WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Птахи нашого краю - Урок

Птахи нашого краю - Урок

синички.)
5. Яких дятлів ви знаєте? (Строкатий, чорний, зелений.)
6. Самець якої пташки на току ніби каже: "Спать пора"?
Учитель. Ось наступна зупинка - "Науково-дослідний інститут біології". У цьому інституті вчені досліджують, куди відлітають птахи на зиму, як вони знаходять собі дорогу.
Виступи "учених" - учнів
Перший учень. Ластівки, шпаки, жайворонки, дрозди, солов'ї, лелеки з нашої країни летять зимувати в Африку. Під час перельотів птахи знаходять дорогу, орієнтуючись по сонцю та зірках.
Другий учень. З вирію більшість птахів повертаються в ті місця, де вони гніздились раніше. Щоб дізнатись, де птахи зимують, їм надівають на лапку легке кільце з номером і випускають на волю. Записують назву окільцьованого птаха, номеркільця, дату.
Третій учень. Якщо знаходять окільцьованого птаха, то знімають з нього кільце та пересилають у зазначене на кільці місце, повідомляючи, де й коли птаха спіймали.
Учитель. При науково-дослідному інституті працює бібліотека, де зібрано багато книжок про птахів (учитель дає характеристику різним книжкам і звертає увагу на опис життя птахів у різні пори року). Пригадаємо, як живуть птахи в різні пори року.
Діти, а яка пора року закінчується зараз?
Яка пора року скоро почнеться?
Відгадайте, про який місяць говориться?
Холод нам несе мороку,
У турботах мине будень.
Цей останній місяць року,
Зветься як?
(Грудень.)
Учитель. Осінь минає. Відходить сумний листопад. Та прийде, не забарившись, місяць грудень - беручкий, завзятий, він ураз знайде собі роботу: сховає під кригою річки, озера, заморозить шляхи, укриє пухнастим інеєм дерева. Ліс буде просвічуватись майже наскрізь. Без дзвінких пташиних голосів і без яскравого вбрання він якось померкне, стихне. Але наша подорож незвичайна, тому ми на мить повертаємось у літо. Пригадаємо його кольори, запахи, голоси. Пригадайте ліс, яким ви його бачили влітку, і послухаємо радісний спів птаха (прослуховування платівки "Пташині голоси"). Чий ви голос почули? У теплу сонячну днину вам важко всидіти вдома. То ж давайте трошки ми з вами розімнемося.
IV. Фізкультхвилинка
Гуси-лебеді летіли,
На лужку зеленім сіли,
Посиділи, поклювали, покружляли,
Піднялися, полетіли,
а за парти діти сіли.
V. Наступна зупинка - "Пташина їдальня"
Літо й осінь - пора збирання корму для птахів. Розкажіть, який корм треба збирати для пташок?
Учні розповідають і показують кошик з різними мішечками, годівнички, які приготували для пташок.
Учитель. Продовжимо нашу подорож... Відгадайте загадку:
Прилетіли наші гості,
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати.
(Пташки.)
Учитель. Наче справжні майстри, пташки з гілочок, травинок, шматочків моху, пір'я будуть своє житло. Тож наша наступна зупинка "Пташиний ЖЕК" (житлово-експлуатаційна контора). Діти, допоможіть розселити пташок у їхніх квартирах (зображені гнізда птахів: лелеки, ластівки, шпака, іволги; у кожне гніздо треба "селити птаха"). При ЖЕКу працює "Бюро знахідок". Птахи-роззяви загубили свої крила, лапки, хвости, дзьоби й навіть голову. А ви допоможете їм?
Діти знаходять відповідні частини та "складають" птахів.
VI. Закріплення вивченого на уроці матеріалу
Учитель. Наша подорож добігає кінця. Поки автобус везе нас до школи, пригадаємо, що ми вивчали на уроці, дізнались нового.
1. Хто обідав у пташиній їдальні?
2. Яких птахів називають зимуючими?
3. Які загадки, вірші, легенди ви знаєте?
4. Чому потрібно охороняти пташок?
Учитель демонструє "Червону книгу" й розповідає, які птахи занесені до неї.
Учитель. Діти, ви сьогодні гарно попрацювали на уроці. Що ми можемо на прощання пообіцяти птахам?
1. Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
2. Нехай звеселяють природу -
Співають для нас у гаю.
3. Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсяк час
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
VII. Домашнє завдання
1. Намалювати пташку, яка найбільше сподобалась.
2. Скласти казку про пташку.
Аналіз уроку-гри "Подорож"
Доцільність вибору теми уроку-гри "Подорож" - "Птахи нашого краю" не викликає сумніву. Адже він включає в себе потужний дидактичний, виховний та розвивальний потенціал, реалізація яких сприяє цілісності сприйняття оточуючого світу, зокрема формуванню різностороннього уявлення про його складову - тваринний світ і його підсистему - птахів. Учителем правильно й чітко окреслені мета та завдання уроку, зміст навчального матеріалу, форми організації навчально-пізнавальної діяльності учнів, методи та засоби навчання. Урок-гра в даному випадку відноситься до типу уроку-узагальнення й систематизації знань учнів.
Учні на уроці виявили високий рівень знань про птахів нашого краю: досить самостійно, грамотно висловлюють свої знання про птахів, розпізнають їх за зовнішніми ознаками, знають, чим вони живляться, чи зимують у наших краях, чи відлітають у теплі країни; як турбуються про своїх діток-пташенят та ін. Багато учнів знають оригінальні віршики, загадки, ребуси про пташок. За цих умов не лише інтегруються знання з різних предметів, а й виховуються високі моральні якості особистості, розвиваються естетичні смаки, любов до живої та співучої української мови.
Урок проходив весело, у жвавій формі, спілкування вчителя й учнів відбувалось на основі співпраці, співдружності та взаєморозуміння. Ролі, які виконували учні (це переважно були екскурсоводи), розподілено вчителькою правильно, і учні успішно справилися з ними. До оцінки повідомлень про птахів, які учні спочатку розпізнавали, а потім про них розповідали, залучались усі учні класу, а тому виставлені вчителькою оцінки є цілком об'єктивними й аргументованими.
Висновки та пропозиції: урок-гра "Подорож" проведена на високому науковотеоретичному та методичному рівні, що сприяло активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, узагальненню, поглибленню та систематизації їх знань про пташок. Мета уроку досягнута. Рекомендується провести з цієї теми відкритий урок-гру "Подорож" для вчителів початкових класів школи.

 
 

Цікаве

Загрузка...