WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Кожна байка чогось навчає - Урок

Кожна байка чогось навчає - Урок


Урок-інсценізація
"Кожна байка чогось навчає"
Мета: узагальнити й розширити знання дітей про байку, поетів-байкарів; познайомитися з байками різних авторів; учити виділяти в байках мораль. Розвивати техніку й виразність читання, мовлення. Виховувати в дітях допитливість, бажання більше читати та знати.
Обладнання: портрети Л. Глібова, І. Крилова, Езопа; малюнки дітей до байок; куб із гранями - етапами уроку.
ХІД УРОКУ
Учитель. Ми закінчили працювати над розділом, який називається "Байки".
Чому він так називається?
Байки яких авторів вміщені в ньому?
Сьогодні ми детальніше познайомимося з вивченими поетами-байкарями, прочитаємо їх байки, повчимось визначати мораль байки.
Отже, тема нашого уроку…(Діти читають з дошки.)
Чого байка навчає й від чого застерігає? (Відповіді дітей.)
До уроку я підібрала епіграф. Хто знає, що таке епіграф?
Епіграф - це фраза, розміщена на початку твору, а в даному випадку уроку, яка допоможе повніше розкрити тему. Але епіграф ви повинні скласти самі. У цьому вам допоможе гра "Зайва буква".
Слисиця Гкухгар Ппбайка
Мммораль ОКрилоов Рприиятель
ІГліібов Вввиноград Аягняа
Юсиницяю Одвоює Ввведмідь
Чпччілка Рхмарра Дкодтик
Имузиики Ивіирш Усміюучись
Ссзозуля Тправдта
Ьпьівень Иповчаильний
(Діти читають слова, знаходять зайву букву, прикріплюють її біля кожного слова: сміючись говорити правду.)
Давайте хором прочитаємо епіграф нашого уроку, поринемо у світ байок і визначимо, на яку правду нам указує байка.
Допоможе в роботі цей кубик - мій помічник. Його грані - етапи нашого уроку.
Перша грань - "Швидкочитання"
Знайдіть аркуш № 1 і прочитайте його спочатку два рази мовчки, а потім один одному.
Байка - один з найдавніших жанрів словесного мистецтва. Це вірш або прозовий твір, дійовими особами якого є звірі, птахи, рослини, речі, інколи й люди, за якими приховані авторські спостереження за життям та поведінкою людей. Часто байка закінчується мораллю - повчальним висновком.
На уроках читання ми познайомилися з байками давньогрецького байкаря Езопа, російського Івана Крилова та українських Леоніда Глібова й Олени Пчілки.
Учитель перевіряє швидкочитання в кількох дітей.
Що таке байка?
Що таке мораль?
Друга грань - Калейдоскоп байок
Нас чекає найцікавіше - калейдоскоп байок. Що таке калейдоскоп?
Калейдоскоп - (з грецької) "бачу красивий вид"; дитяча іграшка у вигляді трубки, обертаючи яку, ми можемо побачити різноманітні візерунки. У даному випадку це швидка зміна чого-небудь, тобто байок та їх авторів.
1. Як ви думаєте, з чиїх творів ми почнемо? Чому? Так, Езоп - давньогрецький байкар, який зумів створити цікаві та повчальні історії, якими ненав'язливо й без суворості виховував людей.
Про Езопа нам повідомить група "давньогрецьких учених". Послухайте цю цікаву історію.
Езоп
Першим відомим нині в усьому світі байкарем був грецький раб Езоп. Про нього збереглося чимало легенд, наприклад, така.
Одного разу господар послав Езопа до міста з якимось дорученням. Дорогою йому зустрівся суддя й суворо запитав:
- Куди ти йдеш?
- Не знаю, - відповів Езоп.
Така відповідь здалася судді підозрілою і він звелів відвести раба Езопа до в'язниці.
- Але ж я сказав щиру правду, - запевняв Езоп. - Звідки мені було знати, що я потраплю до в'язниці? Суддя засміявся та відпустив його.
За одним переказом, Езопа звільнили з рабства. Проте існує й інша легенда, за якою одного разу до речей байкаря підклали золотий кубок, звинуватили у крадіжці, засудили до страти та скинули зі скелі.
Байки Езопа несли в собі мудрість і дотепність, були зрозумілі його сучасникам і стали художнім надбанням людства. Їх сюжети використовували для створення своїх байок славетні байкарі різних народів.
Байки Езопа - це "Лисиця й виноград", "Вовк і ягня", "Гуси і журавлі", "Вовк і козеня" та інші.
Хто підготував для читання байки Езопа? Почну читати я.
Як можна пояснити поведінку лисиці?
Яка вона була?
Як би вчинили ви?
Знайдіть мораль і прочитайте, підібравши відповідну інтонацію та жести.
(На дошці написані вислови. Діти підбирають відповідний і прикріплюють до нього назву байки.)
А ось як мудрого Езопа, котрий жив у VI столітті до н. е., читають сучасні діти. (Театралізація байки "Вовк та ягня".)
Знайдіть мораль цієї байки.
Які людські риси хотів показати Езоп у даній байці?
Чи справді так - хто сильний, той і правий? (Знаходять відповідний вислів).
2. До нас на гостину вже поспішають байки Л. Глібова.
(Повідомлення групи "біографів Л. Глібова".)
Леонід Глібов
Леоніда Глібова Іван Франко назвав "найкращим українським байкописом". Уже кілька поколінь людей від дитинства до старості супроводжують мудрі та проникливі, лагідні й ущипливі, жартівливі й сумовиті слова байок поета.
Доля Л. Глібова пов'язана з Черніговом і Ніжином. Він працював учителем географії Чернігівської чоловічої гімназії, потім був змушений два роки жити в Ніжині. Багато енергії Леонід Іванович віддав організації театрального гуртка, в якому глядачі вперше побачили Марію Заньковецьку.
Але справжнім покликанням Л. Глібова були байки. Ось деякі з них: "Вовк і кіт", "Чиж та голуб", "Дві бочки", "Билина", "Зозуля й півень".
(Театр одного актора: байки "Музики" та "Хлопчик і гадюка" читають учні з групи "акторів").
("Репетиція на театральних підмостках": робота над відпрацюванням дикції в байках "Синиця" та "Хмара").
Аркуш № 3. СИНИЦЯ
Синиця славу розпустила,
Що хоче море запалить,
Що море буцімто згорить, -
Така, бач, є у неї сила.
За вітром слава полетіла
По всіх усюдах і кутках,
По байраках і по садках,
Далеко - аж за синє море…
Усім, хто був на морі, горе!
Ану - до берега тікать,
Мерщій добро своє ховать
Од проклятущої Синиці.
Як налетіло тії птиці,
Як назбиралося звірей,
Людей -
Дивитися на чудасію!..
А пересудливі жінки
Побрали ще й ложки,
Бо мали ту надію,
Як море стане закипать,
Щоб юшки добре посьорбать,
Якої й зроду не сьорбали
(Вони вже, бачте, позвикали
Скрізь по обідах куштувать).
От ждуть вони, стоять.
Усі баньки повитріщали…
- От-от уже почне кипіть, -
Хто-небудь нищечком мовляє, -
Ось цитьте, зараз запалає… -
А море все собі гуляє,
І не кипить, і не горить.
Так що ж Синиця?.. Та мовчить!
І запалить не запалила,
А тільки слави наробила
Та з сорому й сховалася кудись.
За свою капосну дурницю
Полаяли Синицю
Та й розійшлись.
Яка ж в сій байці, братця, сила?
А та: ніколи не хвались,
Поки гаразд не зробиш діла.
Поясніть значення виділених слів (чудасія, пересудливі, баньки повитріщали,нищечком мовляє, слави наробила).
Чому синиця вирішила розпустити таку славу про себе?
Чому люди їй повірили?
Якби ви були синицею, що б ви зробили потім?
Яка мораль цієї байки? Знайдіть вислів на дошці.
Пограймо у гру "Дослідники" й визначимо, скільки разів зустрічається в байці слово "синиця"? (5 разів.)
У Леоніда Глібова є дуже мелодійна та красива байка "Хмара".
Аркуш № 4. ХМАРА
Над селами, над нивами,
Лугами та долинами
Велика хмара йшла.
Ні жита, ні пшениченьки,
Ніякої травиченьки
Дощем не полила.
Від степу від широкого
До моря до глибокого
За вітром потяглась.
Над морем гуркотаючи,
Весь день не оддихаючи,
Дощем вона лилась.
Діждала нічки темної -
І до гори зеленої
Присунулась спочить.
- Бач, - каже, - Горо милая,
Дощу не пожаліла я,
Нехай тепер шумить!
- Шкода, - Гора озвалася, -
Сього не сподівалася
Од тебе, сестро, я!
Над селами, над нивами,
Над тихими долинами -
Там славонька твоя!
На кожную стеблиночку
Пошлеш одну росиночку -
І віку додаси,
А морю широченному,
Глибокому, силенному
Води не надаси! -
Гора сказала правдоньку,
А я вам дам порадоньку,
Як жити до пуття:
Кохайте щиро правдоньку -
І дасть
Loading...

 
 

Цікаве