WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання біології „Випаровування води рослинами” - Реферат

Методика викладання біології „Випаровування води рослинами” - Реферат

неповних квадратів (b), пересічених контуром листка - мал. 1.
Мал. 1
2. Вирахуйте площу листка за формулою:
, де S - шукана площа.
3. Розрахуйте загальну площу всіх листків гілки (S0) за формулою: S0 = S1 + S2 + ...+ Sn,
де S0 - загальна площа всіх листків, Sі - площа і-го листка.
4. Розрахуйте кількість води, що випаровується з 1 см2 поверхні листків гілки за 25 хв., за формулою:
,
де m - маса випарованої води (в г); S0 - загальна площа поверхні листків (в см2); X - показник інтенсивності випаровування (у г/см2).
5. Зробіть висновок про площу листків усієї рослини.
Учні формулюють висновок про те, що вимірявши площу одного листка, можна розрахувати загальну площу листків усієї рослини.
Пошукова бесіда:
Учитель: Підраховано, що загальна площа поверхні листків рослин значно перевищує площу, що займають рослини. Яке значення має велика площа поверхні листків у життєдіяльності рослин?
Учень: Велика площа поверхні листків має значення для живлення рослин і для випаровування великої кількості води.
Учитель: Швидкість випаровування води рослиною залежить від площі листкової поверхні, від віку листків (молоді листки випаровують води більше) тощо. Як ви вважаєте, чи залежить випаровування води рослиною від чинників навколишнього середовища?
Учень: Так. Проводячи дослід, ми спостерігали, що на світлі випаровування йде більш інтенсивніше, ніж у темноті.
Учитель: Яке ж значення випаровування води для самої рослини?
Випаровування води - це важливий процес, що сприяє охолодженню рослин (подібно до охолодження нашого тіла при обсиханні на повітрі) та пересуванню мінеральних речовин від кореня до листків. Випаровування води регулюється кореневим тиском. Листки випаровують воду і створюють силу, під впливом якої вода піднімається вверх по стеблу, тому рослина безперервно отримує все нові кількості води з мінеральними солями.
Випаровування відбувається через продихи і регулюється ними.Дане явище протягом доби здійснюється нерівномірно. Так, з 17-19 год. і до 6-7 год. у рослин випаровування сповільнюється, а потім збільшується і досягає максимуму о 12-13 год. Улітку в спеку більшість продихів закриваються і листки в'януть або скручуються, до вечора вони знову набувають попереднього вигляду. Це є одним із пристосувань рослин до умов навколишнього середовища.
Ми з вами з'ясували, що кількість випаровуваної води залежить від розмірів листкової пластинки, кількості та віку листків, чинників навколишнього середовища (інтенсивності освітленості, температури та вологості повітря).
Демонструваня кімнатних рослин
Учитель: Чи однакова потреба рослин у воді різних місць зростання? Ні, вона залежить від кліматичних умов та виду рослин. Рослини вологих місць зростання не відчувають недостачі у воді, тому у них великі листки, які випаровують багато води.
Учні розглядають фікус, бегонію, монстеру.
Учитель: У пустелях та інших засушливих місцях вологи не вистачає, тому й виникли у рослин пристосування до зменшення випаровування води: наявність опушеності листків, восковий наліт, видозміна листків у колючки, невелика кількість продихів.
Учні розглядають кактус, верблюжу колючку, тюльпан, колючки - видозмінені листки барбарису.
Учитель: Незначне випаровування води листками утруднює надходження води і мінеральних речовин. Зверніть увагу на кактус, його повільний ріст. Через відсутність у ґрунті вологи в рослину мало надходить мінеральних речовин, необхідних для живлення. А через те, що продихи на стеблі закриті більшу частину доби, рослина мало поглинає вуглекислого газу, без якого на може здійснювати фотосинтез.
Листопад - це також пристосування до зменшення випаровування води восени і взимку, коли поглинання води з ґрунту рослинами утруднюється через низькі температури. Отже, життя рослин залежить від умов навколишнього середовища.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
а) відтворення інформації
Запитання репродуктивного характеру:
1. Що таке транспірація?
2. Які структури листка беруть участь у транспірації?
3. Яке значення для рослин має випаровування води ?
4. Від яких умов залежить випаровування?
б) оперування знаннями
Запитання продуктивного характеру:
1. У чому проявляється пристосованість рослин до регулювання процесу випаровування рослин?
2. Які пристосування у вічнозелених рослин, наприклад, журавлини болотної, брусниці, вересу до зменшення випаровування (у них дрібні листки, покриті восковим нальотом, зберігаються під снігом).
3. Поясніть, у яку пору доби доцільніше зрізати рослини для букету, щоб вони якнайдовше були свіжими.
4. У яких рослин більше випаровується води: з великими чи дрібними листками?
5. Чи можна за зовнішньою будовою листків визначити умови існування рослини?
в) узагальнення знань
Учитель підводить учнів до висновку, що випаровування води - одна з важливих функцій листка. Завдяки транспірації рослина захищає себе від перегрівання, забезпечує рух води у рослині, а разом з нею і поживних речовин. Інтенсивність випаровування залежить від чинників навколишнього середовища. Велике значення в регулюванні даного процесу рослинами належить продихам. У ході еволюції в рослини виникло багато пристосувань до регулювання транспірації.
VІ. Домашнє завдання
1. У таблицю "Кількість продихів на листках різних рослин" внесіть дані про місця зростання рослин.
2. Відомо, що кукурудза випаровує за добу 800 г води, капуста - на 200 г більше, береза - в 60 разів більше, ніж капуста, соняшник - стільки ж, як кукурудза, а дуб - в 50 разів більше, ніж капуста. Підрахуйте, скільки грамів води випаровують за добу капуста, береза, соняшник, кукурудза і дуб.
3. За схематичними малюнками результатів дослідів, підготуйте розповідь і висновки з кожного із них. Зробіть загальний висновок за усіма дослідами.

 
 

Цікаве

Загрузка...