WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Осуд антигуманної сутності війни у творчості Генріха Белля - Реферат

Осуд антигуманної сутності війни у творчості Генріха Белля - Реферат

Осуд антигуманної сутності війни у творчості Генріха Белля
Слово вчителя. Друга світова війна - величезна катастрофа XX століття - знайшла своє відображення у творчості багатьох письменників світу. Ставши очевидцями та учасниками її, переживши та переосмисливши бачене, вони створили надзвичайно сильні за своїм емоційним впливом твори, які викривали злочинну та антигуманну суть війни. До голосів протесту А.Камю, Е.-М. Ремарка, Е.Хемінгуея та інших долучив свій голос один з найвідоміших письменників повоєнної Німеччини, лауреат Нобелівської премії 1972р. Генріх Белль.
Друга світова війна в житті та творчості письменника. Г.Белль та Україна. Тези повідомлень учнів.
o Генріх Белль народився у Кельні 21 грудня 1917 року у католицькій сім'ї майстра червонодеревника учасника Першої світової війни. Атмосфера війни і негативне ставлення до неї ввійшли у життя Белля з раннього дитинства. Діти в родині теслі та скульптора-різьбяра виховувались на гуманістичних ідеалах, почували відразу до воєнщини, а згодом до фашизму. Тож не дивно, що саме Генріх виявився в числі трьох із 200 гімназистів гуманітарної греко-латинської гімназії, які мужньо відмовились вступити до спілки гітлерівської молоді.
o Влітку 1939 року Генріх Белль вступив до Кельнського університету, а восени його призвали у гітлерівський вермахт. У солдатській шинелі він пройшов усю війну, побував на території Франції, Польщі, Радянського Союзу, Румунії, Угорщини. На власні очі побачив страхіття війни, жорстокість фашизму, тричі був поранений, кілька місяців провів у полоні. Восени 1945 року повернувся у Кельн, продовжив навчання в університеті.
o Війна стала предметом зображення вже у перших оповіданнях. Г.Белль стверджував: "Так, ми писали про війну, про повернення додому, про руїни. Звідси й народилися ті три визначення, якими наділили молоду літературу: "література про війну", "література тих, хто повернувся", "література руїн". Ці визначення виправдані: була війна - шість довгих років, ми повернулися додому з цієї війни, ми застали руїни і писали про це".
o Хоча Генріх Белль багато писав про війну, його не можна назвати письменником-баталістом: він зумисне уникає писати про битви, про фронтовий героїзм солдатів, бо категорично не приймає ідеалів вермахтівського героїзму і не бачить його втілення у війні. Зате знову і знову змальовує страхітливі наслідки війни: покалічені тіла, понівечені війною долі, спустошене людське життя.
o Вже перша книга, повість "Поїзд приходить вчасно" (1949), зображувала війну такою, якою її бачили солдати. У поїзді, повертаючись з відпустки у свої частини, зустрічаються троє випадкових супутників. І хоча війна ще точиться на чужій території, герої знають, що кінець "Великої Німеччини" близький, і їдуть вони назустріч своїй смерті, яка "ніколи не спізнюється". Про долю фронтовиків наприкінці війни розповів перший роман Белля "Де ти був, Адаме?" (1951). Антивоєнний пафос цього твору став одним із основних його складників.
o Продовжує лінію антивоєнних творів письменника роман "Дім без господаря" (1954). Закінчилась страхітлива війна, та її грізна тінь все ще нависає над героями роману. Минуле з його війною та злочинами фашизму полишило страшні сліди у долі кожного з них, а особливо у долі дітей. І письменник закликає не забувати жахів війни, недавніх нелюдяних злочинів фашизму.
o Аналізові повоєнного життя Західної Німеччини присвячений роман "Більярде пів на десяту" (1959). Та в ньому постійно присутнє минуле, перед яким перестерігає автор читача: воно може повторитися, бо ті, що винні у всіх жахах війни, спокійно прогулюються вулицями, знову займають високі посади, рвуться до влади. Письменника турбує відродження неофашистських тенденцій у країні. Це стосується і двох останніх романів - "Дбайлива облога" (1985) і "Жінки на тлі річкового пейзажу" (1986).
o Борцем за мир, за перемогу гуманних начал у взаєминах між людьми Генріх Белль виступав не лише у своїх творах. Він брав участь у мітингах на захист миру, проти атомного озброєння, його публіцистичні статті спрямовані проти насильства в усіх його проявах. Так, 1982р. на Міжнародному конгресі у Кельні письменник виступив з промовою "Образи ворогів", в якій нагадав про небезпеку реваншизму. 1985р. у зв'язку з сороковою річницею капітуляції Німеччини Белль опублікував "Лист моїм синам", в якому розповів, як він сам пережив і сприйняв закінчення війни. Найчіткіше активна позиція письменника-громадянина була сформульована ним самим: "Ми, письменники, народжені, щоб втручатися". Ці слова залишились його девізом до останніх хвилин життя. Помер Г.Белль 16 липня 1985 року.
o Особливе місце в житті та творчості письменника займає Україна. Як солдат Східного фронту влітку 1943 року Белль перебував на території України. У його пам'яті назавжди залишилися назви географічних місцевостей України, її міст і сіл: Галичина, Волинь, Львів, Одеса, Херсон, Коломия, Стрий та багато інших. У Галичині, біля міста Стрия, гине Андреас - головний герой повісті "Поїзд приходить вчасно". Якесь передчуття підказує Андреасу, що саме тут він незабаром помре - "в неділю рано між Львовом і Чернівцями". Трагізм долі героїв Белля багато в чому визначає їх ставлення до місць, де відбувається дія творів: "Галичина, темне слово, страшне слово і водночас воно вабить до себе. Щось в ньому є від ножа, який поволі ріже...Галичина". Набагато кращим, навіть дещо ліричним є враження героя від Львова: "Львів гарний. Львів він може собі уявити. Гарні, похмурі і важкі ці міста, криваве їх минуле, а тепер їхні провулки тихі, тихі й занедбані...Вулиці тут такі, як у всіх великих містах світу. Широкі, елегантні, пологі сумні вулиці з блідо-жовтими будинками, які здаються вимерлими, а на вулицях повно людей".
Аналітична робота над оповіданням "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..."
Слово вчителя. Белль з того самого дня, як став письменником, виявився і проповідником "нового мислення". Він у своїх творах не повчає, не агітує, не вдається до сили логіки, а створює атмосферу, в якій зло стає

 
 

Цікаве

Загрузка...