WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Перше враження студента про викладача - важливий фактор їх взаємодії в навчальній діяльності - Реферат

Перше враження студента про викладача - важливий фактор їх взаємодії в навчальній діяльності - Реферат

людина надто зайнята і разом із тим підкреслює свою перевагу. А є і такі випадки, що викладач чуть не стрімголов влітає в аудиторію, кладе на кафедру папку і починає читати лекцію. Я суджу, що викладач, мабуть, надзвичайно зайнятий, звідси у нього поспішка. Мені здається, що він забуває, що робив перед цим. Якщо ж викладач зайшов в аудиторію, закрив за собою двері, привітався з студентами, попередньо старається уявити контингент слухачів, підійшов до столу і підготувався до читання лекції, то в ці хвилини завжди сидиш і терпеливо чекаєш початку лекції. Дивлячись на викладача, я стараюсь прочитати, по виражають його очі. Я завжди звертаю увагу на те, як викладач одягнений. Мені дуже подобається охайність викладача".
Вперше сприймаючи викладача, студенти звертають увагу на різні елементи його зовнішнього вигляду і поведінки. Так студентка К. розповідає: "Перше враження про нового викладача складається з перших хвилин його перебування в аудиторії: манера тримати себе, мова, реакція на поведінку слухачів, а головне те, як він приступає до першої лекції: прямо переходить до справи або прагне переконати в значимості свого предмету, підкреслюючи при цьому необхідність відвідування його лекцій". Про різні деталі зовнішнього вигляду викладача говорять студенти в своїх відгуках. Наприклад, студент Г. підкреслює і охайність одягу, і чистоту сорочки, і манеру говорити, і тембр голосу. Говорячи про значення поведінки викладача в педагогічній діяльності, він заявляє: "Не люблю невідповідності зовнішнього вигляду і поведінки. Якщо, наприклад, викладач лисий, то повинен поводити себе солідно". Говорячи про різні ознаки викладача, які викликають позитивні враження у слухачів, цей студент виділяє із них головні, суттєві і такі, які менш значимі. Саме в цьому плані він зауважує: "Хорошому викладачу "прощаєш" недоліки, незвичність його зовнішності, поганому - ніколи". Інший студент цю думку висловлює так: "Якщо лекція цікава, то особливої уваги на зовнішність не звертаєш. Але якщо вона не цікава, то все приймається до уваги. Я маю на увазі саме зовнішність, але не охайність. Безумовно, така якість, як акуратність необхідна викладачу".
Значна частина студентів заявляють, що зовнішній вигляд викладача має значення, але це не головне. Проте при першому ознайомленні вони, як ніколи, звертають увагу на зовнішній вигляд викладача в цілому. Тут береться до уваги і костюм, і зачіска, і вік (перевага надається викладачам середнього віку), і вираз обличчя, які за свідченням студентів, є відбитком інтелекту і культури спілкування з ними. Коментуючи ці судження своїх товаришів, студентка М. пише: "Коли до нас в аудиторію прийшов новий викладач, то було видно, що він не дуже слідкує за собою: старомодний костюм, широченний галстук, волосся не причесане. Але коли він почав говорити, всі перераховані деталі зникли самі по собі. Його уміння тримати аудиторію були безподібні. Були і інші випадки: зовнішнє враження хороше, а в кінці лекції стає зрозуміло, що нічого нового, цікавого цей викладач не скаже. Чому? Тому що він не зацікавив першою лекцією студентів, тому, що він і сам не зацікавлений нею. І якщо такий викладач ще допустить помилки у викладі матеріалу, то його з першої лекції зовсім не будуть слухати".
Зовнішній вигляд викладача для деяких студентів відіграє роль лише в перші декілька хвилин зустрічі, коли вони у нього бачать просто людину. В цей час студенти сприймають викладачів так, як це роблять інші люди при новому знайомстві. "Зовні приємна людина, - пише студентка Д., - завжди до себе наближує. Це цілком відноситься і до викладача. На кінцеву об'єктивну оцінку викладача його зовнішній вигляд не впливає". Така ж думка, правда в своєрідній формі, виражена студентом Н.: "Коли я зустрічаю викладача, вперше, то відразу згадую, де міг бачити подібне. Якщо згадую, то намагаюсь деталізувати минулий досвід. Якщо ні - ніякого враження". Перше враження про викладача залежить і від досвіду студента, від його зв'язків і відносин з людьми, які зустрічалися з ним до зустрічі з викладачем. В цьому перш за все виявляється індивідуальна своєрідність в сприйманні і оцінці викладачів студентами. Кожний із студентів схильний виділяти одні елементи зовнішності викладача частіше, ніж інші, та й бачити його в цілому по-своєму. Ці індивідуальні відмінності в сприйманні зовнішнього вигляду однієї і тієї ж людини різними людьми можна пояснити явищем установки. Установка, за визначенням О.Бодальова, є стан, зумовлений певною організацією досвіду людини, який створює диференційоване ставлення до людей.
Для створення першого враження студентів про викладача мають розповіді про нього студентів старших курсів. Так студентка Р. говорить: "Велике значення в першій оцінці викладача мас попереднє враження, що склалося на основі розповідей студентів старших курсів". Студент А. цю ж думку висловлює так: "Часто в створенні першого враження про викладача відіграє роль вже встановленої думки, про яку ми довідуємося від інших студентів". Деякі студенти передають детально ті відомості про викладачів, які вони одержали від своїх товаришів. Цікаво привести одне із таких суджень: "В умовах вузу, - пише студентка В., - де підтримуються стосунки між студентами різних курсів перші відомості про викладача, одержуєш ще до безпосереднього знайомства з ним. Студенти, які прослухали курс, дають "цілком детальні" характеристики... Ці думки викликають у студентів певний емоційний настрой. Вирішальним є перший контакт - або підтвердиться раніше дана характеристика, або вона буде заперечена - і ти починаєш приглядатися до викладача. Характерною що раніше створений настрой змушує всю увагу зосередити на головній рисі відгуку ("читає блискуче"). І саме перша лекція служить критерієм оцінки. А вона значима, бо перше враження про викладача досить стійке".
Приведений матеріал говорить про ті важливі моменти, які впливають на взаємостосунки викладачів і студентів у навчальній діяльності.
Таблиця.
№№ Групи ознак, за якими скла-дається перше враження про викладача Кількість тих або інших ознак за групами
абсолютні цифри %
1. За зовнішніми даними (манера, тримати себе, представився студентам або ні, як зай-шов у аудиторію, чи є поспішка, суєтливість в діях, виразність обличчя).
73 37,7
2. По першій лекції (мова, емоційність, захоп-леність, переконаність, уміння викладати матеріал і по такій ознаці, як "відразу переходить викладач до справи або прагне переконати в значимості відвідування своїх лекцій"). 66 34,0
3. По характеру ставлення до студентів (вимогливий до студентів, слідкує за їх поведінкою на лекції, чи має з ними контакт, виявляє увагу до студентів, справедливість в оцінці їх поведінки).
32 17,0
4. По виявленню ерудиції (інтелекту), по тому, чи читає лекцію по конспекту або без нього. 16 8,5
5. По враженнях, які передаються про викладача, студентами старших курсів. 5 2,5
6. По статі (якщо жінка - її фігура, обличчя, голос, якщочоловік - рухливість, похилий вік, уявна байдужість.
1 0,3

 
 

Цікаве

Загрузка...