WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Перспективи розвитку інформатизації освітнього простору шкільної освіти зарубіжжя засобами ІКТ (аналіз міжнародних досліджень) - Реферат

Перспективи розвитку інформатизації освітнього простору шкільної освіти зарубіжжя засобами ІКТ (аналіз міжнародних досліджень) - Реферат


Реферат на тему:
Перспективи розвитку інформатизації освітнього простору шкільної освіти зарубіжжя засобами ІКТ (аналіз міжнародних досліджень)
Пріоритетним напрямком процесу інформатизації освіти є запровадження новітніх засобів інформаційних та комунікаційних технологій (ІКТ) в освітню галузь, що є однією з тенденцій розвитку сучасної освіти. Однак, у ході розвитку цифрового інформаційного освітнього простору виникають певні питання про доцільність та ефективність, місце та роль ІКТ, що є цілком закономірним.
У міжнародній практиці авторитетною організацією, що проводить дослідження в галузі освіти, є IEA (The International Association for the Evaluation of Educational Achievement - міжнародна асоціація оцінювання досягнень у галузі освіти - некомерційна організація, що об'єднує науково-дослідні інститути 53 країн світу) [3]. У багатьох країнах світу результати досліджень IEA стали основою для проведення реформ у галузі освіти. У 1989-1992 роках IEA проводила одне з перших масштабних досліджень, яке було присвячене застосуванню комп'ютера в освіті, що відповідало вимогам часу. На початку 80-х років багато шкіл по всьому світу почали застосовувати комп'ютери в навчанні. Приблизно через 10 років комп'ютерні технології стали об'єднувати з локальними і глобальними мережами та використовувати інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ). Уже в 90-х ІКТ стали стабільним засобом у навчанні та вихованні в багатьох країн світу. Таке стрімке впровадження ІКТ в освіту відбулося завдяки широкому розповсюдженню ІКТ, падінню вартості комп'ютерних, інформаційних і комунікаційних засобів та технологій, їх інтеграції в життєдіяльність суспільства. Ці динамічні зміни вплинули на освітній процес і викликали необхідність вивчити стан впровадження, ефективність, наслідки використання ІКТ. Порівняно з 80-ми роками, коли в школах з'явилися персональні комп'ютери першого покоління, нині аспекти запровадження інноваційних технологій охоплюють набагато ширше коло явищ: Інтернет, електронна пошта, стільниковий та супутниковий зв'язок, мультимедія, бездротові технології - у школі, удома і на робочому місці. У відповідь на вимоги часу IEA у 1997 році розпочала підготовку до другого міжнародного дослідження щодо інформаційних і комунікаційних технологій (ІКТ) в освіті під назвою SITES (Second Information on Technology in Education Study - Друга Інформація щодо технологій у дослідженнях у галузі освіти) [7]. Бельгія (франкомовні провінції), Болгарія, Канада, Тайвань, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Таїланд, Франція, Гонконг, Угорщина, Ісландія, Ізраїль, Італія, Японія, Латвія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Нова Зеландія, Сінгапур, Словенія, Словаків, Східна Африка, Росія - перелік країни, що беруть участь у проекті. Дослідження складається з трьох "модулів" SITES М1, SITES М2, SITES М3 і проходить в три етапи.
" Модуль 1: дослідження, що проводяться на рівні шкіл (початкова, основна, старша); (1997-1999 рр.).
" Модуль 2: дослідження шкіл, у яких впровадження ІКТ привело до появи освітніх інновацій (1999-2001 рр.).
" Модуль 3: дослідження на рівні шкіл, учителів і учнів (2000-2005 рр.).
Таким чином, дослідження сфокусоване на ролі ІКТ в шкільній освіті, і висвітлює такі аспекти:
" зміст і педагогічна технологія, які має намір реалізувати школа (так звані "наміри");
" зміст і педагогічна технологія, реалізовані як можливості, що надаються дітям (так звані "можливості");
" зміст, реалізований як досягнуті результати навчання (так звані "результати").
Результати SITES М1 та SITES М2 продемонстрували, що у більшості країн світу є бажання запроваджувати ІКТ у системі освіти з метою вдосконалення педагогічних підходів, форм і методів. Політика інтеграції ІКТ спрямовувалася на зрушення процесів реформування у освітній галузі, а саме: оснащення шкіл комп'ютерами та доступом до світових мереж, перегляд та оновлення навчальних планів, уведення предметів, які б забезпечували формування ІКТ компетентностей, навчання вчителів і працівників освіти використання ІКТ та застосовування цих технологій на практиці, надання педагогам засобів навчання, що базуються на ІКТ, зокрема електронних матеріалів та підручників. Дослідження охопило дві цільових аудиторії: перша - це школи, і друга - учителі, зокрема, предметів природничо-математичного циклу, та учні 8-их класів. Дослідження було розпочате у 2005 році і заплановане на термін 3 роки. SITES 2006 - це перше дослідження, що проводиться в режимі он-лайн. Збір даних відбувся у 2006 році і після обробки та аналізу отриманих даних результати будуть опрацьовані й представлені в міжнародному звіті у 2008 році. Таким чином, після десятирічного періоду таких досліджень SITES 2006 шукає відповіді на наступні важливі запитання, серед яких: "Якою мірою і як використовуються ІКТ в освіті?" та "Як запровадження ІКТ покращує педагогічні методики?".
У США проводяться великі за обсягом дослідження національного рівня в галузі запровадження ІКТ в освіті. Процес комп'ютеризації освітньої галузі має більш, ніж тридцятирічну історію, разом із впровадженням комп'ютерів, активно розвивались й інноваційні засоби навчання. Впровадження ІКТ, започатковане у вищих навчальних закладах, поступово почало розповсюджуватися та інтегруватися в школи та коледжі. Так у 1996 році уряд Сполучених Штатів Америки прийняв Національний план освітніх технологій (National Education Technology Plan), у якому було задекларовано впровадження ІКТ у початковій і середній ланці освіти по всій країні, а також проведення досліджень з даної проблеми.
До процесів упровадження ІКТ в освіту США залучаються багато недержавних незалежних структур. Одна із них - провідна освітня науково-дослідна організація "Центр спеціальних прикладних технологій" (Center for Applied Special Technology (CAST)) [2] . Існуючи із 1984 року, CAST став одним із перших і активних розробників Універсального проекту для навчання (Universal Design for Learning (UDL)), загальною концепцією якого є особистісно-орієнтований підхід до навчання та надання рівних можливостей освіти для кожного. У процесі реалізації проекту Центр відігравав консультаційну роль в Білому домі з питань освітньої політики. Один із грантів Відділу освіти США був наданий для проведення дослідження щодо впровадження ІКТ в освіту, а саме Центром досліджувалися особливості використання цифрових текстів в історичній освіті для учнів старшої школи. Як частина цього проекту, розвивався напрямок розробки і використання електронного підручника з історії. За результатами дослідження були створені рекомендації для видавців, у яких фахівці пропонували: принципи для створення електронного простору в освіті; шляхи розвитку цифрового змісту предметів суспільних дисциплін; форми використання мультимедійних технологій для розробки цифрових підручників.
Дослідження Універсального проекту для навчання, що проводилися Центром CAST базувалися на трьох концептуальних підходах, що виходять із:
" використання нових когнітивних інструментів у освіті, за результатами останніх досліджень в галузі неврології;
" використання цифрових мультимедійних інструментів для навчання;
" використання мережевих технологій.
Сучасна неврологічна технологія дослідження головного мозку - Positron Emission Tomography (PET) - позитронно-емісійна томографія, кольорове зображення мозку, де різні кольори означають якість стану досліджуваних ділянок, як органічну, так і функціональну. Учасниками проекту вивчалися три мозкові структури і їх здатність сприймати, репродукувати і створювати власне інтелектуальний продукт за допомогою ІКТ.
Цифрові мультимедійні інструменти (другий підхід CAST у дослідженнях) такі, як комп'ютери та мережа Інтернет, є універсальним і гнучким засобом для створення сучасного ідеального освітнього середовища, тому що дають можливість надавати учням своєчасні, персоніфіковані, збалансовані та різнопланові освітні послуги.
Мережева технологія формує третій блок концепції. За висновками експертів, ці технології дозволяють формувати банки розподіленої інформації і ресурсів та забезпечують швидкий доступ і альтернативні шляхи до них. Перевагами цих технологій є забезпечення зв'язку з експертом або вчителем та зворотній зв'язок, розміщення освітнього змісту в мережі та можливість його швидкого перегляду й оновлення, надання фактичної й економічної можливості уніфікувати навчальний зміст освіти.
Он-лайн освіта вже більш ніж 20 років охоплює мережу шкіл Сполучених штатів Америки, за даними Національної освітньої асоціації (NEA - National Education Association) [6]. Третій щорічний (2006 р.) Огляд освітньої політики державного рівня щодо електронного навчання дано в аналітичному дослідженні незалежної

 
 

Цікаве

Загрузка...