WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання декоративно-прикладного мистецтва в школі - Курсова робота

Методика викладання декоративно-прикладного мистецтва в школі - Курсова робота

малюнка має контурка, тобто тонкий малюнок чорною фарбою ( див. мал. 8 ).
Відчуття злиття розпису з тугою, точеною формою матрьошки особливо емоціонально діти зможуть пережити, якщо на уроках праці вони отримать білі заготовки із дерева та розпишуть їх відповидно свого замислу. Про таку радість складання художнього виробу кажуть роботи, виконані семеновськими учнями.
Зустрічі дітей із дерев'яною іграшкою - мактрьошкою
допоможуть оживити і позакласну роботу. Одним із застосувань може послугувати проведення дитячого свята - конкурса " Малюємо хоровод матрьошок ". Мета свята в тому, щоб вчитель, залучая учнів старших класів, організував групу учнів молодших класів веселого і
гарного змагання в малюнках на асфальті, щоб хоровод був нарядним та гарним.
2.8
Розписні жовті підноси, які радують око своєю грою яскравих фарб,благородним блиском лакованої поверхні, виразністю вільного кістевого розпису, по праву відносяться до числа найцікавіших виробів декоративно-прикладного мистецтва.Талант народних майстрів перетворює скромні вироби домашнього побуту в
нарядні прикраси житла. Батьківщина цих подносів- село Жостево.
Сьогодні високо оцінюється вклад майстрів Жостово в розвиток і збереження декоративної системи письма, заснованної на поетичному відчутті природи. Творчість різних майстрів збагачує
єдиний стиль жостоковського мистецтва ( див.мал.9).Змінився характер письма , але техніка та технологія виробництва в багатьом збереглася.
Живопис на підносах масляними фарбами починається з підмальовка.Слідуючими шарами фарб митець виділяє темні та світлі місця розпису , будує об'єм , уточнює форми зображення. Всі форми оконтуріваються тугою линією креслення .Розписаний піднос
сушать,потім його борти прикрашають мілким орнаментом (уборною).
Жостовські підноси прикрашаються вільно та декоративно написаними квітковими зображеннями- барвистими букетами,вінками та гирляндами, широко покладеними на чорний або кольоровий фон.Крупні квіти окружаються більш меншими і
зв'язуються між собою гнучкими стеблями та листям.
Розпис підносів являється також відображенням цього цікавого і своєрідного квіткового стилю. На його формування, мабуть, впливав і розпис фарфора, і квіткові узори в прикрашанні тканин . Зображення квітів та фруктів отримали більшу узагальненість, лаконізм та яскраву красочність.
Дітям, для більш емоційного сприйняття, потрібно розповідати і показувати на прикладі порівняння ( наприклад Хохлому та Жостов); а також використовувати схематичну таблицю ритмічного рішення композиції в колі.
Після такого пояснення діти захоплено пишуть свої ескізи
підносів .На партах у всіх затоніровані підноси.К цьому уроку учні повинні вільно володіти пензлем (за допомогою системи завдань на основі народного мистецтва).Спочатку вони малюють замальовки, після- визначають композицію у вигляді кольорових плям; і лише потім починають промальовувати деталі.
2.9
Твори Хохломи дуже полюбляють Прості по формі дерев'яні чашки,миски радують око багатим узором.То по золотому
фону в'ється орнамент із трав та ягід, то на чорному або червоному полі, наче виходячи з глибини, мерехтять золоті листя кудріни. Хох-
ломськой орнамент існує не одну сотню років; розвиваючись,він зберігає свої традиційні основи.Хохлома- один із древніх російських художніх промислів,який несе в собі характерні риси народної культури.
Хохломський розпис називають пламенним та золотим. В цьому є конкретна характеристика та перекази:полум'яна тому,що основний в розпису червоний колір і тлму, що розфарбований посуд гартується у полум'ї гарячої пічки.А золота вона від того,що проста по матеріалу посуда блищить,як золота. Для
Хохломи характерні дві різновидності орнамента:розпис верховий та під фон.Малюнки верхового розпису наносяться мазками пензля на поверхню фона,утворюючи легкий ажурний узор.К їх числу відносяться:трав'яний розпис з червоними та чорними травками,гілочками та кустиками.Розпис під фон має золотистий силуетний малюнок,оточений чорним або червоним фоном. Його виконування починається з нанесіння контурних обрисів мотивів,а потім зафарбовується навколишній фон.В роботу з дітьми,інколи,по навчанню традиційним прийомам письма включаються самі майстри художньгопромисла.Таку турботу про естетичне виховання дітей трудно переоцінити. Від уважних дитячих очей не вислизне і те,як тримає майстер пензель,яким буває нажим в пензлі,коли пишеться листок,і коли наноситься штриховка в розпису кудріна.В учнів виховуваються дивні почуття об'ємної форми та почуття композиційних схем розташування на ній орнамента.В таких умовах природньо і прсто відбувається передача досвіду та знань, діти починають розуміти,що мистецтво та праця невіддільні одне від одного.
2. 10
Чарівне мистецтво палєшан виникло на основі древньоросійського живопису.Умовність кольору,ювелірна оздоба деталей твореним золотом,казковий характер розпису та орнаментальна її трактовка типові для древньоросійського живопису.Виблискуючи,немов дорогоцінне каміння,вироби із чорного лака не можна сплутати ні з чим.Кольорові плями зображення,сплавлені в дивну гармонію,мерцають із глибин чорного оксамитового фону.Палехська мініатюра відрізняється різномаїттям сюжетів на фольклорні,історичні і сучасні теми.
Майстри лакової мініатюри успішно розробляють композиції на теми російських народних казок,легенд.
Працюючи з вчителями у школі, автор неодноразово був присутній на уроках,коли учням демонстрували слайди,які розкривали красоту творів образотворчого мистецтва. Кожен раз вражає сила естетичного впливу світлових картин на учнів. Так було і на уроці,який знайомив учнів другого класу з творчістю палєшан. На екрані,спалахуя яскравими барвами,заміщували одна одну казкові картини:" Пушкінські казки"," Садко " та багато інших.
Кожен учень-глядач залишається в класі неначе наодинці з виникненним зненацька перед ним чарівним зображенням.Нічого не заважає уважно роздивитися яскраву картинку.Вчитель не квапить дітей, учні самі захочуть розповісти, що особливо їх вразило в художньому рішенні відомих казок (див.мал.11 ).Коли улягуться перші враження учнів,вчитель може повідомити невеличкі відомості із художнього життя палєшан.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Роль народного декоративно-прикладного мистецтва в естетичному розвитку учнів дуже велика:
1) розвиток творчих здібностей дитини
Розфарбовуючи малюнок, дитина починає більше відчувати колір (вона помічає найважливіший колір,який характеризує той чи інший малюнок; чи гармонують кольори між собою); вчиться правильно розміщувати зображення на площині.
2) розвиток технічних навичок
Дитина оволодіває різними прийомами малювання розписів,в залежності від їх виду.
3) виховання інтересу до зображувальної діяльності.
Якщо вчитель зможе правильно організувати роботу на уроках - дитина дійсно зацікавиться не тільки цим видом діяльності,а й мистецтвом взагалі.Бо народне декоративно-прикладне мистецтво найцікавіше та найближче до дитини ( особливо,якщо це не тільки папер, а й різні предмети,які можна розфарбовувати).Тому в дитини виникає інтерес,заохоченість та бажання працювати.
І якщо вчитель дійсно зміг зацікавити дітей цим видом мистецтва, то він може вважати, що майже зацікавив дітей мистецтвом взагалі.
ЛІТЕРАТУРА :
Ростовцев Н.Н. "Методика викладання зображувального
мистецтва в школі ", М, Просвещение,
1980
Шпікалова Т.Л. " Народне мистецтво на уроках декоратив-
ного малювання ", М;Просвещение,1979.

 
 

Цікаве

Загрузка...