WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Оспівуючі душу... - Сценарій

Оспівуючі душу... - Сценарій


Сценарій уроку
"Оспівуючі душу..."
Мета:
o зацікавити учнів у вивченні творів світової літератури;
o розвивати навички виразного читання, уміння аналізувати прозові та поетичні твори, критичне мислення і творчі здібності, усне та писемне зв'язне мовлення;
o виховувати естетичні смаки, любов до слова, почуття прекрасного.
Тип уроку - урок позакласного читання.
Обладнання: дошка, тексти творів Б. Пастернака та Л. Костенко, малюнки о них, магнітофон, запис пісні Ію. Білик "О любви", творчі роботи учнів, виставка творів світової літератури.
Даний урок є нестандартним, він передбачає попередню підготовку учнів, знання ними теми і мети уроку.
Сценарій уроку
Перша ведуча. Як розповісти про те, що існує віками, існувало з часів богів? Як розповісти про аромати квітів весни та журчання струмків, що течуть рівниною, про печальні крики лелек, які залишають рідні простори, про тишу засніженого гірського перевалу? Як розповісти про поезію? Її треба лише слухати і читати, читати і слухати, а ще відчувати, аби розуміти. У Японії кажуть, що поезія - це не просто спосіб висловлювання думок, це життя. Тому в ній, як і в житті кожної людини, є злети і падіння, вдачі і невдачі, хвилини суму, радості і роздумів...
Друга ведуча. В усі часи письменники намагалися розкрити найпотаємніші куточки людської душі, пізнати, що є справді цінним, у чому сенс буття, заради чого варто жити. Філософські теми наявні у творчості майже кожного письменника. Наприклад, Борис Пастернак, Ліна Костенко... На перший погляд, різні люди, представники різних епох (перший - 20-32-ті роки ХХ ст.; друга - 60-70-ті роки ХХ ст.), а значить і життєві цінності у них мають бути де в чому відмінними. Але давайте всупереч цим твердженням спробуємо знайти те спільне, що завжди хвилює людство, передається навіть підсвідомо із покоління у покоління, з епохи в епоху...
Першою до вашої уваги пропонуємо поезію Ліни Костенко "Чадра Марусі Богуславки". Ви її почуєте, але у кожного на парті є текст. Одразу після цього маєте право висловити думки щодо філософських питань твору, і методом "мозкової атаки" дійдемо суті.
Перша ведуча. Протягом уроку буде працювати група експертів, яка аналізуватиме сказане, робитиме висновки.
Читання напам'ять учнем поезії "Чадра Марусі Богуславки" (додаток 1), виокремлення філософських проблем методом "мозкової атаки".
Друга ведуча. А тепер звернемося до розумів Б. Пастернака над сенсом життя.
Читання напам'ять учнем поезії "Зимняя ночь" (додаток 2), виокремлення філософських проблем методом "мозкової атаки" (при потребі учні звертаються до текстів на партах).
Перша ведуча. Ви висловили свої думки стосовно обох поезій. Експертам, аби підбити підсумки, потрібен час. А ми пропонуємо розглянути малюнки до творів і дат и відповідь на питання: "Чи зуміли наші художники втілити ідеї поетів?"
Друга ведуча. Давайте прослухаємо авторів ілюстрацій.
Перша ведуча. Ми надаємо слово експертам, які підсумували сказані вами думки і з'ясували спільні моменти у трактуванні філософських проблем буття.
Примітка. Провідна думка відповідей: головне в житті людини - зберегти душевне тепло, любов до оточуючого світу, шанувати одвічні морально-етичні цінності.
Друга ведуча. Перейдемо до другої частини нашого уроку. Чи знаєте ви, що хвилює людей незалежно від віку і статі, роду занять і політичних переконань? Що кожен прагне пізнати у своєму житті?
Клас доходить висновку, що це кохання.
Звичайно, іншої відповіді й не могло бути, бо кохання - це справді те, що єднає людей, окрилює їх надихає... Кохання іде завжди поруч із творчістю, згадаймо хоча б Ромео і Джульєтту із однойменної трагедії В. Шекспіра, Мавку та Лукаша з "Лісової пісні" Лесі Українки, Івана та Марічку із "Тіней забутих предків" М. Коцюбинського або Майстра та Маргариту з роману М. Булгакова.
Прослуховування запису пісні І. Білик "О любви".
Перша ведуча. Безперечно, кохання - це прекрасне почуття, і про нього слід казати тим, кого кохаєш. Але треба вміти це робити. Отже, якщо у тебе немає музичного таланту, хисту до малювання, то навчитися вишукано, але разом з тим щиро розповісти про почуття можна на прикладах шедеврів світової класики.
Друга ведуча. Так, ще у VIII столітті в Японії були популярні п'ятирядкові поезії танка, їх основним мотивом був мотив кохання. І до наших часів дійшли цілі збірки вишуканої японської лірики.
Перша ведуча. Не в кожній поезії варто відшукувати прихований зміст, вдаватися до аналізу художніх деталей. Іноді слід просто відчути настрій, пройнятися духом, поринути у вир почуттів - і просто насолоджуватися.
Учні читають напам'ять танка (додаток 3).
Друга ведуча. Додому ви заздалегідь отримали завдання написати власні танка. Кому це вдалося?
Бажаючі читають свої твори, після цього варто провести обговорення з приводу того, які особливості японської поезії враховувалися при написанні власних танка.
Перша ведуча. Любов - це дивовижне і незвідане почуття. Воно приносить радість і біль, натхнення і тяжкі переживання, але байдужим не залишає нікого. Теми кохання торкався у своїх новелах і український письменник Василь Симоненко. Готуючись до уроку, ви читали його новелу "Вино з троянд", аби пригадати цю історію, пропонуємо переглянути інсценізацію остан6нтьтого епізоду твору.
До уваги учнів

 
 

Цікаве

Загрузка...