WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → У журналістику йдемо ми змалку - Урок

У журналістику йдемо ми змалку - Урок

дітям завдання.) Вони розбиті на дві частинки. Вам лише треба їх правильно з'єднати. А потім зробити ілюстрацію до кожної прикмети та наклеїти в газету малюнок і відповідний текст до нього.
Групи можуть приступати до роботи. А щоби працювалось веселіше - допоможуть вам весняні мелодії. Зверніть увагу, як композитори музикою передають характер і настрій цієї пори року. (Діти працюють. У класі стиха звучать класичні твори Вівальді "Пори року", Чайковського "Пори року", "Вальс квітів" з балету "Спляча красуня", Бетховена "Пасторальна".)
Під час роботи вчитель підходить до кожної групи, дає пораду або допомогу. Підготовлений матеріал групи по черзі наклеюють у газету. Коли всі завдання будуть виконані, представники від груп зачитують усьому класу свій матеріал.
IV Підсумок уроку
Учитель. Діти, скажіть, чи цікаво вам було працювати в редакції?
Яка професія вам більше сподобалась?
Чи хотіли б ви в майбутньому створювати газети?
А що для цього потрібно?
Я бажаю вам добре знати українську мову і щоб ваші мрії здійснились.
І пишаються дерева золотим своїм вбранням
Мета: формувати інтерес до рідної мови, прагнення вдосконалювати свої знання з української мови, розвивати інтерес до слова, бажання складати вірші, писати сенкани, замітки та оповідання практично ознайомити з професіями журналіста, художника-дизайнера, коректора, головного редактора, виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Обладнання: заготовка газети, завдання для груп, вирізки до теми "Осінь", які будуть використанні для оформлення газети, підбірка народних прикмет про осінь, мелодії: Бетховен, "Лунная соната", 1 ч.; Чайковский, "Октябрь", "Времена года"; Рахманінов, "Вокализ"; Шопен, "Прелюдия"; Вивальди, "Времена года"; Бах, "Ария".
ХІД УРОКУ
Учні розбиті на п'ять груп (по 4-6 осіб), які сидять разом (парти підсунуті одна до одної так, щоб дітям було зручно спілкуватись).
І. Вступне слово вчителя
Сьогодні на уроці розвитку зв'язного мовлення ми будемо працювати так, як працюють дорослі у видавництвах газет і журналів. Давайте пригадаємо, з якими професіями можна зустрітись у редакції? (Діти дають відповідь на запитання. Учитель при необхідності корегує відповіді, допомагає дітям пригадати батьків тих учнів, які працюють у журналістиці, й акцентує увагу на тому, що робить спеціаліст кожного профілю.)
Отже, у групах ви визначите, хто буде журналістом, художниками-дизайнерами, коректорами, каліграфістом-набірником, а роль головного редактора я візьму на себе. Добре? (Діти обговорюють ролі у групах.)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Сьогодні ми випустимо ще одну стінну газету. А ось про що вона буде - ви дізнаєтесь, послухавши мою загадку.
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли, дітки, це буває?
(Восени.)
Про яку саме осінь ми будемо з вами говорити? (Про золоту.)
Як ви визначили? (Бо в загадці сказано: жовте листячко летить…)
Вірно. То ж подивіться на заготовку нашої газети. Давайте подивимось, які тут є рубрики. (Діти зачитують їх.)
ІІІ. Знайомство з обсягом роботи
Учитель. На правах головного редактора газети я познайомлю кожну групу із завданням.
І група
Вам треба підготувати матеріал про осінь. Чому ця пора року так називається, значення назви кожного місяця. Нам надіслали такі матеріали, але текст недосконалий. Вам треба його підготувати, щоб читачі нашої газети читали цей матеріал із задоволенням і в них не виникало ніяких питань.
Слово "осінь" давньослов'янське. Вона означає "час жиив". Тому люди спочатку осінню називали короткий відлік часу, а потім у це поняття об'єднали три місяці - вересень, жовтень, листопад. Часто ми чуємо: рання осінь, золота пора, пізня осінь. Осінь нагадує вередливу царівну, котра то теплом повіє, то щедрим золотом посипле, а то й може закапризувати чи заплакати, немов оте мале дитя.
Назви місяця вересня в основному пов'язані з його особливостями: у римлян його називали "сентябрём" через його порядковий номер. Давньоруська назва цього місяця - ревун, хмарень (хмурень). А українська його назва походить від слова "врасень" - іній. Саме у вересні відбуваються перепади температури повітря вночі та вдень, що зумовлює появу роси.
Назва "жовтень" закріпилась у літературній мові в ХІХ столітті. Раніше в народі його називали рум'янцем осені, корінним (середній кінь у трійці), "місяцем голої землі, крижаних денців, мокрого снігу". У римлян цей місяць був восьмим за порядком (від латииського окто - вісім), тому й назвали його октобером, а в російській мові октябрём.
Одвічна слов'янська назва "листопад" уживається в шести мовах. За короткі та холодні дні листопад ще називали куцнем, місяцем безлистої зими, листогнієм, напівзимником, місяцем "зміни одягу", роздягальником, присмерком ріки. У російській мові назва "ноябрь" походить від латинського "новембер" - дев'ятий місяць у давньоримському калеидарі.
Учитель. Друга група працює з матеріалом "Чарівна пора року". Ось який ми отримали текст.
ІІ група
Був похмурий осінній день. Важкі і чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Листя сумно тріпотіло від вітру. Жахливий клен ще не скинув коричневі листки. Вони сумно тріпотіли від вітру. Руденька білка повільно стрибає з гілки на гілку,недбало перевіряючи свої запаси. Повітря вологе і важке. Прогулюючись у лісі, спостерігаючи за природою, настрій став препоганий.
Учитель. Чи дійсно це картина чарівної осені? Чому?
Що треба зробити, щоб дійсно осінь стала в оповіданні чарівною?
У третій групі в мене зібралися садівники, які дадуть до газети матеріал про те, як треба доглядати сад восени та готувати дерева до зими.
III група
Замітка садівника
Кожний садівник знає, що дерево треба готувати до зими. Восени швидко росте коріння. Тому дерево потрібно підгодовувати.
Після листопаду в саду проводять генеральне прибирання. Стовбур дорослого дерева витирають газетою, щілину й дупло промивають. Потім утеплюють стовбур та основну гіллячку папером.
Учитель. У четвертій групі знаходяться поети. Вони будуть складати вірш, використовуючи рими.
ІV група
гріє - сіє
іній - осінній
листочок - грибочок
тепло - дупло
вітерець - пустунець
холодом - золотом
ніжки - горішки
сучок - сундучок
Учитель. Напишіть сенкани з тем: осінь, екологія, природа.
Не забудьте, що він складається із п'яти рядків:
1-й рядок - заголовок іменник (1 слово);
2-й рядок - опис даної теми 2-3 прикметники;
3-й рядок - дія даного предмету 3-4 дієслова;
4-й рядок - відношення до даного предмету 4-5 слів будь-якої частини мови;
5-й рядок - синонім до заголовка (1 слово-іменник).
V група підготує твір-мініатюру "Чарівна осінь".
VІ група підготує матеріал про народні прикмети осенні.
o Журавлі летять у вирій високо, неквапно, стиха курличучи - на погожу осінь.
o Листя берези жовкне перед ранніми приморозками.
o Якщо на початку вересня вже цілком достигла калина, то наприкінці місяця вдарять холоди.
o У вересні листя на вербі вже пожовкло - чекай ранніх приморозків.
o Береза жовтіє перед ранніми приморозками.
o Падолист пройде швидко - буде холодна зима. Пізній падолист - на сувору зиму.
o Якщо на початку жовтня з берези не опало листя, сніг ляже пізно.
o На дубі багато жолудів - на сувору зиму.
o Пізній гриб - пізній сніг.
o Якщо бджоли восени старанно заліплюють воском і прополісом лотки, узимку будуть великі холоди.
o Поки листя з вишень не обсиплеться, скільки б снігу не випало - не надовго: відлига зжене.
o Довго не відлітають шпаки - осінь буде суха.
o Рясно вродили волоські горіхи - зима буде сніжна.
o Білка мостить гніздо низько - на морозяну зиму, високо - зима буде теплою.
Учитель. Групи можуть приступати до роботи. А щоби вам працювалось веселіше - допомагати вам будуть осінні мелодії. Зверніть увагу, як композитор музикою передає характер і настрій цієї пори року.
(Під час роботи вчитель підходить до кожної групи, дає пораду або допомогу. Підготовлений матеріал групи наклеюють у газету й зачитують.)
IV Підсумок уроку
Учитель. Діти, скажіть, чи цікаво вам було працювати в редакції?
Яка професія вам більше сподобалась?
Чи хотіли б ви в майбутньому працювати в журналістиці?
А що для цього потрібно?
Я бажаю вам добре знати українську мову і щоби ваші мрії здійснились.
Loading...

 
 

Цікаве