WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Птахи нашого краю - Урок

Птахи нашого краю - Урок


Урок-гра "подорож"
Птахи нашого краю
(3-й клас)
Мета: забезпечити цільність сприйняття оточуючої дійсності, формувати різностороннє уявлення про світ птахів, розвивати позитивно-емоційне ставлення до природи рідного краю, бережливе ставлення до всього сущого на Землі.
Обладнання: малюнки із зображенням птахів, інші ілюстрації, картки "Вулиця птахів", виставка дитячих книжок про птахів, ребуси, кросворди.
ХІД УРОКУ
І. Організація та психологічний настрій класу
Учитель. Наш урок сьогодні незвичайний. Про що він, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадки.
1. Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка.)
2. Чорномазий, жовтодзьобий,
Він за плугом важко ходить,
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів.
(Грак.)
3. Не людина, а живе в хатці.
(Шпак.)
Щоб дізнатись, як одним словом називають цих тварин, складіть його з поданих букв: ХПАТИ - ПТАХИ. Отже, ви здогадались, що мова піде в нас про птахів нашого краю. Зараз ми з вами відправимось у дивну подорож вулицею Птахів у місто Природоград. Займайте місця в автобусі, вирушаємо в путь.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Поки автобус їде, давайте пригадаємо, що ми знаємо про птахів.
Яких птахів називаємо перелітними?
Чому вони відлітають?
Яких птахів називають зимуючими?
Які птахи восени наближаються до людських осель?
Учні відповідають на поставлені запитання активно та вірно.
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу
Учитель. Швидко сплинув час. Ось ми і на місці. Наша перша зупинка - "Музей птахів". Провести екскурсію нам допоможуть досвідчені екскурсоводи. Про яку пташку буде перша розповідь, дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Жовті груди маю
І за день комах з'їдаю,
Скільки важу сама.
(Синичка.)
Розповідь учня. У синички ошатна жовта сорочка, чорний галстук, зеленувата спинка, яскраво-білі щічки, чорна шапочка. Синичка дуже рухлива. Причепившись до тонісінької гілочки, вона може провисати вниз головою. Це можливо тому, що в неї довгі кігті на лапках. Гострим довгим дзьобом синиця дістає з тріщин на деревах для себе поживу: комах, їхні личинки. А взимку пташки їдять насіння. Гнізда мостять у дуплах, штучних дуплянках або в синичниках.
Відповідь учня доповнюють інші учні, оцінюють його відповідь - повна, неповна, змістовна, цікава.
Учитель. А друга пташка загадала про себе ось яку загадку:
Б'ється, стука молоток,
Поправляє нам садок.
(Дятел.)
Розповідь учня. Дятел - птах середніх розмірів. Зверху його тіло чорне, з двома великими білими плямами на крилах. На крилах і крайніх перах хвоста - поперечні білі смужки. У молодих птахів на голові червона шапочка. Знизу тіло рудувато-біле, підхвістя - яскраво-червоне. Живиться комахами, узимку - насінням хвойних дерев (доповнення й оцінка розповіді).
Лексична робота
Учитель. Діти, а що скажете про саме слово "дятел"?
Відповіді учнів. Це іменник. Відповідає на питання "хто?" А ще - це слово, правопис якого треба запам'ятати.
Придумайте споріднені слова до слова "дятел" (дятленя, дятлика, дятленко).
Тепер придумайте словосполучення (дятел зелений, дятел роботящий, дятел веселий).
Учитель демонструє ребус (діти відгадують).
Розповідь учня про снігура. Снігурі - червоногруді пташки з чорною шапочкою на голові. Прилітають до нас із далекої півночі. Узимку їдять різні ягоди, насіння бур'янів. Коротким і товстим дзьобом снігурі вилущують насіння ясеня, горобини. Гніздяться у хвойних лісах. Снігурі довірливі птахи. Вони співають нескладні пісні, які можна почути взимку. Ці птахи - окраса нашої природи. А чому цих пташок назвали саме так, розповім вірш Г. Демченко "Снігурі":
Подивися: у двері
В чорних шапках снігурі,
Ще й червоні фартушки
Одягли собі пташки.
Значить, сніг і холоди
Наближаються сюди,
Снігурами через те
Їх тепер і ви звете.
Учитель демонструє ребус (діти відгадують).
Розповідь учня про сороку (демонстрація малюнка). До яких тільки хитрощів, до яких тільки вивертів не вдаються птахи, щоб відвернути увагу від своїх гнізд. Виявляється, сороки будують ще й додаткові, фальшиві гнізда. Варто лише подивитись на справжнє гніздо, як хитруни залишають їх і летять до фальшивих, прагнучи відвести непроханого гостя від своїх гнізд.
Учитель демонструє ребус (діти відгадують).
Розповідь учня про сову. Одна сова знищує протягом літа понад тисячу гризунів, зберігаючи таким чином тонну хліба. У сов дивний спосіб захисту пташенят. Коли матері-сові здається, що лиха не уникнути, вона виштовхує з гнізда дітей і покидає його назавжди. Ніби м'ячики вилітають вони із гнізда і, не здригнувшись, завмирають на місці.
Учитель демонструє ребус (діти відгадують).
Розповідь учня про шишкаря. Шишкарі - птахи темно-червоного кольору з темними крилами та хвостами. Їх легко впізнати за великими дзьобами, в яких верхня частина загнута вниз, а нижня вгору. Їжа шишкарів - насіння ялинових або соснових шишок (інші екскурсоводи розповіли про диких птахів).
А яких ви знаєте свійських птахів?
Відповіді учнів. Дев'ять птахів - курка, качка, гуска, індик, голуб, мускусна качка, цесарка, канарка, японська перепілка.
Учитель демонструє малюнок птаха та пропонує учням розглянути його зовнішню будову.
З яких частин складається його тіло?
Що знаходиться на голові птаха?
Скільки лапок мають птахи? А звірі?
Чим укрите тіло птахів?
Який висновок можна зробити?
Учні дають відповідь: птахи - це тварини, тіло яких укрите пір'ям, вони мають дзьоб і крила.
Учитель. Попрацюємо з книжкою. Прочитайте статтю про птахів. Що ви дізнались про них?
Пора їхати далі. Поки автобус прямує до наступної зупинки, проведемо вікторину:
1. Назвіть дев'ять видів осілих птахів нашої місцевості (синиця велика, сорока, дятел строкатий, повзик, ворона, сич, сова, пугач, горобець).
2. Який осілий птах вигодовує пташенят узимку?
3. Чим корисний горобець? (Живиться комахами в період розмноження.)
4. Які птахи прилітають до нас? (Омелюхи, снігурі,
Loading...

 
 

Цікаве