. Менделєєва.
2.Захист магістерської дисертації. Педагогічна діяльність.
3.Наукова та громадська діяльність.
4.Відкриття періодичного закону.
5.Значення періодичного закону.
ІІ. Інтерактивна вправа - центральна частина заняття
Учитель. До кожного пункту ви маєте вписати найважливіші факти із захисту проекту координатором і повідомлень членів проекту.
Запрошуємо координатора першої групи для представлення свого проекту.
Координатор І групи. Завдання нашої частини спільного проекту - пошукова робота над інформацією про дитячі роки та навчання Д. І. Менделєєва.
Мати Марія Дмитрівна та батько Іван Павлович, портрети яких ви бачите, обоє вихідці із сімей російської інтелігенції.
Символічне зображення села - це розповідь про те, що дитячі роки Дмитра Менделєєва пройшли серед розкішної сільської природи.
Ці зображення будівель з написами "Гімназія", "Інститут" - закладів, у яких навчався Дмитро Менделєєв. Газетна сторінка символізує перші нариси майбутнього вченого у пресі про досягнення наук на той час.
А зараз слово учасникам проекту.
Перший учасник проекту. Дмитро Іванович Менделєєв народився 27 січня (8 лютого) 1834 р. в Тобольську в сім'ї директора гімназії народних училищ Тобольської губернії Івана Павловича Менделєєва. Це була велика дружня культурна сім'я російського інтелігента.
Мати Дмитра Івановича - Марія Дмитрівна походила з давньої культурної сибірської сім'ї. Вона була зразковою вихователькою своїх багатьох дітей. Дмитро Іванович - остання сімнадцята її дитина.
Другий учасник проекту. Дитинство та роки ранньої юності Дмитро Іванович Менделєєв провів у селі, у здоровому трудовому оточенні, серед селян і заводських робітників. На все життя він зберіг набуту в дитинстві любов до праці, глибоку повагу до майстрів своєї справи, велику зацікавленість до фабрично-заводського виробництва й сільського господарства. Як найменший член сім'ї він рано навчився читати та писати і в семирічному віці підготувався до вступу в гімназію разом зі старшим братом Павлом. Однак через малу кількість років він був прийнятий у Тобольську гімназію з умовою, що залишиться на другий рік у першому класі.
Роки навчання в гімназії не вплинули на вибір майбутньої діяльності та подальший життєвий шлях Д. Менделєєва.
Третій учасник проекту. Дмитру Івановичу Менделєєву було лише 15 років, коли він у 1849 році одержав атестат про закінчення гімназії. Треба було вирішити: що робити далі? Це питання більше хвилювало матір Марію Дмитрівну, аніж її малолітнього сина.
Від знайомих гімназійних учителів Марія Дмитрівна знала, що, не дивлячись на посередні оцінки з деяких предметів, її син мав видатні, унікальні здібності. Вона вирішила вивести сина на широку життєву дорогу і насамперед дати йому вищу освіту.
Четвертий учасник проекту. 9 серпня 1850 року конференція Головного педагогічного інституту в Петербурзі затвердила Менделєєва у званні студента.
Головний педагогічний інститут був закритим навчальним закладом. Студенти не тільки вчились, а й жили в інституті й могли виходити з його стін лише з дозволу інспектора. Дмитра Івановича Менделєєва мало турбувало тяжке, інколи нестерпне життя, він цілком віддавався навчанню, захоплюючись природничими науками.
З перших років навчання він змушений був думати про заробіток. У канікулярний час наймався в багаті сім'ї репетитором. На старших курсах педінституту він займався літературною працею, друкуючи в журналах різні дрібні нариси й огляди наукових досягнень.
Учитель. До представлення другої частини спільного проекту "Захист магістерської дисертації. Педагогічна діяльність" запрошуємо координатора другої групи.
Координатор ІІ групи. Педагогічна діяльність як частина спільного проекту представлена нашою групою таким чином: золота медаль за глибокі знання основ наук. Зображення рукописної наукової роботи - наполеглива, важка праця Дмитра Івановича над магістерською дисертацією. Схема міста - перебування в Гейдельберзі (Німеччина) для навчання у відомих учених-професорів.
Фотографії молодих науковців, з якими часто зустрічався Дмитро Іванович Менделєєв для обговорення наукових відкриттів. Вершиною визнання молодого вченого Менделєєва стала його участь у всесвітньому хімічному конгресі.
Перший учасник проекту. У травні та червні 1855 року Менделєєв здавав випускні іспити в Петербурзькому Головному педагогічному інституті. Добре
Loading...

 
 

Цікаве