WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Гроші, їх види та функції - Сценарій

Гроші, їх види та функції - Сценарій


Інтегрований урок з основ економіки
Гроші, їх види та функції
Мета: опрацювати інформацію про гроші, їх види та функції, розширити відомості про історію виникнення грошей, зміни в різні історичні епохи, про історію впровадження гривні, про грошову реформу, способи захисту грошей, розвивати вміння дітей давати наукову інформацію, узагальнювати, робити висновки, формувати самооцінку, самореалізацію, рефлексію.
Тип уроку: ток-шоу.
Обладнання: плакати із зображенням української гривні різних номіналів, монети та банкноти різних держав та України, конверти з умовними банківськими рахунками, лупи, сувенір Національного банку України (утилізовані банкноти), зразки кредитних карток, рекламна продукція банків України, таблички "Відділ нумізматики", "Національний банк України", "Міністерство фінансів", "Міністерство економіки", "Банкнотно-монетний двір".
ХІД УРОКУ
1. Вступне слово ведучої-вчителя
Ведуча. Економіка - це господарське життя країни. Механізми, що приводять у дію економіку, досить складні, але один з найдавніших і важливих - гроші. Як економічний механізм гроші відомі нам з раннього дитинства - з першої монетки чи банкноти.
2. Рольова гра (учні класу виступають у ролі представників наукових і фінансових структур)
Представлення гостей ток-шоу
Але всі закони світу грошей відомі професіоналам-експертам - нашим гостям - ученим-економістам, банкірам, які завітали на наше ток-шоу "Гроші, їх види та функції". Гості - наші випускники, які проміжок часу між закінченням нашої школи та сьогоднішньою зустріччю провели в навчальних закладах, де отримали знання та практичні навички своєї майбутньої професії, потім вони утвердилися на робочих місцях як професіонали. Отже, представляємо наших гостей: науковий співробітник відділу нумізматики історичного музею України; експерт із питань ринкових відносин міністерства економіки України; відповідальний працівник банкнотно-монетного двора; представник НБУ України; спеціаліст міністерства фінансів України.
Обговорюючи тему грошей, я вважаю, кожен учень нашого класу отримає корисну інформацію теоретичного та практичного напрямку.
Інформація наукового співробітника нумізматичного відділу Історичного музею.
Ведуча. Як же виникли гроші? Чому люди їх створили? Уважно слухаємо представника нумізматичного відділу історичного музею.
Науковий співробітник відділу нумізматики Історичного музею. Перші загадки про появу грошей постійно будуть оновлюватися новими фактами археологічного походження й уточнюватись, доки існує інтерес людей до цієї проблеми. Тому виділяти конкретний час виникнення грошей на Землі було б недалекоглядним. Але можна стверджувати напевно, що гроші виникали на різних територіях у різні часи в безпосередній залежності від рівня розвитку цивілізації і насамперед торгівлі. Гроші з'явилися неминуче у процесі самого обміну на певному щаблі розвитку в усіх народів. Тобто обмін як такий, без якого-небудь порозуміння чи угод між людьми, викликав народження грошей. У процесі обміну на певних територіях починали відокремлюватися такі товари, які для кожного народу в певний час були придатні для того, щоби стати грішми. Так, у народів, що жили, наприклад, з полювання, грішми, природно, стають шкіри та хутра; з вирощування худоби - різноманітна худоба; у хліборобських народів - хліборобські продукти (пшениця, рис, овес тощо). Мало є таких речей, які би десь не були за гроші. У Новій Гвінеї в якості грошей використовували рабів, у Норвегії - сушену рибу, в Ефіопії - сіль. У Центральній Африці за гроші були різні тканини. У народів, що знаходилися на нижчому щаблі розвитку, грішми часто було намисто. Посеред цього різноманіття грошових товарів деякі визначились як особливо придатні для ролі грошей на широких територіях і на довгий час ставали ними. Найбільш виразним фактом є те, що такими міжнародними грішми ставали переважно різні прикраси. На широких просторах басейну Індійського океану аж до XX століття грішми були низки мушлі каурі. Із часом люди зауважили, що найкраще виконувати функції грошей здатні різноманітні метали. Тому багато з них (залізо, олово, мідь, цинк) перебували на ринку як у формі товарних грошей, так і монет.
Так сталося, що в силу своїх природних властивостей золото та срібло найбільш придатні для того, щоби бути грішми. По-перше, ці метали, а в більшій мірі золото, придатні для вимірювання ціни товару; по-друге, золото не псується, воно вічне. Шляхетні метали при потребі можна ділити на однакові рівні частини, які так само не втрачатимуть своєї вартості та не знищуватимуться, вони без обмежень довго зберігають ціну майна. Головною властивістю золота є його однорідність, що найлегше дозволяє його ідентифікувати порівняно з іншими металами (зовнішній вигляд, дзвін, вага).
Форму монети гроші теж набирають завдяки державі. Спочатку форма грошей була різноманітна. Так, у Мексиці це зливки міді у вигляді літери "Г": в Індокитаї грошима були товсті мідні прути; у Північній Америці - свинцеві кульки; в Африці - залізячки, схожі на підкову. В Ольвії використовувались гроші з бронзи у формі дельфінів і наконечники стріл. Але запанувала форма кружка, для чого є певні підстави. Треба було, щоби справжня вага монети відповідала тій вазі, яка задекларована емітентом. Через це монеті треба було надати такої форми, при якій вона найменше стиралась під час користування. А такою формою є саме кружок.
Так, перші монети, що відповідали основним описаним атрибутам, з'явилися в Лідії - на узбережжі Малої Азії в VII ст. до н. е. Наприкінці VII - на початку VI ст. до н.е. вже багато грецьких міст карбували свої монети. Для карбування використовувалися золото, срібло і природній сплав цих металів, який називається електрон. Його застосування пояснюється тим, що він існував у природному вигляді в Лідії. Найбільш поширеними в обігу давньоруських земель Північного Причорномор'я у VI-IV ст. до н. е. були кізикіни - електрові монети м. Кізик з південного берега Мармурового моря. Маса монет - близько 16 г (32-35 % золота). Окрім статера були в обігу також 1/6 (гекта), 1/24 (гемігекта) та 1/48 частина кізикіна. Зображення на монетах дуже різноманітні - риба, голова лева, собака, орел, а з іншого боку - втиснутий квадрат, розділений на четверо.
Перші паперові гроші з'явилися в Китаї VIII ст. Зроблені у формі чотирикутних пластинок, вони містили різноманітні знаки та печатки. Ці білети мали різну купівельну спроможність і під страхом смертельної кари були обов'язкові до приймання.
Евристична бесіда
Ведуча. Які запитання ви хочете задати вченому?
Учень. Чому зараз в обігу нема монет зі срібла та золота?
Науковий співробітник. Слово "монета" походить від латинського вислову "родичу даю поради". Перші монети почали карбувати на території храму римської богині Юнони-порадниці. Частина відповіді на ваше запитання є в моєму виступі. Металеві гроші дорогі. Також монети можуть бути переплавлені, вони швидко зносяться,

 
 

Цікаве

Загрузка...