WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Місцеві перекази та легенди - Урок

Місцеві перекази та легенди - Урок

з п'яних очей написав "с". З того часу й пішло - не Рибак, а Рибас. "Де" вже після приставили. За надобністю, коли турок побити або ще що, всі шукають Рибака "где", по-нашому "де". Де Рибас? Так і пішло: де- Рибас.
Після таких слів хорунжого Дехтяра, всіма шанованого, який ніколи не втрачав тверезості й розуму, вся старшинська громада почухала потилиці й з ним погодилась, тому що раніше за ним не помічали брехні.
Говорив де-Рибас як природжений росіянин, але вживав і українські слова. Це засвідчувало, що він і насправді козачого роду. Хоча виховувався і ріс Йосиф у Англії, іноземство у вимові де-Рибаса було непомітно. Йосиф Дерібас зробив великий внесок у розвиток нашого міста. Саме тому вдячні одесити одну з найкращих вулиць міста назвали його іменем.
Етнографи
Цікаво знати, як з'явились інші назви у нашому місті та області.
Учениця. Вулиці нашого міста носять назви на честь хоробрих козаків: Антона Головатого та Захарія Чепіги. Козаки вважали Захарія Чепігу характерником (чаклуном). Він один під покровом ночі зміг захопити з моря у полон офіцерів турків з фортеці. Козаки переповідали, що він прив'язав полонених на мотузці до поясу і так водив за собою, а вони ходили за ним, як вівці. Це було справжнім дивом, адже турки були жорстокими і непримиренними ворогами.
Та й у полон взяти їх було дуже важко. Чепіга наче очі їм зав'язав, а коли турки отямились, було вжепізно. Козаки довго сміялися з того випадку, який був, кажуть, вирішальним у штурмі. Ця вулиця знаходиться у нашому Суворовському районі.
Учень. Моя бабуся живе у селищі Усатово. Розповідають, що при турках зробив велике запозичення Тимошка Вусатий. Від нього й пішли Усатові хутора.
Ось інша версія. Після захоплення Хаджибея тут оселився заможний козак з довжелезними вусами на прізвисько "вусатий" і заснував хутір. Добрий був хазяїн. Сад насадив, пасіку поставив, рибу ловив. Як його справжнє ім'я вже ніхто не пам'ятає, а селище й досі називають Усатово.
Учень. За розповідями на місце села Нерубайське спочатку з'явився хутір, який заснував заможний козак Нерибальський. З часом назва дещо замінилась, про самого козака вже не пам'ятають, а велике село росте і входить в історію нашого краю іншими подіями та особами. Назва цього села пов'язана з подіями Великої Вітчизняної війни.
Учениця. Коли ми їдемо на електричці до бабусі, проїжджаємо повз села Павлинка. Я поцікавився: "Звідки ця назва?" Колись у пана було дві доньки. Одну звали Павлиною, а другу Лізою. Коли перша донька одружилась, батько подарував їй село і назвав Павлинкою. Прийшла черга одружуватись другій донці. Їй у спадок батько дав село поруч і стали називати його Лізинкою. Доньки були хорошими, турботливими, чуйними у ставленні до людей, тому і назви цих сіл так довго живуть у пам'яті про них.
Учень. Станція Раухівка названа на честь пана Рауха. Він недалеко мав свій маєток і проклав залізницю, аби швидше можна було дістатися до своєї господи у селі Заводівка. Обійстя пана було велике. Він розбив великий парк біля річки, насадив сад. Побудував церкву, яку, на превеликий жаль зруйнували. На його землях вирощували хліб, овочі, у саду були елітні саджанці плодових дерев, на горі, біля лісу, знаходилась пасіка, поряд з нею у розарії все літо цвілим неповторні троянди, а величезний баштан був відрадою для дорослих і малих. Там народжувалось безліч анекдотів та смішних історій.
Учениця. А мій дідусь розповів цікаву історію про походження назви села, в якому він народився. У Березівському районі, що на Одещині, є мальовниче село Бочани (ще його називають Бочанка). Заможний поміщик Гнат після скасування кріпосного права купив собі людей. А для того, щоб переправити їх у своє село, законопатив їх у бочки. Поселив він людей на хуторі. З того часу і стали їх прозивати бочани. Події тих далеких часів давно забулися, а назва у пам'яті людей збереглася.
А село, біля якого знаходився хутір, називається Гнатівка.
ІІ. Осмислення матеріалу
1. Чому, на вашу думку, ми сьогодні говорили саме про легенди та перекази нашого краю?
2. Чому у легендах народ наділяв козаків надзвичайними рисами характеру і здатністю творити дива?
3. Кого називали козаки характерниками і чим вони відзначалися?
4. Чому поселення називали іменами власників?
ІІІ. Закріплення матеріалу
1. Перекажіть кілька легенд про походження назви нашого міста.
2. Чим відрізняється переказ від легенди?
3. Чи знаєте ви, звідки походить назва села, селища, міста, з якого родом ваші батьки, бабусі, дідусі?
IV. Підсумок уроку
Отже, і тепер в Україні, мабуть, не знайти такого міста чи села, де б у людській пам'яті не зберігалися чудові фантастичні або реалістичні художні історії про конкретних героїчних осіб, які там діяли. Із покоління в покоління передаються розповіді про певні місцини, ріки, озера, ліси, гори, долини та історичні згадки про визначні події, що тут відбувалися. Усі ці оповіді є правдивими, але містять елементи фантастики, тому їх можна назвати легендами та переказами.
V. Домашнє завдання
Дібрати цікаві легенди та перекази про місцеві назви.
Література:
1. Вся Одесса. Справочная книга. - Одесса. - Маяк, 1976.
2. Історія Хаджибея (Одеси) 1415-1795 рр. В документах. За ред. Гончарука. - Одеса. - "АстороПринт", 2002.
3. Ми - одесити. Експериментальний навчальний посібник з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій. - Одеса. - ТПО Аспект, 1992.
4. Суриков А. Адмирал де-Рибас. - Южная Пальмира, 1994.

 
 

Цікаве

Загрузка...