WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Осуд антигуманної сутності війни у творчості Генріха Белля - Реферат

Осуд антигуманної сутності війни у творчості Генріха Белля - Реферат

нестерпним, війна - абсурдом. Спробуймо зрозуміти суть цього мислення та особливості творчого методу письменника, проаналізувавши оповідання "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...". Запитання та завдання:
1. Що вас особливо вразило в оповіданні?
2. Визначте особливості композиції оповідання.
3. Чому автор обирає форму оповідання від першої особи, внутрішнього монологу героя?
4. Наведіть приклади художніх деталей, які розкривають внутрішній світ героя.
5. Чи називає автор ім'я свого героя? Чому?
Робота з картками-блоками.
Подорож коридорами гімназії
Спершу йшли довгим, тьмяно освітленим коридором, із зеленими, мальованими олійною фарбою стінами, в які повбивано чорні, криві, старосвітські гачки на одяг., потому пішли двері з табличками 5-А і 5-Б, а між ними - "Хлопчик, що виймає терня" - прегарне, з червонястим полиском фото у брунатній-рамі.
А ось уже й колона перед виходом на сходовий помісток, ідовгий, вузький фриз Парфенону за нею, справжній античний - мистецьки зроблений з жовтавого гіпсу макет, і все інше, віддавна знайоме: грецький гопліт, до п'ят озброєний, наїжений і грізний, схожий на розлюченого півня. На самому ж помістку, на стіні, пофарбованій жовтим, пишалися всі вони - од великого курфюрста до Гітлера...
Та коли ми поминули взірцевих арійців, за ними виринуло й усе інше: троє погруддів: Цезар, Цицерон і Марк Аврелій, рядочком, один біля одного, - чудові копії, всі жовті, античні, поважні, стояли вони попід стіною. А коли ми зайшли за ріг, з'явилася й Гермесова колона, а далі, в глибині коридору, - коридор тут був пофарбований у рожевий колір, - аж ген у гли-бині, над дверима зали малювання, висіла величезна мармиза Зевса.
І знов я мимохідь глянув ліворуч, і знов побачив двері з табличками: 01 -А й 01 -Б, а поміж ними бурими, немов просякнутими затхлістю дверима вгледів у золотій рамі вуса й кінчик носа Ніцше - другу половину портрета було заліплено папером із написом: "Легка хірургія".
Та ось і він, я його вже побачив краєвид Того, великий і яскравий, плаский, як старовинна гравюра, чудова олеографія, і на першому плані, поперед колоніальних будиночків, поперед негрів і німецького солдата, що безглуздо стовбичив там із гвинтівкою, на першому плані картини красувалася велика, змальована в натуральну величину, в'язка бананів...
Словник:
"Хлопчик, що виймає терня" - славетний твір давньоримського мистецтва, бронзова статуя з V сторіччя до н. е.
Гопліт - воїн при повній зброї у Стародавній Греції.
Курфюрст- Фрідріх Вільгельм Бранденбурзький (1620-1688), який численними війнами заклав підвалини брандер-бурзько-прусської могутності.
Того - колишня німецька колонія в Африці.
1. Який висновок можна зробити про виховання у гімназії?
2. Чому тричі письменник привертає увагу читача до оформлення коридору гімназії?
3. Знайдіть у тексті оповідання і прочитайте уривок, де описується хрест, який висів колись над дверима школи Святого Хоми. З якою метою автор так докладно оповідає історію цього хреста?
Від "лише очима" - до "озвалося серце"
Ти нічого не почуваєш; жодне чуття тобі нічого не каже, самі тільки очі; жодне чуття не говорить тобі, що ти в своїй школі, в своїй школі, яку всього три місяці тому покинув.
Серце в мені не озивалося. Чи то б воно й тоді не обізвалося,, якби я опинився в тій кімнаті, де цілих вісім років малював вази й писав шрифти? Стрункі, чудові, вишукані вази, прекрасні копії римських оригіналів... Ніщо в мені не озивалось, і я мовчки похитав головою.
Все тут було таке далеке мені та байдуже, неначе мене принесли до якогось музею міста мертвих, у світ, глибоко чужий для мене й нецікавий, який чомусь пізнавали мої очі, але самі тільки очі.
І раптом за його плечима, на нестертому другому боці дошки я побачив щось таке, від чого вперше, відколи я опинився в цьому мертвому домі, озвалося моє серце; десь у потаємному його куточку зринув переляк, глибокий і страшний, і воно закалатало в мене в грудях - на дошці був напис моєю рукою.
Як і чому змінюються почуття героя?
Функції обірваної цитати у творі.
Пішов зі школи на фронт і поліг за... Подорожній, коли ти прийдеш у Спа... Історичний коментар.
"Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ми всі полягли тут, бо так звелів нам закон" - це початок вірша давньогрецького поета Симоніда Кеоського, в якому прославлено загиблих під Фермопілами. Під час греко-персидських воєн у 480 р. до н. е. триста спартанців на чолі з царем Леонідом мужньо обороняли Фермопіли від персів. Усі спартанці за-гинули в нерівному бою. Поняття "спартанське виховання" дожило до наших днів, засвідчуючи надзвичайно високий рівень патріотичного, фізичного й духовного гарту. Ідеал спартанців - воїн-патріот, здатний щомиті стати на захист вітчизни.
1. Визначте функції перерваних цитат.
2. Чому, на вашу думку, одну з перерваних цитат автор виніс у назву твору? Якого символічного значення вона набуває?
Запитання та завдання:
1. Чи можна назвати героя "жертвою антигуманної ідеології"? Обґрунтуйте свої міркування.
2. Чому фінал оповідання залишився відкритим і розповідь несподівано уривається?
3. Чи відчувається присутність автора в оповіданні?
4. Визначте особливості творчого методу Г.Белля.
5. У чому полягає актуальність оповідання?
Підсумок.
Герой оповідання Г.Белля, звичайний німецький юнак, вчорашній школяр усвідомлює очевидну ілюзорність колишніх ідеалів і свій стан. Він - фізично й духовно скалічена нацистським режимом людина без майбутнього, жертва антигуманної ідеології. Розповідь від першої особи, форма сповідального монологу, використання обірваних цитат дає нам можливість глибоко проникнути у психологію персонажа, розкрити його внутрішній світ, переживання, зрозуміти авторський задум. Читач постійно відчуває присутність самого автора: у співчутливому ставленні до героя, у ненависті до людських страждань, а найбільше - в усвідомленні абсурдності війни, національної провини й відповідальності за її розв'язання.

 
 

Цікаве

Загрузка...