WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті - Реферат

Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті - Реферат

на те, що структура, зміст діяльності органів самоуправління мають насамперед відповідати завданням школи, удосконалювати всі сторони життя шкільного колективу, допомагати вчителеві вирішувати проблеми різних порядків: дисципліни, обслуговування, чергування, вибору профілів навчання, факультативів, складання розкладу тощо, тобто внутришкільні проблеми.
Другий підхід - дослідники В.Жуков, М.Поташник, В.Іванов, М.Приходько, А.Лютенко, А.Холодюк вважали, що учнівське самоуправління - це засіб підготовки учнів до життя та праці в умовах демократії. Воно є соціально-демократичним інститутом. Органи самоуправління, безумовно, працюють над вирішенням проблем школи, класу й вирішують їх оптимально та результативно. Але добрі показники у дисципліні, шкільному порядку, чергуванні - це не кінцева мета, не самоціль. Самоуправління - це своєрідна "школа навчання демократії", ефективний засіб виховання особистості, яка здатна включатися у відновлювальні процеси, що відбуваються в суспільстві. Саме під час такої діяльності формуються самостійність, критичність і узагальненість мислення, інтелектуальні творчі якості (креативність, творча уява, оригінальність підходів у вирішенні колективних справ). Саме другий підхід, на нашу думку, є більш сучасним і його варто застосовувати в роботі з організації самоуправління в загальноосвітніх школах-інтернатах.
У свою чергу ми, узагальнивши всі попередні спроби, з огляду на проблему нашого дослідження могли б запропонувати додати до попередніх власне визначення учнівського самоуправління, а саме: учнівське самоуправління - це результат цілеспрямованих педагогічних зусиль для розвитку учнівського колективу, який сприяє формуванню у членів колективу громадянських якостей шляхом залучення їх до управління шкільними справами та створення працездатних органів самоорганізації, наділених реальними правами й обов'язками. Це особлива педагогічна технологія формування громадянських якостей дитини в системі демократичних відносин шкільного колективу. І особливість цієї педагогічної технології полягає в тому, що вона має реалізуватися на засадах самовизначення, самодіяльності, самоорганізації, самоствердження та самореалізації особистості вихованців.
Аналіз літератури та результати вивчення практичного досвіду роботи загальноосвітніх шкіл-інтернатів, а також визначення поняття "учнівське самоуправління" дали змогу виділити найбільш поширені напрями та форми його, у яких реалізується учнівська діяльність на рівні школи-інтернату.
1. Управлінський напрям - ініціювання створення органів учнівського самоуправління. Спільна робота з учителями з розробки управлінського органу, положення про його діяльність, надання йому статусу офіційного елементу в управлінській структурі школи-інтернату. Організація та проведення виборів до органів учнівського самоуправління. Безпосередня участь у їхній діяльності: засідання, обговорення проблем та шляхів їх вирішення, винесення на розгляд керівництва закладу ("законодавчий сектор"), організаційна робота ("виконавчий сектор"). Залучення вихованців до комісії, що складає план роботи школи-інтернату.
2. Профілактично-оздоровчий напрям - участь у інформаційно-просвітницьких програмах із проблем попередження ВІЛ/СНІДу, вживання психотропних речовин та інших негативних проявів у молодіжному середовищі (в межах діяльності інтернату або участі в проектах громадських організацій.). Самоосвіта з питань здорового способу життя та безпечної поведінки. Організація інформаційно-просвітницької роботи в середовищі однолітків: консультування, проведення тренінгів та здійснення інших видів групової навчальної роботи; організація та проведення масових заходів, присвячених здоровому способу життя (дискотек, інформаційно-розважальних програм, інтерактивних вистав тощо); підготовка та випуск інформаційних матеріалів, присвячених цій проблемі (періодичні шкільні видання, шкільні радіопрограми, тематичні інформаційні матеріали).
3. Правозахисний напрям - створення комісії з прав вихованця. Укладання переліку прав і обов'язків учня. Внесення змін до статуту чи шкільних правил школи-інтернату. Інформування учнів про їхні права й обов'язки та необхідність їх дотримання. Створення консультаційної служби з проблемних питань та розгляду ситуацій можливого порушення учнівських прав або недотримання обов'язків. Вироблення кодексу честі і створення служб контролю. Випуск інформаційних матеріалів з питань змін у законодавстві, що стосуються прав і обов'язків учнів.
4. Екологічний напрям - ініціювання створення учнівських екологічних загонів та активна участь їх у роботі. Підготовка і проведення акцій та кампаній, спрямованих на дослідження та охорону навколишнього середовища. Робота з озеленення території школи-інтернату, району (висадження дерев, кущів і квітів, допомога в оформленні). Робота з виявлення джерел забруднення навкілля. Організація прибирання території закладу, мікрорайону. Спільна з педагогами організація виїздів на природу, екологічних експедицій з метою вивчення природного середовища. Організація акцій та свят з метою пропаганди дбайливого ставлення до навколишньої природи. Розробка довгострокової шкільної програми з охорони навколишнього середовища (створення комісії з охорони довкілля тощо).
5. Дозвіллєвий напрям - свята, вечори, розважальні заходи. Прощальний вечір для випускників. Урочистий бал. Концерти. Новорічна вечірка. Народні забави. Дискотеки. Карнавал. Змагання команд КВК. Конкурси. Шкільні рейтинги.
6. Спортивний напрям - тренування у спортивних секціях, участь у збірних командах інтернату з видів спорту. Організація клубу вболівальників шкільних команд із видів спорту. Організація конкурсів між класами та групами на найбільш активних уболівальників. Проведення для всієї школи-інтернату спортивних свят, "Дня на спортивному майданчику". Планування змагань таким чином, щоб кожен міг узяти в них участь. Організація "веселих стартів", спортивних змагань між класами, гуртками. Організація рухливих ігор на перервах, після уроків. Робота туристичного гуртка, туристичні походи.
7. Профорієнтаційний напрям - організація Дня професійної орієнтації. Організація Дня інформації про професійну освіту. Створення бази даних про професії.
ЛІТЕРАТУРА
1. Білоусова В. Теорія і методика гуманізації відносин старшокласників у позаурочній діяльності загальноосвітньої школи: Монографія. - К.: ІЗМН, 1997 - 150с.
2. Гончаренко С. Український педагогічний словник. - К.: Либідь, 1997. - 376с.
3. Класний керівник у сучасній школі: Метод. Посібник/ В.Оржеховська, О. Пилипенко та ін. - К.: ІЗМН, 1996. - 87с.
4. Коротов В. Самоуправління школярів. - М.: Просвіта, 1981. - 208с.
5. Мистецтво життєтворчості особистості: наук.-метод. посібник: У 2 ч./ Ред. рада В.Доній, Г.Несен, Л.Сохань, І.Єрмаков та ін. - К.: ІЗМН, 1997. - Ч. 2: Життєтворчий потенціал нової школи. - 690с.
6. Науково-методичні проблеми формування оптимального педагогічного клімату в шкільному колективі / Т.Грабовська, В.Демчик, Т.Шевченко, О.Слісаренко, Є.Спіцин, С.Ставські. - К.: МАУП, 1999. - 46с.
7. Приходько М. Педагогічні основи учнівського самоуправління. - М.: Просвіта, 1990. - 126 с.
8. Учнівське самоуправління в школі: сьогодні і завтра: Книга для учителя / Л.Гордін. - К.: Рад. шк.,1989. - 334с.
9. Хлєбнікова Т. Організація учнівського самоврядування // Управління школою. - 2002. - №9. - С.28-29.

 
 

Цікаве

Загрузка...