WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Моральні цінності, ідеали наших предків (за драмою І. А. Кочерги "Ярослав Мудрий") - Сценарій

Моральні цінності, ідеали наших предків (за драмою І. А. Кочерги "Ярослав Мудрий") - Сценарій


Сценарій уроку
Моральні цінності, ідеали наших предків (за драмою І. А. Кочерги "Ярослав Мудрий")
Мета: познайомити учнів з перипетіями навколо цього твору, визначити моральні цінності та ідеали наших предків, образи героїв твору, ідею, композицію; пояснити актуальність і сучасний пафос драми; повторити вивчене про драматичну поему; виховувати старшокласників патріотами своєї землі, учити з повагою ставитися до історичних осіб.
Обладнання: ілюстрації до твору, фото собору Софії Київської, портрети Ярослава Мудрого, картки, вікторина, лист учениці до Ярослава Мудрого, матеріал до п'єси, підготовлений учнями, платівка - арія Ярослава Мудрого з однойменної опери Мейтуса.
Хід уроку
І. Актуалізація і корекція опорних знань.
1. Літературний диктант (біографія письменника).
а) Рік народження І. А. Кочерги … (1881); … (1899-1903) - навчається в Київському університеті на … (юридичному) факультеті.
б) … (1927) - "Алмазне жорно".
в) Рік створення "Свіччиного весілля" … (1930.)
г) Роки евакуації - де? (Уфа, 1941-1944.)
д) Пише драматичну поему 1944 р. … ("Ярослав Мудрий.")
є) Нагороджений 1948 року … (орденом Трудового Червоного Прапора).
ж) Якого року йому присвоєно почесне звання заслуженого діяча мистецтв України? (1950.)
з) Рік смерті І. А.Кочерги? (1952.)
і) Де похований письменник? (На Байковому кладовищі в м. Києві.)
ІІ. виклад нового матеріалу.
Епіграф до уроку: "Кожна п'єса Івана Кочерги відкриває нову сторінку мистецтва… Коли я думаю про "Ярослава Мудрого", я згадую найвищі зразки поетичної драматургії - Пушкіна, Шекспіра, Олексія Толстого, Шиллера, Лесі Українки…"
М. Рильський
1. Історія написання драми.
Примітка: Доповідає представник групи істориків. Крім істориків, серед учнів є дослідники, біографи, які займалися пошуковою діяльністю, щоб узяти активну участь у роботі на уроці.
Історик. П'єса І. Кочерги "Ярослав Мудрий" - це вершина його творчості. При її написанні драматург використав історичні події ХІ століття, коли князем Київської Русі був Ярослав Мудрий. Для п'єси Кочерга взяв лише невеличкий період з 1036 року. Це був час, коли князь після тривалих воєн міцно закріпив за собою великий київський престол і приступив до здійснення давно поставленої мети - високо піднести культуру руської землі.
П'єса написана 1944 року. Остаточний варіант п'єси написаний 1946 року. І. Кочерга виділив у п'єсі п'ять дій, кожна з яких має свою назву і відповідає певному часові:
Дія перша - "Сокіл" (1030 р.)
Дія друга - "Закон і благодать" (1030 р.)
Дія третя - "Квітневий сніг" (1032 р.)
Дія четверта - "Каменяр і князь" (1032 р.)
Дія п'ята - "Перша відміна", "Гуслі і меч", "Друга відміна", "Золота брама" (1936 р.).
2. Проблемно-тематичний аналіз п'єси.
Учитель (звертається до учнів).
- Назвіть сюжетні лінії п'єси.
- Яка композиція драми?
- Жанр п'єси.
- Тема.
- Проблематика.
Відповіді. У п'єсі немає єдиної стрижневої сюжетної лінії - усі лінії твору перетинаються в образі князя, усі найважливіші події стосуються саме його. Найголовніші з них:
стосунки:
Ярослав - Микита
Ярослав - Журейко
Ярослав - Гаральд
Ярослав - Інгігерда
Експозиція - І дія
Зав'язка - ІІ дія
Розвиток дії - ІІ, ІІІ дія композиція: хронологія
Кульмінація - IV дія
Розв'язка - V дія
Жанр - історична драматична поема.
Тема - показ синівської відданості батьківщині, полум'яної любові до рідної землі князя Київської Русі Ярослава Мудрого та широкого кола простих людей, які в жорстоких боях із різними нападниками відстоювали волю і незалежність своєї вітчизни.
Проблематика - проблема миру, кохання, любові до рідної землі.
Учні (літературознавець). Звернемо увагу ще й на символи, які відіграють велику роль у п'єсі. Це: гуслі - символ прагнення Ярослава до поширення культури на Русі; меч - символ захисту від нападників; золоті ворота - символ зодчества містобудування.
Учитель (оголошує тему уроку). Сьогодні на уроці ми разом з автором відкриємо завісу на моральні цінності наших предків, їхні ідеали. Але найбільше будемо говорити про князя Ярослава, адже ця постать і є композиційним та сюжетним центром. Подивимося, хто він є, як його зображає автор у своєму творі.
3. Проблемно-тематичний аналіз образів.
а) Ярослав.
Дві основні риси: непримиренність до всіляких ворогів вітчизни; прагнення до будівництва, культури й освіти народу.
б) Ярослав Мудрий - людина далекоглядна, цілеспрямована, розважлива.
в) Жорсткий і добрий, мудрий і терплячий.
г) Мрійник.
д) Учинки величні: будує храм - Софіївський собор, створює перші закони "Руської правди", першу на Русі бібліотеку.
є) Люблячий батько (ставлення до доньок Єлизавети і Анни), "тесть Європи".
Інсценізація уривка з п'єси "Ярослав Мудрий".
Епізод розмови Ярослава з доньками.
Висновки (роблять учні).
1.1. Кочерга оспівує державну мудрість, величність у помислах, відданість князя Ярослава своїй батьківщині.
2. Ярослав дбає про культуру свого народу.
3. Мріє: "Поставити на Русі города,
Щоб степова спинялася орда…"
б) Микита - людина творча, обдарована. (Аналізує образ і підбирає цитати до нього - І група учнів.)
в) Сильвестер - учений-монах, який символізує нашу духовність. (Аналіз ІІ групи.)
г) Журейко - каменяр, любить свою вітчизну. (Аналіз ІІІ групи.)
д) Інгігерда - шведська принцеса, княгина. Дружина Ярослава. (Аналіз IV групи.)
є) Єлизавета - молода князівна палко любить свій край. (Аналіз V групи.)
ж) Милуша - дочка Людомира. (Аналіз VI групи.)
Висновки. Герої п'єси "Ярослав Мудрий" - це патріоти свого краю,
Loading...

 
 

Цікаве