WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Дякую тобі, любове!" Творчість Анни Ахматової та Лесі Українки - Урок

Дякую тобі, любове!" Творчість Анни Ахматової та Лесі Українки - Урок

Це діяльне та творче ставлення до самого себе й до оточуючого світу.
"ДЯКУЮ ТОБІ, ЛЮБОВЕ!" ТВОРЧІСТЬ АННИ АХМАТОВОЇ ТА ЛЕСІ УКРАЇНКИ
Мета:
o навчити вдумливо читати твори художньої літератури, співставляючи образ ліричного героя з постаттю самого автора;
o розвивати творчі здібності учнів, усне мовлення, навички виразного читання, критичного мислення;
o сприти вихованню естетичних смаків учнів, культури почуттів, шанобливого ставлення до кожної людини як до неповторної особистості.
Тип уроку - урок на замовлення (бінарний).
Обладнання: фотографії А. Ахматової та Л. Українки, аудіо- та відеотехніка і матеріали, фортепіано, імпровізовані кімнати поетів, тексти творів.
Хід уроку
1. Організація учнів до уроку
2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Слово вчителів.
Учитель української літератури. Доброго ранку, ми раді вітати вас на бінарному уроці з української та зарубіжної літератури уроці на замовлення, який, маємо надію, допоможе вам на матеріалі вивчених творів збагнути одну з основних істин життя: любов могутня, всесильна, всепрощаюча, божественна, безкорислива, життєдайна. Тому тема уроку "Дякую, любове!"
Учитель зарубіжної літератури. Сьогодні ви повинні ще раз усвідомити, що кожний шедевр літературного мистецтва слід вивчати обережно, ретельно і найголовніше - уважно, щоб раптом не загубити чогось істинного, не пройти повз щось справжнє. Ми будемо вчитися любити...
3. Підготовчий етап для створення настрою
Виразне читання учнями напам'ять вірша А. Ахматової "Любов" (канон) із музичним супроводом.
4. Опрацювання матеріалу уроку
Перший ведучий. "Я кохаю тебе...", "I love you", "Amo te…", "`Je t'ame…". Ці слова звучать усіма мовами світу сотні - ні - тисячі літ, надаючи нашому життю прекрасних барв. Ці слова линуть з уст закоханих у Парижі й Києві, Амстердамі й Сіетлі, Москві й Римі тихими літніми вечорами й росяними ранками, під гарячими променями полудневого сонця чи в літню зоряну ніч.
Другий ведучий. В усі часи, в усі віки, в усіх місцях, на якому б рівні розвитку не потребувала література даної країни, тема кохання була невичерпальною.
Перший ведучий. О цієї теми завжди зверталися поети і художники, композитори і скульптори, драматурги і філософи, письменники й барди: Петрарка і Шекспір, Рафаель і Роден, Рубенс і Рембрандт, Еріх і Фелліні, Вівальді і Ренуар, Франко і Сосюра...
Другий ведучий. Іноді кохання було основною проблемою, яку вирішували герої на шляху до омріяного щастя, іноді воно надихало молоду поетесу чи досвідченого митця на створення шедевру, іноді сам твір був ніжністю, сповіддю, синім птахом, любов'ю, а іноді саме життя являло собою суцільне кохання.
Перший ведучий. Як часто ми вживаємо це слово. У свій час Сааді сказав: "Страдальцы любви, я завидую вам: Знакомы вам язвы, знаком и бальзам". А що таке кохання, на ваш погляд?
Вислухати відповіді двох учнів.
Тож, чи варто кохати? Чи дає це почуття щось взамін витраченій енергії, емоціям? Чи тільки забирає?
Вислухати відповіді двох учнів.
Другий ведучий. Я погодилась би зі словами Мольєра:
В душе помер бы день и
Тьма настала б вновь,
Когда бы из нас изгнали мы любовь.
Лишь тот блаженство знал, кто
Страстью сердце нежил,
А кто не знал любви, тот
Все равно, что не жил…
Перший ведучий. Сьогоднішня наша розмова про двох незвичайних особистостей, двох жінок, Анну Ахматову та Лесю Українку. Близько півстоліття розділяють їхнє життя, їхню творчість, але в серці кожної з них жило те піднесене почуття, що дозволяє бачити у світі нові реальності, зрозуміти сенс життя, пізнати своє - справжнє призначення.
Виступ учениці з розповіддю про особисте життя А. Ахматової, під час якого на фортепіано учитель або учень виконують п'єсу Бетховена "До Елізи".
Перший ведучий. А трішечки раніше інша жінка віддавала усе, усю себе зарази любові.
Виступ учениці з розповіддю про особисте життя Л. Українки (із залученням відео матеріалу).
Другий ведучий. Життя завжди складне, суперечливе, сповнене як болю, смутку, так і веселощів, сміху. Є сльози горя, але є і сльози радості.
І тільки кохання дозволяє відчути неповторність миті, любовні переживання виливаються на папір, віддзеркалюючи життя таким, яким воно є насправді. Кохання не ламає долі, а збагачує їх емоціями, досвідом, - їх і духовний світ героїв літературних героїв.
Перший ведучий. Тож, давайте доведемо істину: лірична героїня поезій Ахматової кохає щиро, пристрасно, мужньо, героїчно, ніжно; страждає, коли любов приносить біль, але залишається Людиною, і передовсім - Всепрощаючою Жінкою яка здатна подарувати життя...
Учитель зарубіжної літератури. Часто думаємо, ніби художня творчість - це вигадка, нереальність, якась казка, що не має нічого спільного з реальністю. Щоб спростувати або підтвердити це судження, я пропоную зараз звернутися до творчості цих двох жінок.
Сьогодні ми розглянемо ранню лірику Ахматової. Тема її ранніх віршів - трагедія кохання. Багато хто з дослідників відзначав цю особливість Ахматової поезії, говорив про сумну монотонність, повторення по суті однієї й тієї ж теми. Хтось дорікав авторці у надмірній зажуреності у світ інтимних переживань.
Тож, звернімося до творчості А. Ахматової і з'ясуємо: чи справді таким однобоким було бачення кохання у ліриці поетеси.
Виразне читання учнем вголос поезії Ахматової "Я научилась просто, мудро жить..." (Для зручності на партах лежать ксерокопії цієї поезії та монолог Мавки з "Лісової пісні".)
Учитель зарубіжної літератури.
o Як би ви визначили жанр цього вірша?
o Якою ви уявляєте ліричну героїню?
o У чому вона шукає підтримки? Що допомагає знайти мир її душі?
o Отже, у чому можна віднайти якщо не щастя, то спокій?
o А в чому ж полягає мудрість життя?
o Які деталі допомагають героїні подолати тривогу, сповнюють її серце миром?
o У яких рядках ми дізнаємося про справжню причину пошуків миру і спокою?
Отже, на прикладі однієї поезії ми мали змогу з'ясувати, що кохання для Ахматової - це не лише біль та нещастя, воно збагачує її життєвою мудрістю та силою. Дома ви провинні були віднайти рядки з інших творів поетеси, де стверджується всеперемагаюча сила кохання. Давайте їх послухаємо...
Учні зачитують уривки з поезій.
Учитель української літератури.
Хто вам сказав, що я слабка,
Що я корюся
Loading...

 
 

Цікаве