WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Права національних меншин - Урок

Права національних меншин - Урок

мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантуються вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
Учитель пропонує порівняти ситуацію з державною мовою та мовами національних меншин в інших державах Європи.
Далі учні виконують вправи.
Вправа № 1. Національні меншини (згоден, не згоден).
Постав "+" поруч із реченнями, які вважаєш правильними, а знак "-" поруч із реченнями, які вважаєш неправильними. Зверни увагу на те, щоб у відповідях не було протиріч.
1. Національними меншинами називають такі групи громадян неукраїнського походження, які створюють більшість на якійсь частині території країни.
2. Росіяни в Криму не є національною меншиною, тому що їх у Криму більше, ніж українців.
2. Українці є національною меншиною тому, що їх в Ялті менше.
3. Кети, ескімоси, евенки, урки не є національними меншинами тому, що їх тільки кілька чоловік.
4. Григорій Петров уважає себе росіянином, проте він українець, тому що народився і ріс в Україні, знає українську мову, його мати - українка. Іван Григоренко вважає себе українцем, проте він білорус, тому що його мати білоруска і в сім'ї не говорять українською.
5. Людина не може змінити свою національність, яку успадкувала від батьків.
6. Кожному треба дати можливість обрати свою національність, незалежно від національності батьків.
Вправа № 2. Коли порушуються права національних меншин?
Впиши у відмічених місцях: чи порушуються права національних меншин у даному випадку? Якщо так, то які? Порівняй з документом НБСЄ.
1. Якійсь групі національної меншини заборонили створювати свою школу з рідною мовою навчання.
2. Міністерство освіти і науки видало розпорядження, що в усіх школах національних меншин треба вивчати українську мову 5 разів на тиждень.
3. Випускникишкіл національних меншин повинні обов'язково здати випускний екзамен з української мови.
4. Усі написи в громадських місцях повинні бути виконані державною мовою.
5. Міська держадміністрація перетворила державну школу з російською мовою навчання в школу з українською мовою навчання, мотивуючи це тим, що нам не вистачає приміщень і засобів на навчання українських дітей.
6. Установлено, що в усіх державних ВНЗ навчання повинно вестися державною мовою.
7. Міністерство юстиції відмовило в реєстрації організації національної меншини, обґрунтовуючи це тим, що ця національність рідко зустрічається.
8. Представники державної влади заборонили представникам національної меншини поїхати на Міжнародну конференцію за межі країни, мотивуючи це тим, що вони не представляють корінну націю.
Текст 1
Хто такі національні меншини?
В Україні, як і в усіх державах, поруч з українцями проживають росіяни, білоруси, євреї, молдавани, болгари, поляки та інші.
Групи громадян, що мають іншу національність, ніж корінна нація, називаються національними меншинами.
Росіяни, євреї, білоруси, румуни, греки, молдавани, поляки тощо, які є громадянами України, є національними меншинами подібно до українців, які живуть в інших країнах і є їх громадянами, утворюючи там національні меншини. Держави, в яких проживає найбільше українців: у СНД - Росія, Білорусь, Казахстан, Молдова; в Америці - Чілі, Канада, Аргентина, Бразилія; в Європі - Польща, Румунія, Словаччина, Чехія. В Україну, у Крим повернулися кримські татари, які за сталінського режиму були насильно депортовані в 1944 р. з Криму. Багато з них ще не мають українського громадянства. Але більшість знають російську мову й не знають української.
Текст 2
Права національних меншин
Національним меншинам як в расовому, релігійному, так і в інших відношеннях у демократичній державі гарантовані рівні права. Але жодний громадянин держави не може мати менше прав, ніж інші, через своє національне походження.
Національні меншини, які бажають зберегти свої традиції, культуру, мають право користуватися своєю мовою.
У 1990 р. в Копенгагені представники держав НБСЄ прийняли документ, який повністю визначає права меншин. Ось деякі його положення: "Люди, які належать до національних меншин, мають право вільно висловлювати, зберігати та розвивати етнічну культуру, мовну, релігійну самосвідомість, підтримувати і розвивати свою культуру".
Вони мають право:
"...вільно користуватися своєю рідною мовою в особистому та громадському житті";
"...створювати та підтримувати свої організації, спілки освіти, культури та релігії";
"...створювати та підтримувати миролюбні контакти як між собою в даній державі, так і з громадянами інших країн, з якими їх пов'язують спільне походження, культурна спадщина або релігійні переконання";
"...країни-учасниці, закликаючи всіх вивчати державну мову, будуть прагнути забезпечувати людей, які належать до національних меншин, можливості вчитися рідній мові або на рідній мові; також, де це можливо та необхідно, використовувати її у відносинах із державними установами... При вивченні історії та культури установам освіти треба приймати до уваги історію і культуру національних меншин...";
"...країни-учасниці будуть поважати права представників національних меншин брати участь у суспільному житті".
У ході заняття вчитель ставить додаткові запитання. Під час аналізу текстів пропонує підготувати відповіді, спонукає учнів до узагальнень. У кінці звучить висновок про те, що є тільки один шлях до гармонії відносин у будь-якому суспільстві - дотримання всіх прав національних меншин. Уряд демократичної, правової держави реалізує волю більшості громадян, одночасно гарантує право меншинам на гідне існування. Творити Україну - значить гарантувати кожній людині право на її материнську мову, на національне самоусвідомлення.

 
 

Цікаве

Загрузка...