WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Матеріальна культура українців - Урок

Матеріальна культура українців - Урок


Урок української мови
"Матеріальна культура українців"
Мета: з'ясувати поняття матеріальної культури, розвивати вміння учнів систематизувати дібраний матеріал на задану тему; вдосконалювати культуру усного та писемного мовлення; підвищувати духовну культуру українців; формувати навички вміло використовувати дрібний матеріал, складати план; виховувати пошану до культури українського народу.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Обладнання: малюнки учнів, фотовиставка, схеми-опори.
Хід уроку
Етап орієнтації
Учитель. Тема нашого сьогоднішнього уроку серйозна, але водночас цікава. Ми живемо в суспільстві і невіддільні від культури нашого народу. Отож, будемо разом ретельно працювати на уроці і врешті-решт визначимо матеріал, необхідний для написання твору.
Етап покладання мети
Робота, яку ми виконаємо на уроці, дасть змогу краще зрозуміти, що матеріальні цінності також є необхідними в житті кожної людини.
Етап проектування
Обговорення плану роботи, який необхідно виконати на уроці.
1. З'ясуймо, що входить у поняття "матеріальна культура".
2. Відберіть основні поняття, про які розповідатиметься творі.
3. Зробіть тематичні виписки, тези щодо розглянутого матеріалу.
4. Порівняйте матеріальну культуру українців колись і тепер. Занотуйте власні висновки.
5. Складіть план твору.
6. Розташуйте матеріал у певній послідовності (відповідно до плану).
7. Продумайте мовне оформлення твору: мовні засоби, поєднання речень у тексті, перевірте за словником написання складних слів.
Етап організації плану виконання діяльності
1. Слово вчителя
Твори на основі життєвих вражень і спостережень найчастіше пишуть у публіцистичному чи художньому стилях. Публіцистичні твори - у жанрах статті, замітки, нарису. Роботи художнього стилю - в жанрах оповідання, вірша, казки, гуморески, спогаду. Творчі роботи, в яких використовуються матеріали з різних джерел, називають літературно-публіцистичними. Перед тим, як писати твір, треба провести відповідну підготовчу роботу: обдумати назву і тему твору, обрати жанр, стиль і тип мовлення, дібрати і систематизувати матеріал, скласти план. Слід пам'ятати, що твір складається з трьох частин: вступної, основної, заключної. Важливо почати висвітлення цікаво, написати вступ, привернути увагу читача до теми. Вступ має бути пов'язаний з основною часиною. Розвивати тему треба не загальними фразами, а переконливими аргументами. У письмовій роботі слід виявити вміння висловити власне ставлення до предмета розмови, робити узагальнення, висновки.
Давайте з'ясуємо, що включає в себе поняття "матеріальна культура" - це ремесла, промисли, транспорт, житло, народний одяг, предмети побуту, харчування.
На сьогоднішній урок дослідницькі групи готували повідомлення у вигляді тематичних виписок за темою "Матеріальна культура українців".
Зверніть увагу на девіз нашого уроку.
Коштовні карби української народної культури
мають бути повно
використані в нашому житті.
О. Ольжич
Кожен із нас з дитинства повинен знати і літературу, і мистецтво, і театр, і архітектуру, і музику нашого народу, але не можна забувати про наш побут, бо українці завжди дбали, щоб було в коморі, і на дворі. Наш народ завжди славився охайністю, працьовитістю, акуратністю, тому вишневі садки і біленькі хатки викликали захоплення в іноземців. А найголовніше любили українці смачненько попоїсти. А ще любили похвалити себе.
Розпочинаємо роботу дослідницьких груп, а в цей час група експертів буде працювати над складанням плану. Усі учні мають змогу занотувати той матеріал, який вважають необхідним для написання твору. У процесі роботи бажано також складати тематичний словник.
2. Робота дослідницьких груп
Прошу представника першої групи "Господарі" доповісти.
Добре!
Слово експертам.
А яких прислів'ях та приказках висвітлено працю трудівника, любов до рідної землі?
Надаємо слово другій групі "домовики".
Слово експертам.
Які ви знаєте обряди, легенди, пов'язані з будівництвом?
Слово третій групі "Модники".
Слово експертам.
Як відображено ставлення до одягу українців у частівках?
Слухаємо повідомлення четвертої групи "Транспортники".
Слово експертам.
Чи знаєте ви прислів'я, приказки, пов'язані з засобами пересування?
Слово п'ятій групі "Ласунчики".
Слово експертам.
Які прикмети, прислів'я, приказки, пісні ви можете згадати про їжу?
Доберіть синоніми до слова "хліб" (свіжий, смачний, білий, житній, черствий, пшеничний, запашний, пахучий, твердий, духмяний, приємний, апетитний, чудовий).
3. Слово вчителя
Поки група експертів допрацьовує план, давайте з'ясуємо, що ви записали в зошити під час уроку.
Учні читають.
4. Обговорення плану
1. "І найменша річка знає, по чиїй землі тече".
2. Матеріальна культура - частка літопису нашого народу.
а) Без труда нема плода.
б) Хата моя, біла хата.
в) "Як неділя, то й сорочка біла, шаровари син, а ще двоє в скрині".
г) Які самі, такі й сани.
д) Хліб, борщ та каша - то їжа наша.
3. Не даймо згинуть духу України.
5. Узагальнення дібраного матеріалу
Етап контрольно-оцінювальний
Участь учнів у виправленні помилок; оцінювання результатів своєї діяльності; визначити, чи досягнута мета уроку.
Усвідомлення ситуації, що мета досягнута.
Домашнє завдання
Підготувати на чернетках твір на тему "Матеріальна культура українців".
Додаток до уроку
Повідомлення першої групи
Основним видом господарської діяльності населення України було землеробство.
Українці користувалися трьома видами тяглових знарядь обробітку ґрунту - плугом, ралом, сохою. Традиційний український плуг був досить громіздким (у нього потрібно було запрягати 2-4 пари волів).
Українське селянство застосовувало й ручні знаряддя обробітку ґрунту - мотигу, сапу, заступ.
При обробітку ріллі значну роль віддавали бороні. Іноді нею розпушували ґрунт перед посівом, а після посіву волочили. Здавна відомі ще два основних види знарядь для збирання врожаю - серп і коса. Серпом жали жито, пшеницю, ячмінь. Гречку, горох, овес, просо і зріджені жито та пшеницю косили косами.
Початок жнив (зажинки), як і їх завершення (обжинки), супроводжувалися циклом обрядів, відповідними піснями. Вижатий та скошений хліб згрібали і в'язали в снопи. Згрібали збіжжя дерев'яними граблями. Поставлені вертикально і підсушені протягом кількох діб, снопи потім складалися горизонтально у полукіпки, а іноді в копи. Головним і найдавнішим знаряддям молотьби в українців був ціп, що складався з держака й прив'язаного до нього ремінним шнуром - бичка. За допомогою дерев'яною лопати або совка віяли зерно. Очищене зерно зберігалося в коморах, на горищі хати. Переробка зерна на борошно здійснювалася на вітряних або водяних млинах.
Експерт. Як було землеробство основним видом сільськогосподарськоїдіяльності, так і залишилося. Давайте візьмемо наше містечко. Кожна родина має хоча б маленький городик, вирощуючи на ньому карателю, огірки, помідори. Біля будинку обов'язково є сад. А наші мами, бабусі намагаються зібрати городину і приготувати щось смачненьке. Звичайно, що на території нашого міста немає широкого розвитку ремесел, але тут живуть шахтарі, а у них одне "ремесло" - добувати вугілля.
Повідомлення другої групи
Характерне для України житло з традиційно білими стінами, пофарбованою глиною та чотирисхилим солом'яним дахом, що ховається в зелені садків.
Найбільш поширеною конструкцією був каркас з

 
 

Цікаве

Загрузка...