WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Роль гетьмана мазепи в українській історії - Урок

Роль гетьмана мазепи в українській історії - Урок


Урок українознавства
"Роль гетьмана мазепи в українській історії"
Мета: розкрити роль і значення гетьмана Івана Мазепи в українській історії. Допомогти учням збагнути патріотичну та героїчну суть діяльності гетьмана. Розвивати дослідницькі навички учнів, уміння аргументувати, відстоювати свою точку зору. Виховувати в учнів почуття людської гідності, свободолюбства, високі естетичні смаки.
Обладнання: виставка художніх творів українських і зарубіжних письменників про І. Мазепу. Портрети гетьмана й історичних особистостей його епохи. Дослідницька та монографічна література про гетьмана. Фотозвіти учнів класу.
ХІД УРОКУ
Учитель.
Коли б такого сина мала
Ти, Україно, ще хоч раз -
То сто разів не помирала б
В обіймах царського вандала,
Не полотніла б від образ.
В. Крищенко
Іван Степанович Мазепа...
У нашій історії немає такого діяча, про якого би так багато, так суперечливо, навіть полярно судили нащадки.
У той же час у нашій історії немає іншого діяча, який зазнав би такої широкої, всеосяжної романтичної слави, притому слави всеєвропейської.
Сьогоднішній наш урок підсумує всю попередню роботу з цієї теми. Завдання, яке стоїть перед вами: показати, як, маючи певну суму знань, ви вмієте систематизувати, узагальнювати, виконувати творчу роботу. А для цього ви повинні працювати на уроці активно, творчо, відповідально. Ви обов'язково успішно справитеся з цим завданням.
Об'єднаємося у дві робочі групи.
Робота у групах
Завдання для І групи
"Іван Степанович Мазепа був високоосвіченою людиною, яка вражала своїм інтелектом і знаннями сучасників, захоплює нащадків".
Спростуйте або доведіть цю думку.
Завдання для ІІ групи
"Визначте основні етапи сходження гетьмана Мазепи на свою страдницьку та героїчну Голгофу".
Учні І групи, обговоривши питання, висловлюють думку, що І. Мазепа був дійсно високоосвіченою людиною. Головні аргументи:
а) закінчив Києво-Могилянський колегіум, протягом шести років навчався за кордоном у різних університетах Європи;
б) вільно володів багатьма іноземними мовами;
в) досконало знав латинь;
г) знався на артилерійській справі, заснував ливарню гармат у Батурині;
д) глибоко знав європейську літературу;
є) захоплювався музикою, грав на бандурі, складав вірші та пісні.
ж) мав надзвичайно багату бібліотеку, книжки якої читав мовами оригіналів.
Учні, що працювали у ІІ групі, обговоривши своє завдання, пояснюють, що Голгофою для Мазепи було героїчне, але безуспішне намагання звільнити Україну від російського поневолення. Головними етапами сходження до цього були:
а) освіта майбутнього гетьмана, здобута в Києві та за кордоном;
б) дипломатичний досвід, набутий під час служби в польського короля;
в) служба в гетьмана Дорошенка (1663-1674 рр.);
г) служба в гетьмана Самойловича (1674-1687 рр.);
д) період гетьманування в Лівобережній Україні (1687-1708 рр.).
Керівники творчих учнівських груп підсумовують роботу учнів у групах, виділяючи вміння учнів аргументувати, відстоювати свою точку зору й уміння систематизувати фактичні знання.
Учитель. Напередодні уроку ми відвідали з вами Музей гетьманства з конкретною метою: розширити обсяг наших знань про гетьмана І. Мазепу.
Зараз кожен із вас розповість про особисті враження від відвідання музею, а також про те, що нового, цікавого, невідомого досі ви дізналися в музеї.
(Учні діляться своїми враженнями та відкриттями в музеї.)
Індивідуальне завдання учням
Доповнює відповіді демонстрація фотографій, зроблених окремим учнем під час відвідання музею, та коментар до них.
Учитель. З 1687 року по 1908 рік Іван Степанович Мазепа був гетьманом Лівобережної України.
Бесіда з учнями
1. У чому полягала надзвичайна мудрість гетьманування І. Мазепи? (У політичній гнучкості, у завоюванні абсолютної довіри в російського царя.)
2. Що давало це гетьману? Яку можливість відкривало перед ним? (Це давало можливість гетьману проводити в життя власну політику, спрямовану на об'єднання України та її визволення.)
3. Про яку державу мріяв гетьман Мазепа ще на початку ХVІІІ століття? (Про державу європейського зразка зі збереженням традиційного козацького устрою.)
Учитель. Саме тому одним з найважливіших напрямів державно-політичної діяльності Івана Степановича Мазепи була культурно-освітня діяльність.
4. Скільки нових церков і храмів збудував в Україні гетьман Мазепа?
(Більше десяти.)
5. Будівництво яких храмів нашого міста довершив і прикрасив у бароковому стилі гетьман? (Кирилівську церкву, Софійський собор, Михайлівський Золотоверхий собор.)
Робота у групах
Учитель. Формуємо нові дві творчі групи. Учні, яким більше запам'яталося під час нашої екскурсії відвідання Києво-Могилянської академії, об'єднуються в першу групу.
Учні, яких більше вразило відвідання Києво-Печерського національного заповідника, об'єднуються у другу групу.
Завдання для І групи
За часів Мазепи Києво-Могилянську академію називали Могилянсько-Мазепинською". Чи були підстави для такої назви? Аргументуйте свою відповідь.
Завдання для ІІ групи
Розбудові Києво-Печерської лаври - головного осередку православ'я в Україні - І. Мазепа приділяв особливу увагу.
Доведіть це твердження.
(Попереднім було індивідуальне завдання для учня: підготувати фотозвіт про відвідання Києво-Печерського заповідника.)
Учні першої групи, обговоривши питання, стверджують, що підстави називати академію Могилянсько-Мазепинською були вагомі, тому що:
а) саме клопотаннями І. Мазепи Києво-Могилянському колегіуму було надано статус академії;
б) гетьман
Loading...

 
 

Цікаве