WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Карта півкуль. Океани. Материки - Урок

Карта півкуль. Океани. Материки - Урок


Інтегрований урок
із природознавства, географії, англійської мови
"Карта півкуль. Океани. Материки"
(4-й клас)
Мета: сформувати уявлення про види географічних карт; сформувати поняття "океан", "море", "материк"; навчити користуватися картою півкуль, показувати на карті океани та материки.
Обладнання: глобус, карта півкуль, фізична карта України, демонстраційні картки з назвами материків та океанів (українською й англійською мовами), експонати для виставки "Мешканці океанів і морів".
ХІД УРОКУ
Учитель. Розпочинаємо урок природознавства, на якому ви довідаєтесь багато нового й цікавого. Як завжди, на початку уроку попрацюємо в Календарі погоди.
Прогноз погоди. Сьогодні, 14 січня 2006 р., у м. Києві о 15 год. t° = 7.
Переходимо до перевірки домашнього завдання. Пропонуємо вам тест із природознавства. Спілкуватися будемо за допомогою сигнальних паличок. (Учитель читатиме твердження: якщо воно вірне, учні повертають картку із зеленим кольором, ні - червоним.) Крім того, троє учнів виконуватимуть індивідуальні завдання на картках, які потім перевіримо разом.
Картка 1
Земля має форму:.
Глобус - це:
Скільки полюсів на глобусі?
Картка 2
Якої форми Земля?
Як називається рухома модель Землі?
Познач Північний та Південний полюси.
Який колір переважає на глобусі?
Що позначено цим кольором?
Картка 3
Слово "глобус" у перекладі означає:
Скільки полюсів на глобусі?
Познач екватор червоним кольором.
Фронтальне опитування
Екватор проходить на однаковій відстані від…(полюсів).
Земля має чотири полюси: Пн, Пд, Зх і Сх… (це чотири сторони горизонту, а не полюси; полюсів два - Пн і Пд).
Першою людиною, яка побачила Землю з космосу, був космонавт…(Юрій Гагарін).
Умовні знаки на цьому глобусі такі, як…(і на фізичній карті Украіни).
Екватором називають умовну лінію, по якій…(небо ніби з'єднується з поверхнею Землі).
Масштаб карти (або глобуса) - це число, яке показує…(у скільки разів зменшено або збільшено дійсні відстані).
Учитель. З ваших відповідей я зрозуміла, що ви добре засвоїли тему "Форма Землі. Глобус". Хто покаже на цьому глобусі Пн і Пд полюси? Екватор? Пн і Пд півкулі? (Від Пн полюса до екватора - це Пн півкуля, від Пд полюса до екватора - це Пд півкуля.)
Вивчення нової теми
Учитель. Сьогодні на уроці ми довідаємося, що таке фізична карта півкуль, океани, материки. З якою географічною картою ми працювали на уроках природознавства? (Фізична карта України.)
Яка карта називається фізичною? (Карта, на якій голубим кольором позначаються моря й океани, зеленим - рівнини, жовтим - височини, коричневим - гори.)
Сьогодні ви ознайомитеся ще з однією картою, назву якої написано на дошці.
Глобус - це модель нашої планети. За допомогою умовних знаків і масштабу на ньому зображена вся наша планета Земля. Але чи можна побачити відразу всю поверхню, якщо дивитися на глобус збоку? (Ні.) Ми бачимо лише частину, яка навпроти нас. Крім того, глобус - об'ємний предмет, його незручно переносити. Якщо глобус розрізати навпіл, на дві половинки - півкулі й розмістити їх перед собою, тоді можна відразу побачити всю поверхню Землі. Якщо зобразити ці дві півкулі на папері, то отримаємо карту півкуль. Розгорніть сторінки 4849 вашого підручника. Одна півкуля, яка знаходиться на карті праворуч, називається східною, а ліворуч - західною.
Робота з картою півкуль
Учитель. Яким кольором позначаються на цій карті водойми, гори, рівнини, тобто місця, де немає води? Подивіться на карту півкуль і скажіть, чого на Землі більше - суші чи води? Так, більшу частину Землі займає вода. Великі простори води називаються океанами.
Учитель. На Землі є чотири океани. (Учитель показує їх на карті півкуль, діти знаходять на карті в підручнику.) Тихий океан найбільший. Подивіться на карту півкуль. У яких півкулях він зображений? Цей океан дуже глибокий. Місцями його глибина сягає 11022 м.
Атлантичний океан не такий великий і не такий глибокий. Знайдіть його на карті півкуль. Індійській океан у якій півкулі знаходиться?
Північний Льодовитий - це найменший з океанів. Пропоную поміркувати разом, чому в нього така назва. Біля якого полюса він знаходиться? Що означає слово "льодовитий"? (Укритий кригою товщиною 1 км.)
Отже, скільки океанів існує на Землі? (4.)
В якій послідовності за величиною їх розрізняють і чому?
Подивіться уважно на карту і скажіть, чи розділені чимось океани між собою? (Ні.) Усі океани Землі разом утворюють Світовий океан. Місця, де океан вдається в сушу, називають морями. Отже, море - це частина океану.
Географічний блок
Учитель. А тепер - той сюрприз, на який ви всі чекаєте. Мине три місяці, і ви прийдете вчитися у 5-й клас. Серед наших гостей присутня вчителька, яку ви зустрічали у школі раніше, бо вона викладає у старших класах надзвичайно цікавий предмет - географію. (Виставка експонатів із дна морів та океанів.)
Слово "океан" прийшло до нас від давніх греків. Так вони називали безперервну водну оболонку Землі, що, немов величезна ріка, обтікала світ з усіх боків. Звідси і з'явилося поняття "Світовий океан".
Світовий океан настільки великий, що материки на його поверхні виглядають, як острови. Світовий океан з давніх-давен приваблював людину своїми безмежними просторами, незвіданими багатствами.
Тихий океан не омиває берегів Європи, в якій ми живемо. Проте саме європейці дали йому таку назву. Це сталося в 1520 р. під час першої навколосвітньої експедиції, яку очолював португалець Фернан Магеллан. Обігнувши першим із європейців Південну Америку, він здійснив перехід через величезні водні простори та незабаром переконався, що це - невідомий новий океан. Оскільки погода під час плавання сприяла мандрівникам, Магеллан назвав його Тихим.
У водах океану біля узбережжя Північної Америки є велетенські водорості, які щодня виростають на 3060 см. Тут росте й найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 м, окремі її екземпляри досягають 150 м. На півночі та півдні Тихого океану бурі та

 
 

Цікаве

Загрузка...