WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Роль гетьмана мазепи в українській історії - Урок

Роль гетьмана мазепи в українській історії - Урок

розбудував новий корпус академії;
в) виділяв кошти на утримання академії;
г) постійно поповнював бібліотеку академії;
д) у власність академії передавав землі, будинки тощо.
Учні ІІ групи, обговоривши своє завдання, розглянувши фотографії, зроблені під час екскурсії, довели, що розбудові Києво-Печерської лаври І. Мазепа дійсно приділяв надзвичайну увагу.
Протягом 1698-1702 років коштом гетьмана тут було споруджено кам'яні фортечні мури з кам'яними вежами. У бароковому стилі оформлено Троїцьку надбрамну церкву, зведено Церкву Всіх Святих із родовим гербом гетьмана. Навпроти Лаври збудовано Вознесенську церкву жіночого монастиря, ігуменею якого була мати гетьмана. У 1701 році було оновлено будинок Лаврської друкарні.
(Звучить запис фрагменту радіопередачі, який доповнює та розширює знання учнів про добу Мазепинського бароко в Україні.)
Учитель. Усеосяжну культурно-освітню діяльність І. Мазепи є всі підстави вважати спланованою, виваженою, далекоглядною державницькою політикою мудрого гетьмана.
У 1704-1705 роках гетьман Мазепа вдається до таємної дипломатії з противниками російського царя Петра І. У 1708 році він відкрито переходить на сторону шведського короля Карла ХІІ у боротьбі проти російського царяПетраІ.
Чому так чинить Мазепа?
Повідомлення учня. Гетьман І. Мазепа використовує зовнішньополітичну ситуацію в інтересах України. Він підтримав шведського короля за умови гарантій незалежності України. Свідченням цього є українсько-шведський договір, укладений у жовтні 1708 року в Бахмачі. "Україна обох сторін Дніпра з військом Запорозьким і народом Малоросійським має бути вічними часами свобідною від всякого чужого володіння...
Цілість границь її, непорушність вільностей, законів, прав і привілеїв її свято мають заховуватися, аби Україна вічними часами вільно тішилася своїми правами та вільностями..."
Учитель. У світі немає жодного національного героя, проти якого була б розгорнута така жахлива, така ненависницька кампанія цькування та наклепництва. Російська, а потім радянська історіографія зображувала Мазепу як зрадника, клятвопорушника, людину, яка переслідувала свої особисті інтереси.
Діти, яким є ваше ставлення до такої точки зору?
(Учні висловлюють свої думки стосовно цієї проблеми.)
Учні, об'єднавшись в одну групу, обговоривши суть проблеми, аргументовано доводять, що ні зрадником, ні клятвопорушником гетьман Мазепа ніколи не був, бо він не зраджував інтереси України, а відстоював їх.
Учитель. Безсумнівно, у задумі Мазепи, у його союзі зі шведами не було жодної особистої вигоди, а лише прагнення й намагання звільнити Україну.
Отож, не зрадником, а героєм приходить він до нас через віки.
Прощай навіки, Україно,
Мені уже недовго жить...
Але й в останню смертну мить
Твоє ім'я, о мамо люба,
Шептатимуть вигнанця губи.
В. Сосюра
(Звучить пісня "Ой горе тій чайці, чаєчці - небозі..." на вірші І. Мазепи.)
Учитель. Як закінчилося життя славного гетьмана України?
Повідомлення учня. Після поразки разом із залишками шведського війська козаки перетнули турецький кордон і зупинились у Варниці, біля Бендер. Тут помирав старий гетьман. Не від ран і не від старості, а від страждання душі, від болю серця, пекельної муки, що Бог не благословив його задуму.
22 вересня 1709 року відійшов він у вічність. Поховали гетьмана у Варниці.
У березні 1710 року його труну вивезли до православної землі Молдови та перепоховали в головній церкві монастиря святого Юрія.
Учитель. Великий український театральний діяч ХІХ століття був на службі в російській армії. У 1877 році під час російсько-турецької війни він перебував у Галаці. Блукаючи містом, він зайшов до собору та побачив могилу І. Мазепи. Був надзвичайно вражений і схвильований. Залишив нам палкі спогади про цей надзвичайний епізод у своєму житті.
Індивідуальне завдання
(Учень читає напам'ять уривок зі спогадів Миколи Садовського.)
"Ти славний гетьмане, ти, останній нащадку колишньої вільної, багатої, свободолюбної України! Ти, поборнику святий, що не хотів себе лічити рабом серед зграї донощиків, блюдолизів, підніжків, грязі і рабів! Се ти! Так ось де ти знайшов собі місце довічного покою... І я низько вклонився гробниці того славного патріота, що бажав здобути щастя, і волю, і честь своїй рідній країні і, знесилившись у тяжкій боротьбі, поліг у далекій чужині, анафемою затаврований."
(Звучить уривок із "Реквієму" А. Моцарта.)
Учитель. Над відкритою могилою І. Мазепи його духовний спадкоємець Пилип Орлик сказав: "Ім'я славетного гетьмана Івана Мазепи вічно житиме безсмертною славою в пам'яті нашого народу, бо він хотів дати йому змогу розвинути у повній свободі всі його безмежні можливості. Нехай ні військо, ні народ не стратить надії! Наша справа справедлива, а справедлива справа вкінці завжди перемагає".
Не вмре героїв вічна шана,
Із болем змішана гірким.
І мудрість гетьмана державна,
І мужність козака Івана
До нас приходять крізь віки.
Літають думи понад степом,
Як пам'яті живі орли.
І слово проситься у небо:
Спасибі, гетьмане Мазепо,
Що в нашій долі Ви були.
В. Крищенко
Література:
1. Андрусяк М. Гетьман Іван Мазепа як культурний діяч. - Львів, 1998.
2. Байрон. Собрание сочинений в 4-х томах. - М., 1981.
3. Брощак І., Мартель Р. Мазепа. Життя й пориви великого гетьмана. - К., 1991.
4. Довідник з історії України, Генеза, 2001.
5. Загул Д. Передмова до перекладу "Мазепи". - Харьків-Київ, 1929.
6. Сосюра В. Розстріляне Безсмертя, "Український письменник", 2001.
7. Крищенко В. Поезія. - Київ, Дніпро, 2005.

 
 

Цікаве

Загрузка...