WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Життя та творчість поета Т.Г.Шевченка - Сценарій

Життя та творчість поета Т.Г.Шевченка - Сценарій

Шевченко малював у петербурзькому Літньому саду статуї.
Одного разу за цією роботою застав Тараса його земляк Іван Максимович Сошенко, який тоді вчився в Академії мистецтв. Сошенка глибоко схвилювала доля талановитого кріпака. Він познайомив Шевченка з видатними художниками Брюлловим і Веніціановим, які, пройнявшися щирим почуттям до талановитого юнака, вирішили викупити його із кріпацтва. (Демонструється картина Т. С. Мелехова "Молодий Тарас Шевченко в художника К. П. Брюллова".)
У 1838 році за допомогою культурних діячів Росії та України (митців В. Жуковського, О. Веніціанова, К. Брюллова, І. Сошенка, В. Григоровича та інших) Шевченка було викуплено з кріпацтва. Ставши вільним, Шевченко не гаяв жодного дня. Поезія, малюнок, живопис цілком заполонили його. Він буквально упивався творчістю. За допомогою своїх друзів він вступив до Академії мистецтв, де вчився за кошти Товариства заохочення художників. Наполегливо працював і над своєю освітою.
У 1840 році поет видає збірку творів "Кобзар", а згодом закінчує Петербурзьку Академію мистецтв, здобуває звання вільного художника (1845 р.). Він відразу перебирається на Україну, оселяється в Києві та приймає пропозицію бути художником Археографічної комісії при університеті. Продовжує писати літературні твори: "Кавказ", "Наймичка", вірші "Заповіт", "І мертвим і живим…", готує альбом художніх полотен "Живописна Україна".
Учитель образотворчого мистецтва. Творча спадщина Шевченка - нова та яскрава сторінка в історії української художньої культури. Шевченко вдавався до притчі, образотворчої метафори, до іносказання. Вобразній системі його графічної серії "Мальовнича Україна", наприклад, у зіставленні реального й фантастичного в офорті "Казка" (інша назва - "Солдат і Смерть"), у введенні в зображення поширених пояснювальних текстів у "Дарах в Чигирині 1649 року" та в ряді інших засобів відчувається знання традицій та давньої української гравюри. (Демонстрація ілюстрацій картин Т. Шевченка.) Особливе місце в портретній творчості Шевченка посідають автопортрети, в яких він відобразив себе в різні пори життя, у різних настроях і переживаннях, але неодмінно із глибоким щирим самоаналізом, із психологічною наснаженістю (демонстрація автопортретів Т. Г. Шевченка).
Учитель української літератури. У 1846 році поет входить до таємної політичної організації - Кирило-Мефодіївського товариства, за участь у якій та за революційну поезію був заарештований весною 1847 року й відправлений на заслання із забороною писати та малювати (солдатом в Орську фортецю, а потім в Оренбург у Новопетровську фортецю на березі Аральського моря). У 1857 році Т. Г. Шевченко повертається із заслання. У 1859 році здійснює третю подорож в Україну. 1860 рік - Шевченкові присвоюється звання академіка - гравера. У цьому році виходить друге видання "Кобзаря". Мріяв Т. Г. Шевченко оселитися десь над Дніпром, жити серед рідного народу. Та не пощастило йому цю мрію здійснити. Узимку 18601861 років стан здоров'я Тараса Григоровича різко погіршився. 10 березня (26 лютого за старим стилем) 1861 року він помер. Похований був спочатку на Смоленському цвинтарі в Петербурзі. За його заповітом, прах весною того ж року перевезений в Україну і похований в Каневі на високому березі Дніпра, неподалік від тих місць, де він народився і виріс. (Демонстрація фотографії пам'ятника Т. Г. Шевченка на Чернечій горі.) Народ свято шанує пам'ять свого великого поета. У багатьох місцях йому встановлено пам'ятники, відкрито музеї, щорічно в Україні відзначаються Шевченківські дні, літературна й образотворча спадщина поета глибоко вивчається вченими. Тарас Шевченко починав свою творчість із балад, використовуючи в них багатющий матеріал з усної народної творчості.
Пригадайте, який жанр усної народної творчості називається баладою. Які особливості цього жанру?
Учитель української літератури. Балада "Тополя" побудована за мотивами народної творчості та стародавніх уявлень народу. Тут наявні й народна символіка, і міфологічні метаморфози (перетворення дівчини на тополю), і народні ворожіння. У центрі балади - розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з коханим, її звернення до ворожки, розмова з тополею і, нарешті, перетворення самої дівчини на тополю під впливом чудотворного зілля. У цій баладі відбиті первісні вірування людей у можливість переселення душі людини в рослину, відбито ідею невмирущості справжнього кохання, краси вірності.
Прослуховування аудіозапису. Балада Т. Г. Шевченка " Тополя".
Бесіда за змістом балади Т. Г. Шевченка "Тополя". Які картини вимальовуються у вашій уяві, коли ви читаєте твір? Поясніть роль пейзажу.
Розкрийте народну символіку в баладі. Чому саме тополі відводиться роль символу - рослини? Пригадайте народний образ "водіння тополі на Зелені свята". Які причини приреченості чистої душею людини за цією баладою? Які народні повір'я використані в цій баладі? Яка основна думка балади? Якими художніми прийомами в баладі розкривається внутрішній світ героїні? Відшукайте діалоги у творі та поясніть їхню роль.
(Виразне читання балади учнями.)
Закріплення вивченого: Хто такий Т. Г. Шевченко? Що ви нового дізналися про життя і творчість поета? Яка основна думка балади "Тополя"?
Домашнє завдання: вивчити біографію Т. Г. Шевченка, розповідати її, виразно читати баладу "Тополя", відповідати на запитання.

 
 

Цікаве

Загрузка...