WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання біології „Випаровування води рослинами” - Реферат

Методика викладання біології „Випаровування води рослинами” - Реферат

випаровування води?
Учень: Температура, вітер. Випаровування відбувається за будь-якої температури. Ми спостерігали, що після дощу асфальт висихає і спекотним літом, і холодною осінню. Проте влітку цей процес відбувається швидше. Особливо швидко випаровування води відбувається при кипінні. Пришвидшує випаровування вітер, тому білизна швидше висихає у вітряну погоду.
Розповідь учителя
Учитель: Випаровування води відбувається не лише з поверхні неживих тіл. Цей процес притаманний усім живим організмам. Велику кількість води випаровують рослини. Наприклад, з 1 га посівів пшениці за один вегетаційний період випаровується приблизно 2 тис. м3, з такої ж площі посадок капусти - 8 тис. м3, а хвойного лісу - лише 500 мм за рік води. Найбільш інтенсивно випаровування відбувається з поверхні листків.
Вчитель демонструє дослід.
Учитель: Розкажіть про дослід, який демонструє випаровування води з листків.
Учень описує хід проведеного у куточку живої природи досліду:
Учень: Три дні тому, не відділяючи листок пеларгонії від рослини, помістили його у суху колбу, яку закріпили на штативі. Отвір колби закрили ватним корком. Робили це обережно, щоб не надламати черешок. Рослину утримували на світлі та щодня рясно поливали.
Організація спостереження.
Учитель: Що ж ви спостерігаєте у колбі з листком?
Учень: На стінках колби з'явилися краплинки води.
Учитель: Звідки взялася вода у колбі?
Учень: Внаслідок випаровування її листком.
Учитель: Чому ви вважаєте, що ця вода випаровується з листків рослини?
Учень: Тому, що колба була закрита ватним корком і водяна пара, що є в повітрі, не могла потрапити в колбу. Отже, вода в колбі утворилась в результаті випаровування з поверхні листка.
Пошукова бесіда.
Учитель: Як же відбувається випаровування води з листка? Для цього пригадайте будову листка.
Учень розповідає про будову листка, вказує, що випаровування води з листка здійснюється через продихи; з'ясовує будову продихів.
Учитель: Через яку поверхню - верхню чи нижню - листок випаровує воду?
Учень: Вода випаровується через нижню поверхню листка.
Учитель: На якій підставі можна зробити даний висновок?
Демонстрування досліду
Учень: Такий висновок зроблений за результатами досліду: 2 свіжозрізані листки пеларгонії помістили у 2 пробірки з водою. Рівень води у пробірках - однаковий. Зверху налили трішки олії, щоб вода не випаровувалася з поверхні. У першій пробірці змазали вазеліном верхню поверхню листка, а у другій - нижню. Пробірки поставили на освітлене вікно. Спостереження проводили три дні. У варіанті, де була змазана верхня поверхня листка, рівень води у пробірці понизився. Значить, вода випаровується через нижню поверхню листка.
Проблемне завдання:
Учитель: Оскільки цей процес здійснюється через продихи, то вони у даному випадку містяться з нижньої сторони листка. Чи в усіх рослин випаровування здійснюється через нижню поверхню листка? Чи однакова кількість продихів на 1 мм2 у різних рослин?
Учні з'ясовують ці питання, працюючи з таблицею.
Кількість продихів на листках різних рослин
Назва рослини Кількість продихів на 1 мм2 Місцезростання
Нижня поверхня листка Верхня поверхня листка
Клен
Дуб
Яблуня
Овес
Пшениця
Латаття 550
438
246
47
32
3 0
0
0
40
47
625
Учні роблять висновок про те, що випаровування води здійснюється з тієї поверхні листка, на якій розміщені продихи.
Учитель звертає увагу учнів на те, що у трав'янистих рослин продихи містяться на обох поверхнях листків.
б) уточнення і розширення інформації та вторинне її осмислення
Демонстрування досліду:
Учитель: Як можна з'ясувати, скільки води випаровується рослиною?
Учень: Кількість води, що випаровується рослиною, можна з'ясувати за допомогою досліду. Молоду рослину квасолі ми помістили в банку з водою і поставили на освітлений підвіконник (t 20о С). Щоб вода не випаровувалася з поверхні, залили її тонким шаром олії. Щодня ми зважували банку з водою і рослиною та вирахували кількість води, що випаровувалась рослиною за три дні.
Учитель: Як ви проводили зважування?
Учень: На вагах врівноважували масу банки з водою і рослиною з масою важок.
Учитель: Як можна дізнатися, скільки води випарувалось за 25 хв.?
Учень: Розрахувати різницю між початковою масою банки з водою і рослиною та її масою через 25 хв.
Проблемне запитання:
Учитель: Рослина за день, весняно-літньо-осінній період, за своє життя випаровує надзвичайно багато води, причому різні рослини випаровують різну її кількість. Так, капуста за 1 добу випаровує 1 л , а береза - 60 л води. Як можна пояснити цей факт?
Учень: Кількість випаровуваної води за одну і ту ж годину залежить від кількості листків на рослині. У цьому можна переконатися, провівши такий дослід.
Демонстрування досліду:
Учень: У кожну з 4 пробірок ми налили однакову кількість води. У першу пробірку помістили пагін традесканції з 5 листками, у другу - з 3-ма листками, у третю - з 2-ма листками, у четверту - пагін без листків. У кожну пробірку налили тонкий шар рослинної олії. Спостереження показали, що у першій пробірці рослиною води випаровувалося найбільше, а в четвертій - найменше. Можна зробити висновок, що чим більше листків на рослині, тим більше води випаровується.
Учитель: Отже, кількість випаровуваної води залежить від загальної поверхні листків. Пригадайте з математики, як можна вирахувати поверхню листків гілки рослини, з якою ставили дослід.
Учень: З допомогою палетки.
Учитель організовує самостійну роботу учнів, мета якої виміряти загальну площу листків гілки пеларгонії.
Обладнання: трафарети контурів листків гілки (гілка з 3-4 листками), нанесені на папір; палетка.
Хід роботи
1. Накладіть палетку на контур листка і підрахуйте кількість повних квадратів (а), що попали всередину контура листка, і число

 
 

Цікаве

Загрузка...