WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Рушничок для мами - Сценарій

Рушничок для мами - Сценарій

візерунків, красивих і неповторних, на основі яких упродовж віків люди створювали орнаменти, що прикрашали і одяг і житло. У різних регіонах України найхарактернішими були такі рослинні мотиви:
виноград - символ сімейної радості;
калина - символ невмирущого роду;
барвінок - символ немеркнучого життя;
хміль - символ кохання.
Прадавні українські орнаменти, які від початку були не окрасою, а магічними заклинаннями, уважалися охоронцями від злих, недобрих сил, тобто оберегами. Ці знаки наші прабабусі вишивали на сорочках, аби злі духи не заволоділи людиною, її тілом. Вишивалися вони і на довгих рушниках, що розвішувалися над вікнами та дверима житла, - аби нечиста сила не проскочила до хати, малювалися на посуді - аби були в ньому тільки здорова їжа та вода.
Згадайте пісню "Вишиванка", яку ми з вами вчили на уроках музики. Давайте заспіваємо її зараз!
Виконання пісні Вишиванка
Муз. В. Верменича
Сл. М. Сингаївського
І
Ми своїми вправними руками
Вишиваєм рушничок для мами.
Щоб матусю любу привітати,
Нашу радість їй подарувати.
ІІ
Синя нитка - птиці прилітають,
А червона - квіти розцвітають,
Щоб матусю любу привітати,
Нашу радість їй подарувати.
ІІІ
Листя вишиваєм зеленаве,
Сонце вишиваєм ми ласкаве,
Щоб матусю любу привітати,
Нашу радість їй подарувати.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку, мотивація навчання школярів
Сьогодні на уроці ви познайомилися з чудовими візерунками-орнаментами на вишитих виробах. А тепер спробуйте відчути себе справжніми майстрами і намалювати красивий рослинний орнамент для оздоблення рушничка. Вашій матусі буде дуже приємно отримати від вас подарунок, що оберігає її та вашу оселю від злих, недобрих сил.
Словникова робота
Орнамент, який складається з поєднаних у кольорі геометричних елементів і фігур (ліній, рисок, крапок, квадратів, трикутників, прямокутників, кіл), називається геометричним. Орнамент можна також складати, поєднуючи рослинні та геометричні елементи. Такі орнаменти називаються змішаними.
Обмежувальні смужки. Такий орнамент можна намалювати лише за допомогою смужки, поділеної на однакові частини. Для цього уважно подивіться на схеми. Цього разу ви вже будете працювати самі, без шаблону. Спочатку проведіть олівцем у зошиті дві горизонтальні лінії на відстані приблизно шість сантиметрів одна від одної і сполучіть їх по краях двома вертикальними лініями. Лінії проводьте ледь помітно, щоб легко було стерти гумкою помилки.
Частина VI
Передусім з'ясуйте, як розмістити перед собою аркуш паперу. (Горизонтально.)
Якої форми рушник? (Прямокутної.) Давайте тепер намалюємо його контури. Для цього до верхнього лівого, а потім правого краю аркуша прикладіть два своїх пальчика і поставте в цих місцях по крапочці. Легенько з'єднайте обидві горизонтальною лінією. Проводячи довгу лінію "на око", слід дивитися на те місце, де вона буде закінчена, і тоді лінія вийде рівніша. Це буде верхній край рушника. Так само намалюйте його нижній край.
З обох боків цих ліній відміряйте ширину трьох своїх пальчиків і намічені крапочки сполучіть двома вертикальними рисками.
Прямокутна основа рушника вже готова.
Тепер по краях рушника нам треба правильно розмістити кайму - дві смужки, в яких ми будемо малювати орнамент.
Для цього відступіть трошки з лівого боку основи та намалюйте олівцем обмежувальну смужку завширшки з вашу долоньку. Так само з правого боку рушника намалюйте ще одну смужку кайми. Усі лінії проводьте ледь помітно, охайно.
Для наступного етапу роботи покладіть свій аркуш паперу у вертикальне положення.
У намічених смужках ми з вами намалюємо орнамент, в основі якого лежить хвиляста лінія - стеблина. Уздовж неї ніби нескінченно "біжить узор" із рослинних елементів. Погляньте на його зображення!
Згадайте, з чого складається будь-який узор? (З головних і другорядних елементів.)
Що є головним у цьому узорі? (Квіти.) Звичайно, квіти, що розташовані між "хвилями" стеблини.
А тепер назвіть другорядні елементи уроку. (Відповіді дітей.) Так, це листя й бутони (пуп'янки). І головні і другорядні елементи однакові в кожному бігунцеві як за формою, так і за кольором. Візьміть до уваги: в орнаментах у смужці всі елементи ритмічно повторюються. Ритм - це рівномірне чергування однакових елементів.
Зверніть увагу на хвилясту лінію - стеблину, яка з'єднує всі віточки й листочки. Стеблина становить основу всього малюнка, від неї залежатиме й побудова квітів. Ось чому її треба намалювати якомога краще. Таку лінію з правильними заокругленнями намалювати дуже складно, і тому спочатку у своїх смужках намалюйте олівчиком кола.
Тепер ви готові працювати гуашшю. Перед початком роботи спробуйте "намалювати" майбутній малюнок у повітрі пензлем або пальцем, близько над поверхнею аркуша паперу. Після цього змочіть пензель у воді, прикладіть його до ганчірки, потім візьміть із баночки зелену фарбу і кінчиком старанно проведіть тонку лінію хвилеподібним рухом, щоб у вас вийшла досить тонка стеблина. При цьому пензель у руці тримайте вертикально над папером, можна злегка спертися на мізинець.
Учитель стежить за правильністю виконання малюнків, допомагає дітям виправити помилки, показує кращий зразок учнівської роботи.
Для малювання квітки потрібен м'який круглий пензель. Спочатку в середині кожної хвилі проставте олівцем крапки - це серединки майбутніх квітів. Навколо крапок способом примакування намалюйте пелюстки. Їх колір оберіть самі. Пензель можна тримати кінцем до себе або від себе. Круглу квітку малювати легше та зручніше, якщо, примакуючи, повертати аркуш паперу навколо осі.
Щоби показати цей прийом, аркуш паперу в центрі треба прикріпити до дошки лише однією кнопкою.
Серединку квітів теж можна намалювати примакуванням: змочений у фарбі тичок або кінчик пальця залишатимуть на папері круглі відбитки.
У такий самий спосіб можна намалювати листочки та пуп'янки. Там, де вільного місця на основі більше, листочки можна зробити більшими за розміром і, навпаки, де місця мало, - маленькими.
Тепер, дивлячись на схеми, самостійно намалюйте орнамент з іншого боку рушника.
Нашому рушникові не вистачає бахроми. Яким способом можна її намалювати? (Способом примакування.)
Подумайте, що ще можна зобразити на вільних місцях.
Частина V
1. Оцінка діяльності учнів на уроці.
2. Виставка дитячих малюнків.
3. Домашнє завдання: у вільний час створити нові елементи рослинного орнаменту для оздоблення серветки.
4. Проголошення уроку завершеним.
5. Прибирання робочих місць.

 
 

Цікаве

Загрузка...