WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників - Сценарій

Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників - Сценарій


Відкритий урок у початковій школі з української мови
"Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників"
(4 клас)
Мета: удосконалювати вміння вживати в мові іменники - синоніми, іменники - антоніми, як засіб увиразнення мовлення. Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні багатозначні іменники. Показати їх роль в народних прислів'ях, приказках.
Розвивати в учнів мовленєве чуття, культуру мовлення, формувати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, які відповідають змісту висловлювання. Виховувати любов до рідної мови, колориту, влучності в доборі висловів.
Обладнання: Мовне дерево "Іменник" (схема-малюнок), схема-опора "Іменник", таблиці синонімів, антонімів, багатозначних і однозначних слів, малюнки, магнітофон (аудіозапис).
Література: Н. Коптілов "У світі крилатих слів", м. Київ, 1976; Ф. П. Медвєдєв "Українська фразеологія", м. Харків, 1977; В. М. Паламарчук "Навчаймося рідної мови", Київ, 1999; М. С. Вашуленко "Рідна мова", Київ, 2004
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи:
Дітки поверніться до гостей, що будуть присутніми на нашому уроці, подаруйте їм свої посмішки і сідайте, будь-ласка, за парти.
Ось дзвінок нам дав сигнал - Працьовитий час настав. Тож і ми часу не гаймо, Урок мови починаймо.
А щоб мова рідна нам допомогла своїми правилами, вказівками, підказувала нам вірний шлях виконання вправ і завдань, ми до неї звернемось із невеличким проханням.
Мово українська, мово наша мила! Дай поміч школярам, Щоб ми всі шанували рідну мову, І пісню любу, милу, пречудову... Щоб солов'їну ми її повік любили, І рідним словом вільно говорили.
А чи чули ви, що щось зашелестіло в класі?
Так, це осінні, пожовклі кленові листочки шепочуться між собою і я бачу, що це дерево з'явилося у нас в класі не спроста, це мабуть мова нам цікаві завдання принесла. А чи бачите ви, що листочки ледь тримаються, вітерець їх чуть торкне і почнуть вони кружляти в осінній заметілі. А ось і перший листочок, що ж він нам за завдання приніс? (загадка).
II. Актуалізація опорних знань.
Загадка - Хто ти? Що? Твоє ім'я?
Перший листочок. Іменна моя сім'я.
Знають всіх в ній поіменно,
А зовуть сім'ю ... (іменник).
Як кожна сім'я має своє родовідне дерево, так і іменник має своє. Кожна гілочка на цьому дереві слугує опорою такої частини мови як іменник. Опадає наступний кленовий листочок. То над чим ми з вами працювали на минулому уроці? (над темою іменник).
Індивідуальні завдання на картках (різнокольорове листя клена, на зворотній стороні якого завдання).
Дітки, давайте пригадаємо правило:
o Що таке іменник? (Іменник - це частика мови, що означає назву предмета і відповідає на питання: хто? або що?).
o Іменники можуть бути ... (Назвами істот (хто?) і не істот (що?).
o А які ще бувають іменники? (Власними, загальними).
o Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий, середній).
o Іменники мають ... (Числа - однина, множина).
А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це іменник.
А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число. Сьогодні 14 жовтня. Це день народження нашої школи. Сьогодні їй виповнюється 9 років. Крім того, сьогодні день Покрови, велике православне свято.
РОБОТА З ІНДИВІДУАЛЬНИМИ КАРТКАМИ
1. Хвилинка каліграфії (зашифроване слова "праця" з творчим завданням).
Закресліть літери, що найчастіше повторюються, і утворіть слово.
П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я Дітки, хто зміг прочитати зашифроване слово?
Будь-ласка, біля дошки запишіть це слово і зробіть звуко-буквений аналіз.
Праця - [п] [р] [а] [ц] [а] - 5 б., 5 зв., 2 скл.
Підберіть, будь-ласка, спільнокореневі слова до слова праця таким чином, щоб вони були різними частинами мови, (працівник, працювати, працьовитий).
o А тепер утворіть нові слова за допомогою префіксів: на, до, пере (напрацювати, допрацювати, перепрацювати).
А може хтось з вас знає прислів'я про працю? Адже ми недавно вивчили усну народну творчість з читання.
Праця робить людину розумною.
Землю красить сонце, а людину - праця.
Пташку пізнають по польоту, а людину по роботі.
А ось ще одне завдання на листочку: скласти прислів'я, яке щойно пороздував легенький осінній вітерець.
Марнує годує, людину а лінь - Праця.
Праця людину годує, а лінь - марнує.
Знайдіть слова, які відповідають на питання - що? (Праця, лінь).
Діти, а яка особливість цих слів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).
То як називаються слова, що мають протилежне значення? ( Антоніми).
Наприклад: Ніч - день, зима - літо, радість - печаль.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з іменниками - антонімами, синоніми і дізнаємось про багатозначність слів, про слова в прямому і переносному значеннях.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з таблицею антоніми. Робота над вправою 103.
Відкрийте підручники на сторінці 51. Прочитайте речення і знайдіть в кожному з них іменники - антоніми. Коментує і записує ...
Записуємо в рядочок слова - антоніми через тире.
Випишіть іменники-антоніми
Loading...

 
 

Цікаве