WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання правознавства в американських школах - Реферат

Методика викладання правознавства в американських школах - Реферат


Реферат на тему:
Методика викладання правознавства
в американських школах.
УРОК 1. Яким було б життя за природного стану?
Мета уроку:
У цьому уроці ви ознайомитеся з деякими постулатами філософії природного права і теоріями правління, які мали величезне значення для розвитку нашої системи правління.
Серед цих постулатів - природний стан, закон природи, природні права, згода і суспільний договір. Ви дізнаєтеся про ці поняття у викладі їх англійським філософом Джоном Локком (1632-1704).
По закінченні цього уроку ви повинні вміти описати, як і чому теоретики природного права вдавалися до уявного природного стану у роздумах про основні проблеми форми правління. Ви повинні вміти пояснити деякі постулати філософії природного права.
Нарешті, ви повинні вміти пояснити, що метою уряду, який грунтується на філософії природного права, є збереження наших природних прав на життя, свободу і власність.
Терміни, які треба знати: громадянські права; згода; людська природа; закон природи; законний; природні права; політичні права; суспільний договір; природний стан; невідбірні (права).
Що таке філософія природного права?
Ми вважаємо за самоочевидні істини, що всіх людей створено рівними; що Творець обдарував їх певними невідбірними правами, до яких належать життя, свобода і прагнення щастя; що уряди встановлюються між людьми на те, щоб забезпечувати ці права, а влада урядів походить із згоди тих, ким вони управляють; що в кожному випадку, коли якась форма правління стає згубною для такої мети, народ має право змінити або скасувати її і встановити новий уряд...
Декларація незалежності, 1776 рік
Цей уривок з Декларації незалежності містить деякі найважливіші філософські підвалини нашої форми правління. Вони були знайомі майже всім колоністам задовго до Війни за незалежність.
Ці ідеї проповідували у церквах, проголошували в памфлетах, обговорювали прилюдно і віч-на-віч. Їх розвивали та уточнювали такі політичні філософи, як англієць Джон Локк (1632-1704) та інші. Саме Локк справив найбільший вплив на мислення Батьків-засновників під час Війни за незалежність. Політичну філософію Локка часто називають філософією природного права.
Філософія природного права грунтується на уявленні, яким було б життя за відсутності будь-якого уряду. Локк та інші називали цей уявний стан природним станом. Локк ніяк не мав на увазі життя людей у якомусь закутні. Природний стан є станом, за якого не буде уряду. Наприклад, попри існування ООН, міжнародні відносини між окремими державами і досі здійснюються за природного стану. Над цими державами нема вищої влади, здатної діяти не менш ефективно за їхні уряди.
Роздуми над тим, яким було б життя без будь-якого уряду, стали у великій пригоді філософам на кшталт Локка і виявилися у їхній відповіді на такі запитання:
* що таке людська природа? Тобто які риси особистості і вдачі, коли так, питомі всім людям? Наприклад, чи всі люди себелюбні чи вони схильні дбати про добро інших?
* якою має бути мета уряду?
* як можновладці здобувають право правити?
* якою має бути структура уряду?
* які форми правління треба поважати і підтримувати?
* яким формам правління треба опиратися, ба навіть поборювати їх?
Відповіді філософів природного права на ці питання дали підставу для численних аргументів, наведених Батьками-засновниками для пояснення і виправдання свого рішення відокремитися від Британії. Вони також використали ці ідеї для написання конституцій окремих штатів після Війни за незалежність, а згодом для написання Конституції Сполучених Штатів і Біллю про права.
Вправа на розвиток критичного мислення
ОБРАННЯ ПОЗИЦІЇ ПОЛІТИЧНОГО ФІЛОСОФА
Щоб зрозуміти філософію природного права, ви повинні усвідомити, які питання вона розглядає. Деякі з них містяться в наступній вправі. Клас треба поділити на невеликі групи для обговорення. Члени вашої групи ніяк не повинні погоджуватися з наведеними відповідями. Треба знати, що в різні історичні часи люди мали геть неоднакові погляди на однакові питання.
Уявіть, що всіх учнів вашої школи перевезли у місце, де досить природних ресурсів для доброго життя, але раніше там ніхто не жив. По приїзді ви залишилися без засобів спілкування з рештою світу. Пам'ятаючи про цю уявну ситуацію, дайте відповіді на наступні запитання. Обговоріть відповіді, а потім порівняйте їх з відповідями Джона Локка, наведеними у наступному параграфі.
1. Чи буде по вашому приїзді якийсь уряд чи закон контролювати, як ви живете, якими правами і свободами користуєтеся або якою власністю володієте? Чому?
2. Чи матиме хтось право правити вами? Чи матимете ви право правити кимсь іншим? Чому?
3. Чи матимете ви якісь права? Якими вони будуть?
4. Що можуть спробувати зробити люди, сильніші або спритніші за інших? Чому?
5. Що можуть спробувати зробити слабші чи менш спритні люди? Чому?
6. Яким може виявитися життя для кожного?
Як порівнювати свої відповіді з відповідями Джона Локка?
Ваші відповіді можуть збігатися з висновками Джона Локка або відрізнятися від них. У цьому уроці ми зосередимо увагу на розумінні відповідей Локка, бо вони поділялися багатьма американцями, які жили у XVIII столітті. Ці відповіді відіграли величезну роль у формуванні нашої системи правління.
1. Локк вважав, що за природного стану існують певні правила. Він називав ці правила природним законом або законом природи. Він казав: "Природний стан керується природним законом, якому кориться кожен... Ніхто не має завдавати шкоди іншому щодо його життя, здоров'я, свободи або статків...".
Такі були "Закони природи і закони Бога природи", як назвав їх Томас Джеферсон у Декларації незалежності. Джеферсон вірив, що ці закони встановлено Верховною істотою для добра людей.
На думку Локка, більшість людей розуміє цей закон природи завдяки власному розуму і додержується його за наказом сумління. Проте не всі люди відповідальні чи добрі. Вони навіть можуть по-різному уявляти ці "закони природи". Якщо не буде уряду, нікому не належатиме право тлумачити або забезпечувати виконання цих законів.
За Локком, за природного стану нема уряду, бо жоден уряд не може існувати, доки його не створять. Законний уряд не може існувати, доки народ не висловить своєї згоди підкорятися йому. Томас Джеферсон вмістив цю ідею у текст Декларації, коли писав, що "уряди встановлюються між людьми, а влада урядів походить із згоди тих, ким вони управляють ...".
2. Ніхто не має права правити вами, так саме і ви не маєте права правити кимсь іншим. За Локком, єдиний спосіб здобути право правити кимсь іншим - дістати згоду на те цієї особи. Якщо підлеглі не погоджуються на створення уряду, то законного уряду немає.
3. У намаганнях визначити, які права забезпечені завдяки закону природи, Локк запитував себе: "Чого завжди потребують і прагнуть усі люди, у що б вони не вірили, де і коли не жили б?". У йоговідповіді визначено такі права:
* право на життя. Люди прагнуть вижити і хочуть жити якомога вільно від загроз власній безпеці.
* право на свободу. Люди хочуть бути якомога вільними від панування інших, мати змогу самостійно вирішувати все і жити на власний розсуд.
* право на власність. Люди хочуть вільно працювати і одержувати економічні блага, зокрема землю, будівлі, обладнання і гроші, потрібні для прожитку.
Ці права дістали назву природних прав, і ви маєте право захищати їх, якщо інші люди загрожують позбавити вас цих прав.
4. Локк вважав людей загалом розумними і приязними істотами, але себелюбними.

 
 

Цікаве

Загрузка...