WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ось де ваш обітований край… - Урок

Ось де ваш обітований край… - Урок


Урок за поемою І. Франка "Мойсей"
"Ось де ваш обітований край…"
Образи Бога, Азазеля та Мойсея в поемі "Мойсей" Івана Франка.
Мета: розкрити образ Бога в поемі як силу, яка цілеспрямовує, запобігає хаосу в душі людини та суспільстві; показати в образі Мойсея внутрішню боротьбу духовного з матеріалістично-корисливим, що уособлене в образі Азазеля; спрямувати дітей до вищих духовних цінностей. які концентруються в Богові.
Унаочнення:
1) ілюстрації до біблійної історії ізраїльського народу з Єгипту (гравюри Гюстава Доре, Юліуса Карольсфельда);
2) карта сорокарічних блукань гебреїв у пустелі Синаю;
3) біблійні вислови, що стосуються Бога, Азазеля та Мойсея;
4) тексти поеми " Мойсей" І. Франка;
5) запис теми уроку, питань, що будуть розглядатися, та епіграфу на дошці.
Епіграф: Не гасіте ж святого огню…
І. Франко
План уроку
1. Біблія як джерело натхнення Івана Франка;
2. Бог - всеосяжна сила, яка організовує, цілеспрямовує.
3. Азазель як уособлення матеріалістичного погляду на світ.
4. Мойсей як виконавець Божої волі.
5. "Та прийде колись час і для вас…"
1. Поема "Мойсей" Івана Франка - це філософський твір, в якому письменник порушує багато проблем. Основна з них - вірність меті, а точніше - вірність Богові у виконанні Його волі. Цю проблему поет розкриває через образи Бога, Азазеля, Мойсея і народу, з яких ми розглянемо три перших.
Передовсім згадаймо, що в основу поеми І. Франка покладена біблійна історія виходу ізраїльського народу з Єгипту. Що стосується Біблії, то християнський світ вважає її книгою богонатхненною. Це стверджує і апостол Павло у Другому послані до Тимофія: "Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності". Цінність Біблії важко переоцінити в житті суспільства і кожної людини зокрема. Навіть якщо сприймати її як художній твір - то це неперевершений шедевр. Це скарбниця поезії - пророчої, хвилюючої, яка очищає душу і надихає. Багатством її образів не може не захоплюватися кожен поціновувач красного слова. Ось, наприклад, Бог, звертаючись до Каїна, каже, що його "в дверях гріх підстерігає" і що він мусить "над ним панувати". Як бачимо, в цих рядках гріх постає як хижа істота. Або ще такі Божі слова до Каїна: "Що ти зробив? Голос крови брата твого взиває до Мене з землі. А тепер ти проклятий від землі, що розкрила уста свої, щоб прийняти кров твого брата з твоєї руки". Вдумаймося: "кров кличе до Бога про помсту", "земля розкрила уста свої, щоб напитися крові Авеля", - красиво сказано. Образно, художньо, а тому яскраво і незабутньо. Зверніть увагу на ще один рядок з книги Йова, в якому автор проклинає ніч свого народження: "…хай вона не побачить тремтячих повік зорі ранньої". Повторіть вдумливо: "Тремтячі повіки зорі ранньої" - і ви зрозумієте, що це справжня поезія.
Отож, Біблія багата на барвисті метафори, порівняння, епітети - глибокі, влучні, яскраві. Їх використовував кожен пророк - від Мойсея до Малахії. І Сам Ісус Христос у Своїх притчах дав нам зразок високохудожнього вислову.
А все-таки Біблія - це Слово Боже, і її вартість вимірюється впливом не на літературу, а на суспільство, на особистості. Еммануїл Кант твердив: "Існування Біблії як книги є найбільшою користю для всіх людей, яку будь-коли мало людство. Будь-яка спроба умалити Біблію є злочином проти людства".
Усвідомлюючи цінність Біблії, Т. Шевченко перечитував її, переспівував Псалми, малював картини на біблійні сюжети. Багато хто з письменників прагнув зачерпнути цілющої води з джерела Біблії. Це і Пантелеймон Куліш, і Леся Українка, і Яків Щоголів. Як бачимо, не пройшов повз нього й Іван Франко. Саме Біблія надихнула його на геніальний твір.
Отож, в основі поеми "Мойсей" І. Франка покладена біблійна історія виходу ізраїльського народу з Єгипту. Давайте пригадаємо її.
(Учитель або учень, звертаючись до ілюстрацій та карти, стисло переказує її: Мойсей, якого усиновила дочка фараона, через сорок років змушений утікати в країну Мідіян. Коли він пас отару в пустелі, йому з'явився Бог у палаючому кущі і наказав вивести ізраїльський народ з Єгипту в Ханаан. Мойсей згодився виконати Божу волю і пішов в Єгипет. Фараон відмовився відпускати гебреїв-рабів - і Бог послав на його країну 10 кар. По десятій карі ізраїльтяни вийшли з Єгипту і сорок років блукали в пустелі Сінаю.)
Відомо, що шлях каравану з Єгипту до кордонів сучасного Ізраїлю займає близько 40 діб. Ізраїльський народ ішов сорок років. Чому?
(Учні висловлюють свої думки.)
На це дає відповідь Біблія в книзі Числа, 14 розділ, 29, 33-34 вірші: "У цій пустині попадають ваші трупи, та всі перелічені ваші всім вашим числом від віку двадцяти літ і вище, що нарікали на Мене. А ваші сини будуть блукати на пустині сорок літ, і відповідатимуть за зраду вашу, аж поки вигинуть ваші трупи на пустині.
Числом тих днів, що розвідували ви той Край, сорок день, будете ви нести ваші гріхи по року за день - сорок літ, і пізнаєте, що значить бути покинутими Мною".
Отже, Ізраїль блукав через нарікання, через непослух, через зраду.
Для кращого розуміння поеми "Мойсей" Івана Франка нам потрібно розглянути три її образи: Бога, Азазеля і Мойсея. Два з них змальовують істоти духовні, між ними точиться споконвічна боротьба, яка, звісно, закінчиться перемогою Бога. Мойсей же, як провідник Божої волі серед свого народу, стоїть між цих двох сил І від його віри, мужності і відваги залежить доля як власна, так і цілого народу.
Яка ж природа Бога і Азазеля? У чому сила Мойсея? Нам і потрібно з'ясувати на цьому уроці.
2. Отож, яким постає Бог з поеми "Мойсей" І. Франка?
Для початку зчитаємо рядки з твору, що стосуються Єгови (Господа, Сущого).
"А від слів його гори дрижать…" (розділ IV; стор. 40, далі буде IV; 40).
"Як народити Єгова создав…" (VІ; 44).
"Заглянув всім у душу й читав…" (VІ; 44).
"Але заздрий Єгова, наш Бог, І грізний, і сердитий…" (VІ; 45), (ХІХ; 74)1.
Отже, Бог - це Той, Хто створив небо і землю, і народи, Всесильний, від голосу Якого дрижать гори, Всезнаючий. Йому відомі всі душі, усі помисли, усі долі. Крім цього, Він ще "заздрий" і не терпить непослуху, і тим більше зради.
А зараз послухаймо, що говорить Біблія про Бога:
"О Господи, Боже! Ти небо та землю створив

 
 

Цікаве

Загрузка...