WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Рольова гра як форма інноваційних технологій - Урок

Рольова гра як форма інноваційних технологій - Урок


Урок на тему:
Рольова гра як форма інноваційних технологій
Для учнів технікуму формами отримання знань є лекції, семінари, практичні заняття й лабораторні роботи.
Лекції за свою суттю мають характер опису. Однак за теоретичними описами навчального матеріалу складно, а іноді й неможливо з'ясувати його суть. При цьому треба пам'ятати, що кожен з лекційних курсів показує, як правило, один з боків матеріалу, який вивчається.
Семінарські, практичні заняття й лабораторні роботи, що проводяться за традиційною схемою, мають не дослідний, а ілюстративний характер, який не може дати учневі повної й комплексної уяви про той чи інший матеріал.
Рольові ігри вигідно відрізняються від інших методів навчання тим, що дозволяють учням бути причетними до розробки теми, яку вивчають, дають можливість їм як би "прожити" деякий час у ролі когось іншого, спробувати свої сили в конкретних життєвих ситуаціях. При цьому треба підкреслити, що рольові ігри не замінюють традиційні методи навчання, а раціонально їх доповнюють.
Однак, перед тим як застосовувати гру в навчальному процесі, необхідно чітко з'ясувати, який навчальний матеріал доцільно викладати за допомогою рольових ігор, для якого контингенту учнів їх можна використовувати, як зв'язати гру з іншими засобами навчання, які є в навчальному плані.
Основним критерієм, який з'ясовує правильність використання рольових ігор у навчальному процесі, є досягнення мети навчання з урахуванням умов, у яких буде проходити процес навчання.
Формулюванню цілей гри треба надавати велике значення. Перед тим як відповісти на запитання, як буде проходити гра, треба відповісти на запитання, чому ми бажаємо навчити. При цьому мета гри повинна бути сформульована настільки чітко, щоб служити орієнтиром не тільки конструкторам гри й викладачам, а й усім учасникам гри, включаючи самих гравців. Тому, щоб виконати таку функцію, мета гри не може бути однозначною. Можна виділити чотири цілі, які відповідають чотирьом рівням пізнання матеріалу гри:
- загальне знайомство з предметом;
- засвоєння конкретних положень, необхідних для прийняття рішень у відповідності з відомими фактами;
- уміння застосовувати знання у практичній діяльності;
- аналіз отриманих результатів з метою отримання нових, більш обґрунтованих рішень.
Що ж стосується змістового аспекту навчання за допомогою рольових ігор, то можна виділити такі моменти:
- підвищення інтересу до навчальних занять і взагалі до тих проблем, які розглядаються в її процесі;
- зростає пізнавальність у процесі навчання, яка характеризується тим, що учні засвоюють та утримують більшу кількість інформації, яка базується на прикладах конкретної діяльності, що сприяє отриманню учасниками гри навичок прийняття рішень;
- рольові ігри позитивно впливають на відношення учнів до навчального процесу та інших форм занять;
- змінюється відношення учнів до тих конкретних ситуацій, які служили предметом гри, до людей, які були персонажами у грі;
- змінюється самооцінка учнів, вона стає більш об'єктивною, змінюються іноді й оцінки можливостей людського фактора;
- змінюються у кращий бік взаємини учнів і викладачів. Це стосується не тільки тих викладачів, які проводять ці ігри, а й тих з інших дисциплін, знання яких допомагають успішній участі в грі.
Пропонується для уваги читачів методична розробка рольової гри на тему "Вірус. Антивіруси".
Тема: вірус, антивіруси.
Мета заняття: ознайомлення учнів з основними поняттями даної теми, їх розширення та поглиблення; формування пізнавального інтересу до даної теми; удосконалення мовленнєвих умінь учнів; стимулювання творчого самостійного формування та формулювання розгорнутого висловлювання за даною темою; забезпечення колективного спілкування та індивідуальної активності кожного учасника гри, можливість реалізації умінь учнів у різних видах навчальної діяльності; розвиток уміння працювати з додатковою літературою; поєднувати знання з різних сфер спілкування; виховування інтересу до вивчення інформатики.
Тип заняття: рольова гра.
Хід заняття
1. Оргмомент
Повідомлення мети заняття, форми його проведення та умови проведення.
Гра "Суд над комп'ютерним вірусом" проводиться після вивчення теми "Архівація файлів". Після гри проводиться заняття, яке є закріплюючим, де підводиться підсумок теми "Віруси та антивіруси", детальніше розглядається робота програм-антивірусів Aidstest і Dr. Web. Ця гра проводиться на уроці, участь приймає вся група. За тиждень перед грою діти отримують тему та запитання з неї, які вони повинні підготувати самостійно. З групи вибираються головні діючі герої: суддя, прокурор, захисник, заражена програма, вірус, архів, Aidstest, Dr. Web, учений з комп'ютерних технологій, історик, свідки - брати Алві, яким задаються окремі запитання, які вони повинні розглянути більш детально. За день перед уроком проводиться репетиція з головними героями. У ході гри викладач є стороннім спостерігачем, який не заважає проведенню гри. Головним ведучим гри є прокурор, який повинен керувати процесом. Викладач активізується лише в тому випадку, якщо бачить грубу помилку в ході слідства, якщо ж такої не було або були несуттєві помилки, про них він повідомляє наприкінці гри, коли підбиває підсумок і дає рецензії на відповіді, виставляє оцінки.
Після основної частини суду - слухання показань проводиться диспут між учнями, які не ввійшли до складу основних гравців. Диспут дає змогу учням учитися висловлювати свою думку, захищати свої погляди. Взагалі, проведення цієї гри спонукає дітей до самостійної, творчої роботи, що сприяє більш кращому засвоєнню матеріалу. Мною було помічено, що викладання цієї теми в нетрадиційній формі допомагає підвищенню зацікавленості учнів предметом, їх цілеспрямованості в досягненні поставленої мети.
Хід ігри
Підвестися! Суд іде! … Сідайте!
Суддя. Сьогодні слухається діло № 666 про несанкціонований доступ до інформації позивачки з метою її ушкодження та знищення. Позивачкою є заражена програма, обвинуваченим - комп'ютерний вірус. Слово надається стороні звинувачення, прокурору міста.
Прокурор. Перед тим як розглядати справу, ми повинні чітко для себе з'ясувати, що це за особистість - вірус, отримати його загальні характеристики. Для цього сторона звинувачення викликає для дачі показань ученого з комп'ютерних технологій.
Суддя. Кляніться казати правду і тільки правду.
Учений. Клянусь.
Прокурор. Скажіть нам, будь ласка, шановний, що це за істота вірус і як він виконує свою роботу?
Учений. Комп'ютерним вірусом називається програма, що має спроможність упроваджуватися в інші програми, які зберігаються на дисках запам'ятовуючих пристроїв
Loading...

 
 

Цікаве