WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Україна під час другої світової війни - Сценарій

Україна під час другої світової війни - Сценарій

що висвітлюються в цьому розділі. Використовуємо опорні знання учнів і зупиняємось на таких аспектах:
- 5 серпня-16 жовтня 1941 року. Героїчна оборона Одеси (тривала 73 дні), її обороняли Окрема Приморська Армія (командуючий генерал Петров), Чорноморський флот (командуючий адмірал Октябрьський);
Оточення радянських військ у районі Умані (6А, 12А);
- 18 серпня - фашисти вирвались до Дніпра. Оточення військ Південно-Західного фронту східніше Києва (Лохвиця) (5А, 21А, 26А, 37А). Загинули командуючий генерал М. Кирпонос, член Військової Ради М. Бурмистенко, начальник штабу генерал В. Тупіков, а 665 тис. воїнів потрапили в полон;
- літо-осінь 1941 р. Захоплено всю Правобережну Україну, більшу частину Лівобережної України та Крим (за винятком Севастополя);
- 29-30 вересня, 1941 рік. Бабин Яр (Київ) - розстіляно понад 100 тис. осіб;
- Московська битва (30 вересня 1941 р.-20 квітня 1942) - оборонна операція (30 вересня-20 грудня 1941 р., наступальна операція - 5 грудня 1941 рік - 20 квітня 1942 р.);
- Донбаська оборонна операція (29 вересня -4 листопада 1942 р.) - військами Південного фронту до південної ділянки фронту прикуто значні сили ворога.
- 31 грудня завершальна евакуація промислових підприємств;
- бої за Харків (кінець вересня-25 жовтня, 1941 рік).
Розповідь учня (Уривок зі "Щоденника" О. Довженка)
"...переконаний, що загибель Шостої армії, а разом із тим і зрив Харківського наступу сталися внаслідок не так фатальної закономірності через німецькі сили, як через наслідок допущених нами елементарних помилок... Думаю, що цивільний бедлам довоєнного часу дає себе знати й зараз у війні. Пригадується, царська армія билась краще. Була краща дисципліна, краща виучка та було ще щось вічне, високе, усім дороге та доступне - віра і Батьківщина. Билися за Бога й за Матінку-Росію. Зараз Бога нема. Росія класова, усе що вилучене, - сприйняте розумом, почуттям викорчуване, і душа стала дірява в людини..."
- оборона Ленінграда (розпочалась 8 вересня 1941 р. та тривала 900 днів і ночей).
Дивимось фільм "Оборона Одеси".
Робимо короткий огляд експозицій залу.
Зал 5. Бойові дії на Кримському півострові. Оборона Севастополя та Керчі
Пригадуємо ключові події цього періоду:
- 25 грудня 1941 р.-2 січня 1942 р. - Керчинсько-Феодосіївська наступальна операція Червоної Армії (очистили від ворога Керченський півострів, але визволити Крим не вдалось);
- 30 жовтня 1941 р.-4 липня 1942 р. - оборона Севастополя, що тривала 259 днів;
- 12 травня-29 травня 1942 р. - бої за Харків, у результаті яких 240 тис. радянських солдат та офіцерів потрапили в полон;
Учитель наводить цитату зі "Щоденника" О. Довженка.
"Уся фальш, уся тупість, усе безпардонне та безтямне ледарство, увесь наш псевдодемократизм, перемішаний із рабством - усе вилізає боком і несе нас, як перекоти-поле, степами, пустелями. І над усім цим - "Ми переможемо!"
- 15 травня 1942 р. - Червона Армія залишила Керч.
Робимо огляд експозиції зала.
Зал 6. Фашистський окупаційний режим
Учитель. Давайте разом пригадаємо, що 22 серпня 1942 р. радянські війська залишили м. Свердловськ Луганської області - останній населений пункт України.
Діалогічна бесіда за запитаннями
На які адміністративні одиниці було розчленовано фашистами територію України? (Рейхскомісаріат "Україна", дистрикт "Галичина", губернаторство "Транснісрія", прифронтована зона.)
На які сили опиралися загарбники, установлюючи свій "новий" порядок на окупованих землях? (Державна таємна поліція (гестапо), озброєні загони націонал-соціалістичної партії Німеччини (СС), служба безпеки (СД), поліцаї, армія.)
У що передбачалось переробити Україну згідно з німецьким планом "Ост"? (Колонія, аграрно-сировинний придаток рейху, "життєвий простір" для "вищої раси", місцеве населення - частково знищити, частину - стерилізувати та перетворити на рабів.)
Учні на підставі повідомлення про злочини фашистів на території України в період окупації роблять висновки:
- усі 103 тижні окупації Києва (щовівторка та щоп'ятниці) фашисти розстрілювали людей у Бабином Яру;
- 850 тис. євреїв знищено в Україні в перші тижні окупації;
- 215 сіл спалено на території України;
- 3,9 млн цивільного населення вислано до 150-ти концтаборів (Львів, Київ, Кам'янець-Подільський, Умань, Володимир-Волинський та ін. Найбільший з них "Грос-Лазарет" у м. Славута Хмельницької обл.).
Коментуємо експозицію музею (звертаємо увагу на рукавички з людської шкіри та мило з людських кісток).
Зал 7. Утрати України від фашистського терору та грабунку
Використовуємо статистичні дані. За роки окупації України:
- вивезено на роботу до Німеччини 2,3 млн населення;
- робочий день при мінімумі зарплати тривав 12-14 годин;
- до Німеччини вивозили устаткування, сировину, метали, продовольство, предмети мистецтва, музейні експонати й навіть родючий український чорнозем;
- колгоспи оголосили "державними маєтками", землю - державною власністю ІІІ рейху;
- кожний четвертий боєць Червоної Армії - українець;
- 8 млн осіб (п'ята частина населення України) загинули (2,5 млн у боях, 5,5 млн військовополонені та цивільні особи вивезені до Німеччини);
- утрати України по відношенню до загальних утрат СРСР - 40-44 %;
- демографічні втрати в цілому складають 14,5 млн;
- обезлюдніли міста Київ (з 900 тис. залишилися 186 тис. осіб), Одеса й Харків - залишилось по 200 тис. осіб;
- 10 млн населення України - залишились без житла;
- загалом знищено на території України (німецькою Армією під час окупації, а Червоною армією під час відходу Україною) - 16150 підприємств, 27910 колгоспів, 872 радгоспи, 1300 МТС;
-вивезено до Німеччини- 9200 тис. т зерна, 622 тис. т м'яса, 950 тис. т олії, 208 тис. т вершкового масла, 2500 тис. т фуражу, 3500 тис. т картоплі.
Перегляд відеофільмів "Київ в окупації", "Окупаційний режим і терор".
Робимо огляд залу.
Зал 8. Антифашистський рух опору українського народу
Учитель разом з учнями з'ясовує, скільки течій руху опору було в Україні й які саме? (Радянські партизани та підпільники; партизани та підпільники (ОУН-УПА.)
Акцентується увага на тому, що радянське керівництво не було готове до ведення партизанської війни. Поспіхом (червень-вересень, 1941 рік) створено: 23 підпільні обкоми, 685 міських і районних підпільних комітетів, 4316 підпільних організацій і груп КП(б)У, 3500 груп для партизанської та диверсійної роботи в Україні (на червень 1942 року з них вижило лише 22 групи).
Разом пригадуємо, які найбільші партизанські загони діяли на території України? (С. Ковпака, С. Руднєва, О. Федорова, М. Наумова, О. Сабурова, Вершигори, Ладухи та ін.).
30 травня 1942 р. при ставці ДКО створено Центральний штаб партизанського руху (ЦШПР), який очолив П. Пономаренко, а в червні 1942 р. створено ЦШПР, який очолив Т. Строкач.
Після перемоги під Москвою партизанський рух набув масового характеру. Згадуємо про піонерів-героїв - партизан В. Котика, Л. Голікова та інших і підпільні організації. У листопаді 1941-лютому 1942 р. у м. Дружківка створено комсомольську організацію "Ленінська іскра", протягом листопада 1941-травня 1942 р. у м. Полтава діяла "Нескорена полтавчанка", із 30 вересня 1942 р. по січень 1943 р. у м. Краснодон діяла найбільш відома підпільна організація "Молода гвардія" (О. Кошовий, У. Громова, С. Тюлєнін), до лютого 1943 року в с. Кримка Одеської обл. діяла "Партизанська іскра", яку очолив учитель В. Моргуненко, та ін.
Чисельність партизанський загонів у 1943 р. становила 29,5 тис. осіб, а в січні 1944 р. - 68,5 тис.
Найбільш впливовими та поширеними були операції партизанських з'єднань 12 червня 1943 р., коли розпочались "Карпатський рейд" з'єднання С. А. Ковпака та "Рейкова війна", що привела до ослаблення фашистських військ перед Курською битвою. Згадуємо про особливий розвідувально-диверсійний загін Д. Медведєва, де діяв розвідник М. Кузнєцов (м. Рівне).
Оглядаємо експозицію залу.
Зал 9. Народне господарство, наука та культура

 
 

Цікаве

Загрузка...