WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Подорож бутерброда - Урок

Подорож бутерброда - Урок

(Краса, здоров'я, радість, щастя...)
Додатки до уроку
1. Завдання для "звукорежисерів"
ПОДОРОЖ БУТЕРБРОДА
Клітинам нашого організму потрібна рідка їжа, яка легко розчиняється у крові, бо лише кров може донести її до кожної клітинки.
Але як же кров може донести до малюсінької клітинки цілий бутерброд?
Потрібний кухар, який перетворить бутерброд у рідину, котра зможе розчинитись у крові. Де ж знайти такого кухаря?
Цей кухар працює на кухні, а диво-кухня захована всередині кожної людини. У дорослого вона має довжину аж дев'ять метрів іскладається з кількох відділів, по яких обов'язково проходить бутерброд, аж доки не перетвориться на прозорий розчин, котрий кров рознесе по клітинах.
Перший відділ кухні - у роті. До його складу входять зуби, язик і слинні залози. Ти лише побачив шматочок хліба, намазаний маслом і варенням, а рот уже наповнився слиною. Зуби пережовують хліб, язик перевертає його з боку на бік, а слина змочує.
Поступово твердий шматочок перетворюється у м'яку суміш, яку можна проковтнути.
Подорож бутерброда почалась. Ти проковтнув м'яку суміш. Вона швиденько прослизнула вниз широкою трубочкою стравоходу і потрапила у шлунок. Цей м'язовий мішечок - найголовніший відділ кухні. У його стінках міститься безліч залоз, які виділяють шлунковий сік. Залози знають, який сік потрібно приготувати для м'яса, який для хліба чи для яблук. І готують його ще тоді, коли їжа знаходиться в роті.
Шлунок працює старанно, але повільно. Щоби перетравити бутерброд, йому потрібно попрацювати не менше 3-5-и годин. Яблуко він перетравить швидше, м'ясо - довше.
Пройшов час, і бутерброд перетворився в ріденьку кашку. Із хлібом шлунок справився, а ось із маслом - ні. Щоби переробити жири, потрібні підшлунковий сік і жовч. Ці соки виділяються підшлунковою залозою та печінкою у 12-персну тонку кишку.
Отож, шлунок переварив усе, що зміг, а потім скоротився й проштовхнув порцію напівперевареної їжі далі, у тонку кишку. Їжа потихеньку проходить по тонких кишках і розчиняється під дією соків.
Це третій відділ кухні. Але й тут їжа не зовсім ще готова. Вона ще густа для клітин, тому бутерброд проходить далі по звивистому лабіринту товстої кишки, де за неї беруться мікроскопічні працівники, живі корисні кишкові бактерії. Ці бактерії постійно живуть у кишківнику й переробляють останні залишки їжі. Рештки, що не мають цінності для організму, викидаються через пряму кишку. Ось так "кухарі нашого організму" перетворили бутерброд у крихітні краплинки прозорої рідини, яку кров донесе до кожної клітинки.
2. Завдання для "науковців"
Вибрати з поданої інформації ту, яка стосується теми уроку або перевірки домашнього завдання, та вчасно її повідомити.
*
Найсильніші м'язи рота! Вони працюють, коли ми розмовляємо чи пережовуємо їжу.
*
У людини близько 650-ти співпрацюючих м'язів. Для здійснення більшості дій, таких як хода, плавання й навіть для простої усмішки, необхідна участь десятків м'язів. Щоб насупитись, ми використовуємо 40 різних м'язів, а ось для усмішки - усього 15.
*
М'язові волокна такі малі, що на 1 кв. см їх розміщується близько одного мільйона.
*
Ротова порожнина переходить у гортань, яка розгалужується на стравохід і трахею. У цьому місці знаходиться надгортанник, який виконує функцію заслінки, не дозволяючи їжі під час ковтання потрапляти в дихальну систему. Але якщо під час їжі ми розмовляємо чи сміємося, заслінка може не встигнути вчасно закрити дихальні шляхи, і навіть невеличка частинка їжі, яка потрапить у гортань чи трахею, може викликати смерть.
*
Шлунок дорослої людини здатний вмістити близько одного літра їжі, а шлунок дитини значно менший. Чим більше ми їмо, тим більшим стає шлунок і більше потребує їжі. Доросла людина може з'їсти й випити до чотирьох літрів їжі та рідини за один раз.
*
Клітини шлунка добре працюють лише тоді, коли їжа старанно пережована й надходить туди невеликими порціями.
*
За 70 років життя людина проводить за їжею сім років, з'їдає 160 кг шоколаду, 7 300 яєць, загалом 50 тонн харчів.
3. Завдання для "лікарів-дієтологів"
а) Вибрати з поданої інформації ту, яка стосується теми уроку, та вчасно її повідомити.
*
Їжа дає людині не лише енергію для росту й руху, але ще й тепло, зігріває під час морозів. Голодна людина швидше замерзає, ніж та, яка добре поїла.
Енергію для руху й росту нашому організму дають макаронні вироби, жири та цукор. Краще рости допомагають молоко, сир, риба, м'ясо, квасоля, яйця.
Вітаміни, що утворюються в зеленому листі рослин, плодах та ягодах, допомагають тілу боротися з хворобами. Людина потребує шістнадцять різноманітних вітамінів.
*
Під впливом куріння організм утрачає вітамін С, що впливає на його опірність хворобам.
б) Довести корисність чи шкідливість уживання в їжу "Мівіни".
Довідка. Якщо "Мівіну" зварити, усе відбудеться так, як і з бутербродом, а їжа піде на користь. Якщо ж їсти суху неварену "Мівіну", зуби та слина не зможуть якісно подрібнити її. Погано пережована, вона потрапить у шлунок. Шлунку й кишкам доведеться братись не за свою роботу, виконувати обов'язки зубів, язика та слини. Шлункових соків не вистачатиме. Непереварена їжа або скупчиться у шлунку, або потрапить у кишківник. Тоді настає повний розлад: болить живіт, шлунок ображається й відсилає все, що ти з'їв, назад, починається блювання або проніс.
Якщо з першого разу названих неприємностей і не трапиться, шлунок усе одно поступово почне працювати все гірше й гірше. Тож рано чи пізно людина обов'язково звернеться до лікаря.
4. Завдання для працівників "Рекламного агентства"
Довести корисність чи шкідливість жувальної гумки. Створити антирекламу на рекламу жувальної гумки.
Довідка. Реклама нам доводить, що "жуйка" корисна для зубів. Але коли її жувати постійно, особливо натщесерце, шлунковий сік виділяється у великій кількості й починає чекати порції їжі. Та їжа не надходить, сік починає роз'їдати стінки самого шлунка, що може призвести до виразки.
Крім того, від постійного жування у школярів можуть деформуватися щелепи, зробивши непривабливим навіть найгарніше обличчя.
Від постійного жування клітини мозку переключаються з мислення на жування, тому з часом людина починає відставати і в розумовому розвитку.

 
 

Цікаве

Загрузка...