WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Підготовка майбутніх учителів української мови до педагогічного конструювання - Реферат

Підготовка майбутніх учителів української мови до педагогічного конструювання - Реферат

елементи системи або підсистеми; паралельні системи та підсистеми; схожість за різними ознаками; контрастні (або альтернативні) об'єкти та явища; емоційне сприйняття цих об'єктів. За допомогою цих прийомів тепер знову можна скласти нову "ялинку асоціацій", і при цьому вже можна буде відчути, що робити це стало легше та швидше через те, що словниковий матеріал для написання оповідання набирається з надлишком. Отже так ми ще на один крок наближаємось до мети, якої прагнемо - самостійного написання тематичних зв'язних навчальних текстів.
Безпосереднє ж оволодіння засобами та прийомами написання тематичного оповідання є нашою наступною метою: використовуючи конкретні приклади застосування прийомів написання оповідання, а також відповідні методичні пояснення, таке оповідання… дійсно придумати.
Тут виникає одвічне питання: "З чого ж почати?" На цей випадок є декілька рецептів [6]. Спочатку візьмемо найбільш простий з них, що пропонують його нам письменники-фантасти. Зробіть хоча б одне фантастичне припущення, радить Айзек Азімов, а потім розвивайте його у суворій відповідності з логікою. Так зробив, наприклад, сценарист фільму "Іронія долі, або з легкою парою" припустивши, що в іншому місті на вулиці з такою самою назвою стоїть такий саме будинок, що і той, в якому живе герой фільму, і навіть замки у дверях квартир однакові… Можна зробити і навпаки, як рекомендує Рей Бредбері: взяти природну ситуацію і довести її до абсурду. Так зробив сценарист іншої популярної стрічки "Службовий роман". А можна зовсім під іншим кутом подивитись на звичайні, звичні для нас речі, як це робить у своїх оповіданнях наш чудовий український письменник Фелікс Кривін. Наприклад, в одному з його оповідань одну Пляшку судили за пияцтво, а вона виявилася не винною. І це з усією очевидністю підтвердила Соска, яка дуже часто стикалася з цією Пляшкою по роботі.
Найважче тут - придумати красиву ідею і послідовно її розвинути. Тут також вже є рекомендації, наприклад, фантограма - метод поверхового конструювання та інші, запропоновані письменниками-фантастами Г.Альтовим та П.Еммануелем. Однак, найпростішим варіантом нам здається об'єднання однією ідеєю певної групи слів. А для того, щоб набрати таку групу слів, можна скористатися вже засвоєним нами методом розробки "ялинки асоціацій", принцип роботи якої можна побачити у наведеному раніше прикладі зі стартовим словом "прапор".
Візьмемо ще інший приклад з нашої практики. В його основу покладено наш досвід вивчення правила українського правопису, яке полягає в тому, що апостроф в іншомовних словах не ставиться перед літерами Я, Ю, Є, якщо вони передають м'якість попереднього приголосного. Таких слів не досить багато для того, щоб робити з них "ялинку асоціацій". Тому ми просто набираємо, користуючись різними джерелами: своєю пам'яттю, словниками, підручниками з української мови та іншими, певну кількість таких слів і розташовуємо їх у таблицю 2 (для зручності у їх подальшому використанні для написання оповідання).
Таблиця 2
"Ялинка асоціацій"
Бюро Пюре Бюст
Бюрократ Манікюр Гравюра
Бюджет Рюкзак Мюзикл
Бюлетень Кювет Нюанс
Тепер з цієї групи слів необхідно обрати якесь одне слово, наприклад слово "нюанс", яке буде заголовком і написати оповідання, намагаючись використовувати максимальну кількість слів із таблиці. Слова можна переставляти у будь-якому порядку, змінювати їх граматичну форму, утворювати з них нові слова, додавати інші слова, тут дозволяється повна свобода творчості. Жанр також може бути будь-яким: чи то детектив, чи гумористичне оповідання, чи нарис, чи лірична розповідь. І ось він результат!
НЮАНС
оповідання
І як це моїм старим спало на думку засунути мене на роботу до бюро знахідок. Їм мріялось, що мені, бюрократу, там буде забезпечене "тихе життя". Так ні! Керівник діймає: "Чого сидиш?! Роби щось, поповнюй бюджет нашого підприємства!" Набридло мені все це так, що я аж захворів. Та так захворів, що мені навіть бюлетень виписали і з помешкання виходити заборонили. "Сиди, одужуй!" - кажуть. Але набридло мені і вдома сидіти, їсти дієтичне картопляне пюре і манікюр наводити. Махнув я на усе рукою - схопив рюкзак та й подався до лісу, за здоров'ям. Добре, що йти недалеко, тільки перестрибнути кювет, що йде вздовж ближнього шосе. А там відразу - природа, спокій, краса в очі кидається, куди там гравюрам музейним. Та й не люблю я музеїв з їх стародавніми бюстами. Краще вже я до оперетки мюзикл подивитись відірвуся. Ось такий дивний "пунктик" в моєму житті є, або, як каже мій вчений сусід, - "нюансик" - виявляється, бюрократів також іноді до лісу та й до мюзик-холу тягне, що тих романтиків.
На цьому прикладі неважко побачити, що у мінімальному за обсягом тексті охоплено всі слова - носії правила, які занесені до нашої таблиці. Кажучи технічною мовою, у цьому випадку при стовідсотковому використанні об'єктів нашої уваги (слів, відповідних до правила), коефіцієнт корисної дії (співвідношення всієї кількості слів у тексті та кількості слів, що стосуються правила) становить 12%. Такого високого ККД немає ні в одному з відомих нам звичайних навчальних текстів (мається на увазі зв'язний текст, а не набір речень чи слів, відповідних до певного правила). Існують також інші прийоми пошуку ідей оповідань та їх сюжетів.
Нам не хотілося б уподібнюватися до багатьох авторів, які багатослівно висловлюють свої пропозиції щодо поліпшення стану у галузі педагогіки, намагаючись викликати у читачів зацікавленість та їх позитивну авторську оцінку, але так і не надають можливості "в натурі", в прямому значенні цього слова ознайомитись з тими ідеями, що пропонуються. Тому, з метою формування у читачів їх власної оцінки, ми вирішили діяти навпаки - подали лише вкрай потрібне обґрунтування наших пропозицій та деякі методичні розробки практичних занять із розвитку творчого конструктивного мислення вчителя української мови. І хай ті, хто зацікавився цією пропозицією, самі її випробують та самі й оцінять.
ЛІТЕРАТУРА
1. Дурай-Новакова К.М. Формирование профессиональной готовности к деятельности. - М.: Просвещение, 1983. - 356с.
2. Загвязинский В.И. Педагогическое творчество учителя. - М.: Педагогика, 1987. - 159с.
3. Кан-Калик В.А., Никандров Н.Д. Педагогическое творчество. - М.: Педагогика, 1990. - 144с.
4. Кічук Н.В. Формування творчої особистості вчителя: Монографія. - К.: Вища школа, 1994. - 156с.
5. Лисенко А.Ф. Педагогічна діяльність і готовність до неї. - Одеса: ОКФА, 1995. - 79с.
6. Меерович М.И., Шрагина Л.И. Технология творческого мышления: Практическое пособие. - М.: Харвест, М.: АСТ, 2000. - 432с.
7. Посталюк Н.Ю. Творческий стиль деятельности: педагогический аспект. - Казань: Университетское, 1989. - 206с.
8. Сисоєва С.О.Педагогічна творчість: Монографія. - Х-К.: Каравела, 1998. - 150с.
9. Скульський Р.П. Підготовка майбутніх вчителів до педагогічної творчості. - К.: Вища школа, 1992. - 135с.
10. Суименко Е.И. Структура процесса труда и прогресс его исторических форм. - Днепропетровск, 1967.

 
 

Цікаве

Загрузка...