WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Погода рідного краю - Сценарій

Погода рідного краю - Сценарій


Сценарій уроку
"Погода рідного краю"
(природознавство 4-й клас)
Мета: познайомити учнів зі складом атмосфери планети Земля; утворенням хмар, вітру, збагатити уявлення про опади, дати поняття про погоду; указати на значення прогнозу погоди для людини; розвивати спостережливість, уяву, логічне мислення.
Учити узагальнювати знання про явища природи, установлювати причинно-наслідкові зв'язки.
Виховувати шанобливе ставлення до природи.
Обладнання: карта України, аудіозапис "Всесвіт", таблиці "Кругообіг води у природі", "Напрямок вітру"; ілюстрації явищ природи, термометр, флюгер, прилади для дослідів (чайник, скельце, кульки, свічка).
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань
1. Прослуховування фрагменту про атмосферу з аудіокасети "Всесвіт".
2. Гра "Бліц-відповідь".
Як називається країна, в якій ми живемо? (Україна.)
Столиця України? (Київ.)
Область, у якій ми живемо називається… (Київська).
Її обласний центр... (Київ).
Київська область розташована у природній зоні... (мішаних лісів, лісостепу).
Учитель. Із ваших відповідей я зрозуміла, що ви добре засвоїли, в якій області живете, її географічне положення на карті України.
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. А чи все ми знаємо про свій рідний край? (Повідомлення вчителя).
Сьогодні ми будемо закріплювати, поглиблювати, поповнювати й отримувати нові знання, пов'язані з вивченням рідного краю. Про що ж буде йти мова на уроці, ми дізнаємося, коли прослухаємо пісню (звучить аудіозапис "Всесвіт").
Учитель. Що сьогодні будемо вивчати? (Висновки дітей.)
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу
Учитель. Що можна назвати парасолькою нашої планети? (Атмосферу.)
Учитель прикріпляє слова на дошці.
Евристична бесіда
Учитель. Можливо, хтось пояснить значення слова "атмосфера"?
Учні. Картка для допомоги учням для складання визначення. Атмосфера - газова оболонка (шар, який покриває зовні що-небудь), яка оточує та захищає Землю, а сила тяжіння утримує її, як магніт, не даючи газам відлетіти в космос. (Ілюстрації стор. 50-51, ч. І.)
Учитель. Нашій планеті пощастило двічі: вона тримається на оптимальній відстані від Сонця (на якій?); єдина з усіх планет Сонячної системи має атмосферу, придатну для життя, що захищає від сонячної радіації, зберігає тепло на Землі. Атмосфера Землі неповторна завдяки своєму складу (ілюстрація стор. 52, ч. І).
Найбільшу частину атмосфери складає газ азот. У перекладі з грецької мови це означає "неживе". Він складає основу повітря (78 %). Але життя в чистому азоті неможливе. Кисень потрібний для дихання та горіння і його у складі повітря 21 %. Ще в повітрі є й вуглекислий газ, що виділяється під час дихання живих істот, під час горіння тощо. Його в атмосфері дуже мало - усього 0,5 %. Але це саме та кількість, яка потрібна рослинам для живлення і не є отруйною для людей і тварин.
А навіщо ми провітрюємо клас? (Ланцюгова відповідь дітей.)
Учитель. Усе живе поглинає кисень, виділяє вуглекислий газ, а для нормального життя людині, як і іншим живим істотам, потрібен кисень, і коли його частка зменшується, то стає важко дихати.
Як атмосфера поповнюється киснем? (Виділяють кисень рослини.)
Так у природі відбувається процес перетворення вуглекислого газу в кисень.
У природі існують і інші процеси.
Процес - послідовна закономірна зміна явищ. Зараз познайомимося з однією з таких змін (явищ).
Демонстрація досліду
Дослід. Закип'ятимо чайник. Відкриваємо кришку. Що ми бачимо? (Пар.)
Поставимо скельце на пару. Що ви бачите на скельці? (Крапельки.)
Водяна пара зіткнулася з холодним скельцем і перетворилась у крапельки.
Учитель. Який висновок можна зробити? При нагріванні вода випаровується, піднімається вгору у вигляді пари, при охолодженні перетворюється у крапельки.
Як же у природі утворюється водяна пара?
Учень (підходить до плакату "Кругообіг води у природі").
На Землі багато води. Ця вода весь час випаровується з поверхні річок, озер, морів, вологого ґрунту, рослин. Невидима водяна пара завжди міститься на поверхні. Коли вона охолоджується, з пари утворюються дуже дрібні краплини води. Із таких краплин утворюються хмари, які перебувають у повітрі високо над земною поверхнею. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі та падають на землю у вигляді дощу, снігу, граду - тобто опадів.
Учитель. Як цей процес називається? (Кругообіг води у природі.)
Ось так і відбувається кругообіг води у природі: вода випаровується, утворюється хмара, іде дощ, а потім вода знову випаровується.
Яку ж функцію виконують хмари між Сонцем і Землею?
Вони є захисним екраном між ними, не даючи Сонцю забирати багато вологи та не відпускаючи земне тепло.
3 яким явищем природи ви познайомилися? (Утворювання хмар, дощу, снігу, граду.)
А ще є такі опади, які виділяються безпосередньо з повітря. Їх утворення залежить від коливання температури повітря протягом доби. Це туман, іній, роса - це також явища природи.
Фізкультхвилинка
Учитель. Давайте разом подякуємо атмосфері за допомогу, піклування, захист.
Учні. Дякуємо повітрю, кисню, снігу тощо.
Учитель. На дні цього глибоченного повітряного океану живемо ми з вами і доволі зручно почуваємося - ніби риби у воді, не відчуваючи на собі ніякого тиску.
То може повітря не має ваги?
Щоби це з'ясувати, виконаємо такий дослід (демонстрацію досліду коментує учень).
Дослід. Зважимо дві кульки. Бачите, вага їх однакова. Надмемо одну з них, підвісимо, і що ми бачимо? Вона переважила порожню кульку, бо вона важча. Це дозволяє нам зробити висновок: повітря має вагу.
Учитель. Учені підрахували, що
Loading...

 
 

Цікаве