WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Рушничок для мами - Сценарій

Рушничок для мами - Сценарій


Сценарій уроку
"Рушничок для мами"
(3 клас)
Цілі: навчальна - навчити дітей створювати декор із стилізованих рослинних елементів, вчити планувати малюнок на аркуші паперу; розвивальна - закріпити поняття "ритму" у декоративних композиціях, та поняття "рослинний орнамент", формувати навички прийомів малювання стрічкового узору, розпису пензлем, розвивати окомір, відчуття гармонії, ритму, рівноваги, декору на площині, колірні відношення, творче ставлення до роботи; виховна - виховувати любов до народної творчості.
Завдання до уроку
1. Створити орнаментальну композицію у фризі - кайму для рушничка.
2. Виробити вміння:
- послідовно та поетапно виконувати декор зі стилізованих рослинних і геометричних елементів у смужці;
- грамотно заповнювати площину аркушу.
3. Розвивати навички розпису пензлем.
4. Закріпити поняття ритму, як засобу організації композиції.
5. Ознайомитись з новими поняттями і термінами, навчитися застосовувати їх на практиці.
Зв'язок з іншими видами мистецтв: музикою.
Обладнання: малюнки й таблиці із зображенням рослинного, геометричного та змішаного орнаментів; таблиці із зображенням поетапного виконання орнаменту у смужці; керамічні вироби (вази, глечики, куманці); вишиті серветки, рушники, сорочки; ілюстрації із зображенням предметів побуту майстрів декоративно-прикладного мистецтва.
Матеріали:
- м'які пензлі (широкий та тонкий);
- аркуш білого паперу;
- гуашеві фарби;
- простий олівець;
- гумка;
- палітра;
- ганчірка;
- тичок.
Методи та прийоми, що використовуються вчителем на уроці:
- актуалізація опорних знань учнів;
- розповідь;
- демонстрація наочності;
- організація сприймання;
- спостереження;
- демонстрування послідовності виконання практичних завдань.
Види діяльності:
- сприймання;
- пізнавальна;
- образотворча.
Структура уроку
І. Організаційна частина (2 хв).
ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань (2 хв).
ІІІ. Перегляд виробів декоративно-прикладного мистецтва (з коментарем учителя) (3 хв).
IV. Робота над темою уроку (12 хв).
V. Пояснення поетапного виконання композиції вчителем (23 хв).
VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв).
ХІД УРОКУ
Частини І, ІІ
Учитель. Ми з вами вже знайомі з чудовими виробами митців декоративно-прикладного мистецтва України. Згадайте, що слово "прикладний" або "ужитковий" вказує на те, що ці вироби призначені для користування в побуті. "Декоративний" - на те, що ці речі є прикрасою, оздобленням чогось. Ви, мабуть, чули слово "декорації"? Де їх можна побачити? Звичайно, у театрі. Це спільнокореневі слова - "декор" означає "прикраса".
Частина ІІІ
Побутові речі такі різні - меблі й посуд, килими та одяг, рушники, ковдри, ювелірні вироби та ще багато іншого. Народні художники-майстри виготовляють їх з найрізноманітніших матеріалів: шкіри, металу... допомагайте мені, продовжуйте речення. (Глини, дерева, пряжі, клаптиків тканини, скла, пластмаси тощо.)
Вироби, створені творчо, з любов'ю, супроводжують щоденне життя людини, роблять її побут зручнішим, красивішим. Декоративно-прикладне мистецтво - найбільш поширений вид мистецтва, бо його зразки є в кожній оселі.
Ви вже знаєте, що одним з видів декоративно-прикладного мистецтва є орнамент. Пригадайте, що таке орнамент. (Орнамент - це візерунок, який утворюється шляхом ритмічного повторювання, чергування певних елементів.)
З яких елементів складався орнамент, який ми з вами малювали в минулому уроці? (З рослинних елементів - квітки, стебла, листочків.)
Як називаються такі орнаменти? (Орнаменти, складені з рослинних елементів - квіток, ягід, плодів, листя, гілок, - називаються рослинними.)
Де можна побачити такі орнаменти? (Їх часто використовують для оздоблення різноманітних частин одягу, у вишивці, розписах вазонів та інших предметів побуту.)
Частина VI
Виклад нового матеріалу
Сьогодні ми з вами завітаємо в гості до народних майстрів художньої вишивки, які зберегли для нас безліч візерунків, красивих і неповторних, що створювались упродовж віків. Ці чудові візерунки, що утворюють різноманітні орнаменти, ми можемо бачити на рушниках, скатертинах, сорочках, яскравому вбранні.
Словникова робота
Вишивкою називають техніку прикрашання виробів за допомогою різного виду стібків, а також перлами, бісером, коштовним камінням тощо.
Продовження бесіди
Виникла вишивка ще у глибоку давнину. Археологічні знахідки свідчать, що найдавніші люди, які жили на території нашої країни, оздоблювали свій одяг намистинами із бивня мамонта. Пізніше почали використовувати металеві нашивки - срібні, металеві, бронзові.
За часів Київської Русі мистецтво художньої вишивки досягло великого розквіту. В Андріївському монастирі в Києві була створена школа, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом. З давніх-давен склались традиції, що без вишитої речі не було жодної хати, а без вишитого одягу - жодної дівчини, жінки. Довгі зимові вечори дівчата скрашували вишиванням, супроводжуючи його піснями. Поганою нареченою вважалася та дівчина, яка не навчилася вишивати змалку. Лише одних сорочок до весілля кожна українська дівчина готувала собі кілька десятків! А кожна сорочка чи рушник - це довгі години копіткої праці. Адже для того, щоб їх виготовити, треба було спочатку спрясти нитки, потім на домашньому дерев'яному верстаті виткати полотно, вибілити його, пошити сорочку чи рушник і вишити їх. Дівчата змагалися між собою в майстерності. Традиції вишивки завжди бережно передавалися з покоління в покоління, від матері до доньки.
З особливою любов'ю вишивали дівчата рушники, які оздоблювали барвистими квітами, дивовижними птахами. Рушник був невід'ємною частиною побуту, супроводжував людину все життя - і в радості, і в горі. Його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою нитками на полотні. "Хата без рушників, - казали в нарді, - що родина без дітей". Без вишитого рушника, як і без пісні, не обходиться народження, одруження, життя і смерть людини. Недарма казали: "Рушник - як доля, на ньому люди вишивали своє життя". А зараз погляньте на ці рушники. Які вони всі різні й гарні!
Перегляд рушників і візерунків на них
Назвіть мені елементи, що складають ці орнаменти. (Це квітки, стебла, листя, бутони, ягідки.) Тобто всі вони тісно пов'язані з природою рідного краю.
Як ще можна назвати всі ці елементи? (Рослинні елементи.) З чого слідує, що і орнаменти, які складені з цих елементів, мають назву... (Рослинні орнаменти.)
В образотворчому мистецтві України збереглося безліч

 
 

Цікаве

Загрузка...