WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Гроші, їх види та функції - Сценарій

Гроші, їх види та функції - Сценарій

витираються, їхлегко підробити, зменшивши вміст дорогоцінного металу.
Ведуча. Головне ми зрозуміли, що, цитуючи Вас: "Гроші виникли як природний наслідок зростання товарного обміну".
Науковий співробітник. Так.
Ведуча. Тоді стає зрозумілим вислів економіста-історика Фернана Бродена: "Як тільки відбувається обмін товарами - негайно породжується леретанка грошей". Гроші - особливий товар, він приймається всіма, і причина цього лежить у виконанні грошима специфічних функцій. Передаю слово експерту з питань ринкових відносин міністерства економіки України.
Експерт. Таких специфічних функцій три. Один мудрець сказав, що гроші - це дорога, якою котиться колесо торгівлі, інший мудрець порівняв гроші з універсальною мовою, якою говорять у світі торгівлі. Отже, у всіх є гроші, у мене - товар, наприклад, ручка. Купуючи в мене ручку, ви розраховуєтесь грошима. Щоразу, коли ми розраховуємося грошима за товар чи послугу, - гроші виконують функцію засобу обігу. Існування цієї функції виникло внаслідок незручності бержера (обмін товару на товар). Функція засобу обігу є найбільш поширеною й очевидною.
Ведуча. Отже, коли ми щось купуємо чи продаємо, гроші виконують функцію засобу обміну?
Експерт. Так, але ця функція нерозривно пов'язана з другою - гроші як міра вартості. Адже для того, щоб купити, треба знати, скільки грошей коштує товар чи послуга; чи можемо ми це придбати.
Ведуча. Я бачу, що ви не випускаєте з рук нашу українську гривню. Це говорить про те, що ви впевнені в тому, що українська гривня достатньо професійно виконує функції, притаманні для грошей, - функції засобу обігу та міри вартості.
Експерт. В українську гривню вкладено стільки зусиль, що іншого не може бути.
Ведуча. Передаю слово спеціалісту міністерства фінансів України. Я вважаю, у міністерстві фінансів знають, як створювалась українська гривня, чому вона має саме такий зовнішній вигляд.
Виступ спеціаліста Міністерства фінансів України
Спеціаліст Міністерства фінансів України. Однією з ознак державності є власна грошова одиниця. Для України національна грошова одиниця - віками омріяна, багатьма поколіннями виплекана ідея, що уособлює жадану незалежність, самоутвердження нації. Надто довгим, тернистим і складним виявився шлях України до суверенної гривні. Шлях, припорошений пилом століть... Як грошово-лічильна одиниця гривня виникла ще за часів Київської Русі, орієнтовно в XI столітті. Сама ж назва "гривня" походить від назви прикраси із золота або срібла у вигляді обруча, який носили на шиї (тобто - на "загривку") і звали гривна. Частіше за все це були м'яко заокруглені обручі, з кінцями у вигляді голівок левів, прикрашені кольоровою емаллю. Коштовні гривни створювалися цілком із золота.
Слово "гривна" у значенні певної кількості монет уперше зустрічається в "Повісті минулих літ". Літопис оповідає: князь Олег, прийшовши з Півночі, став владарювати в Києві і "встановив варягам давати від Новгорода гривен триста на рік, заради миру". Тобто вже у VIII-IX ст. при здійсненні торгових операцій, сплаті данини гривна використовувалась як міра ваги та лічби.
В XI столітті слово "гривна" набуло іншого значення - вагового. Вага срібла могла складатися з певної кількості однакових монет, тому поступово виник рахунок їх на штуки. З часом на Русі з'являються гривна срібна (вагова - між 160 та 205 грамами залежно від типу) та гривна кун (лічильна). Цікаво, що спочатку їхня собівартість була однакова, але далі, унаслідок нестабільної ваги монет, одна гривна стала дорівнювати кільком купам. У XII столітті гривна срібна (близько 204 г) за цінністю вже дорівнювала 4 гривням кун (1 гривня кун = близько 51 г).
Гривна кун відповідала певній кількості платіжних одиниць (монет). В XI ст. Г. кун = 20 ногатам = 25 кунам = 50 резанам. У XII ст. Г. кун = 20 ногатам = 50 кунам (куна протягом століття зменшилась удвічі).
Історична назва "гривня" повернулася в Україну у вересні 1996 року - року здійснення грошової реформи та введення в обіг національної грошової одиниці.
Молода Українська держава взялася розробляти власні банкноти ще за п'ять місяців до розпаду СРСР. Разом з урядовцями першими, хто серцем і душею, своїм талантом прилучився до ідеї, були провідні київські художники: народний художник України О. Данченко, заслужені діячі мистецтв України В. Юрчишин, С. Якутович і В. Лопата. Останній зі славетної мистецької когорти - Василь Лопата, зрештою, став автором і творцем зорового образу української валюти. Із замовленням століття Василь Лопата впорався бездоганно.
"Художньо оформлені Василем Лопатою гривні мають своє історичне життя, вони досконалі артистично, з глибоким ствердженням національної суті й означенням вершинних діянь і покликів української історії та культури, розвитком історизму та української духовності. У них - життя України від глибинних закорінень до сьогоденних буревіянь". Так сказав про творця нової гривні Олександр Федорук, дійсний член Академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства.
Василь Лопата написав чудову книгу, в якій розповів про творчі муки та дерзання, сумніви та радість відкриттів під час роботи над створенням ескізів гривні. Він так і назвав її - "Надії та розчарування, або Метаморфози гривні".
"Хто має бути зображений на купюрах? - пише у книзі Василь Лопата. Безперечно, поет, мислитель і національний пророк Тарас Шевченко. А ще гетьман Богдан Хмельницький. А потім? За яким принципом добирати героїв, покликаних стати символами української нації на її грошах? В історії української державності були великі перерви, під час цих перерв провідниками народу ставали якраз духовні лідери, котрі не завжди займали державницькі посади, але змістом своєї діяльності сягнули таких висот, які інколи перевершували навіть роль державних діячів. Ось чому для України та її валюти якраз підходять ті особи, що їх досить удало було відібрано в результаті тривалих дискусій на початку 90-х років. Тут і монархи доби середньовіччя, і гетьмани, і президенти, і великі майстри слова. Цей добір можна вважати найбільш оптимальним у наших конкретних умовах."
І не дивно, що було віддано багато часу, сил, енергії для добору персоналій, зображених на наших гривнях, бо це найважливіший елемент на грошах будь-якої країни.
Українські гривні - не тільки грошові знаки. На них, у них - наша історія і наш загнаний колись у підпілля, але збережений патріотизм.
Практична робота
Дослідження зовнішнього вигляду української гривні проводить спеціаліст міністерства фінансів України: роздивимося гривню - звернемо увагу на колір, номінал, портрет. На зворотному боці видатний український пам'ятник...
Гості ток-шоу за допомогою луп досліджують гривню, визначають зображені елементи банкнот, які знаходяться на столах.
Ведуча. Дякуємо за докладну відповідь і чудове практичне заняття. Ми зрозуміли, що гривня - не тільки інструмент у світі фінансів, а й символ влади, адже на гривні зображено державний герб України. На

 
 

Цікаве

Загрузка...