WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування - Сценарій

Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування - Сценарій


Сценарій уроку
"Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування"
Тема уроку: Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування.
Цільові завдання :
1. Розкрити причини, характер та рушійні сили національно-визвольної війни українського народу проти польського панування.
2. Укласти історичний портрет гетьмана України - Богдана Хмельницького, визначити його місце в історії козацької держави.
3. Охарактеризувати підготовку до війни, битви під Жовтими Водами та Корсунем.
4. Розвивати дослідницькі навички, вміння працювати з історичними документами.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
Розповідати про гетьмана Б.Хмельницького як людину і політика, яка підняла український народ на боротьбу за своє національне визволення проти Речі Посполитої.
Більше дізнатися про чільних представників козацької старшини - соратників Б.Хмельницького.
Розповідати про битви під Жовтими Водами і Корсунем.
Порівнювати устрій Запорозької Січі й української держави.
Тип уроку: дослідження ( засвоєння нових знань).
Метод: дослідницька робота, робота в групах, гра "Історична розминка".
Обладнання: Атласи, дошка, карта "Україна в ХУ-ХУІІ ст.", схеми битв, таблиці, документи, підручник "Історія України", хрестоматія.
Пам'ятні дати: січень 1648 р.-обрання гетьманом Б.Хмельницького; квітень-травень
1648 р.- битва під Жовтими Водами; травень 1648 р.- Корсунська битва.
Ключові поняття: антифеодальна, національно-визвольна війна, полонізація, національна еліта, рушійні сили.
Історичні діячі: Б.Хмельницький, Ф.Джалалій, Іслам-Гірей, М. Потоцький.
Додаткова література: Полянська-Василенко Н. Історія України .- К.: Либідь, 1995.- С.11-16; Субтельний О. Історія України .- К.: Либідь,1996.- С.86-90; Історія України .- К.: Ґенеза, 2000.- С.111-116.
Структура уроку:
І. Вступна частина. Організаційний момент.
Проведення гри "Історична розминка".
ІІ. Визначення теми і мети досліджень.
ІІІ. Оголошення теми досліджень:
1. Причини війни.
2. Характер, завдання і рушійні сили.
3. Повстання на Січі. Обрання гетьманом Б.Хмельницького, його перші кроки як державного діяча, політика.
4. Початок збройної боротьби із Річчю Посполитою. Битви під Жовтими Водами та під Корсунем.
5. Тимчасове припинення війни.
Вступне слово вчителя.
Незалежність... Це мрія наших предків про рівність між людьми, почуття гордості за свій народ і свою державу.
Скільки разів землю поливала кров християнська... Засівали кістки людські... Але були люди-особистості, які поклали себе на вівтар за ідею, ідею визволення України.
У першій половині ХУІІ ст. майже всі заселені українським народом землі опинилися в складі Речі Посполитої, яка не тільки пригнічувала український народ, але і все більше посилювала соціальне, релігійне і національне гноблення, позбавляла будь-яких людських прав. Волелюбний український народ не один раз піднімався на повстання, але вони завжди були жорстоко придушені.
Потрібна була іскра, щоб спалахнула пожежа Національно-визвольної війни. Очікуваним лідером став Б.Хмельницький. В історії України немає людини популярнішої за гетьмана Б.Хмельницького.
М.Хоткевич так висловлювався про такого масштабу народних героїв: "Вище й вище ставитиметься пам'ятник народний в душах українського народу тому, хто так давно, в темні часи середновіччя, під серцем виносив ту ідею, яка тепер стрясає передовими умами сучасних синів України".
Проблемним питанням нашого уроку буде: "Чому через кілька років, коли в Україну повернулася польська шляхта, труну з тілом "батька Хмеля" було викинуто із церкви ? Чого боявся гетьман Стефан Чаплинський? "( обговорення уривку твору Ю.Киричука "Помста)" - Документ 4.
Проведення досліджень.
Результати 1-го дослідження.
Виступи учнів-дослідників.
І-ий учень-дослідник: Богдан (Зиновій) Хмельницький - найвидатніший гетьман України, видатний полковдець, дипломат, гнучкий політик, справжній патріот, захисник України від поляків, господар своєї держави, що прагнув до зміцнення її могутності.
Народився в сім'ї чигиринського сотника М.Хмельницького 27 грудня 1595 року. За різними версіями місце народженням вважають різні міста - Чигирин, Переяслав, Черкаси, Київ, Хмільники. Його батько Михайло прибув до міста як представник польського магната Івана Даниловича, якого призначили старостою в Чигирині польський король. Але є і інші відомості про Б.Хмельницького. Одні кажуть, що він родом зі шляхетської литовської родини, а інші, що його прадідом був В'ячеслав Хмельницький, запорозький гетьман ХУІ століття. Початкову освіту почав вдома, потім його послали вчитися в Київську братську школу,а потім, у Галичину, в єзуїтську колегію. П'ять років він навчався у Львівській латинській школі, де опанував іноземні мови. Обдарований від природи, був високо освіченою людиною, знав 6 іноземних мов ( польську, російську,латинську, турецьку, татарську, французьку).
Закінчивши школу, якийсь час служив у Потоцького.
Здобувши освіту, вступив до козацького війська, брав участь у війні Польщі з Туреччиною у 1620-1621 рр. У битві під Цецорою у вересні 1620 року потрапив у турецький полон, де перебував 2 роки.
Після визволення з полону повернувся на Запоріжжя, брав участь у морських походах козаків проти Туреччини. Повернувшись додому одружився, одержав чин чигиринського сотника, а згодом - писаря всього реєстрового війська.
У 1622 році знову вступив на службу в реєстрове військо, обійнявши посаду писаря. Хмельницький оселився в Суботові. Одружився із Ганною Сомко. Від цього шлюбу народилося семеро дітей: три сини і чотири дочки. Проте і історії є і інші дані щодо кількості дітей - вони називають цифри від чотирьох до семи.
У 1625 році водив козацьку флотилію на Чорне море. А у 1632 році був делегований у сейм як представник Війська Запорозького, в битві з московитами в 1635 році отримав з рук короля іменну шаблю.
Після поразки селянського повстання в Україні 1637 року ( у якому Хмельницький брав участь) польський король позбавив майбутнього гетьмана посади,

 
 

Цікаве

Загрузка...