WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Різноманітність форм і видів екологічної діяльності школярів у позакласній роботі з біології - Реферат

Різноманітність форм і видів екологічної діяльності школярів у позакласній роботі з біології - Реферат


Реферат на тему:
Різноманітність форм і видів екологічної діяльності школярів у позакласній роботі з біології
Сьогодні одним із пріоритетних напрямів навчання біології в сучасній школі є вдосконалення екологічної освіти й виховання, формування екологічної культури школярів.
Фундамент екологічної культури закладається в дитинстві, де першочергова роль належить сім'ї. Проте особливе місце у формуванні екологічного світогляду, екологічної культури, екологічної свідомості відводиться саме загальноосвітній школі в зв'язку з тим, що екологічна освіта і виховання тут реалізуються безперервно й послідовно, комплексно на міжпредметній основі. Тому ефективним засобом формування екологічної культури є екологізація шкільної освіти, яка передбачає включення екологічних аспектів, які пов'язані з основним матеріалом, до складу практично всіх навчальних дисциплін. В основу процесу екологізації мають бути покладені дидактичні, психологічні, етичні та методичні принципи.
Пріоритетом загальної середньої екологічної освіти й виховання є особистісна орієнтація, що передбачає створення таких умов, за яких природа стає особистісною цінністю для кожного школяра.
Проблеми екологічного виховання розроблені в дослідженнях В.Вербицького, І.Звєрєва, О.Захлєбного, Б.Лихачова, Н.Мамедова, М.Моїсєєва, Л.Салеєвої, І.Суравегіної, Л.Юглічек та інших. Цими авторами розкриваються мета, завдання, принципи, умови екологічного виховання. Характеристику засобів, форм і методів екологічного виховання знаходимо в працях О.Захлєбного, Н.Городецької, Н.Добрецової, А.Миронова, А.Меремінського, А.Курія, Т.Руснак та інших.
Великі можливості для реалізації завдань екологічного виховання школярів має позакласна робота з її різноманітністю форм і видів проведення занять. Мета нашого дослідження - охарактеризувати основні форми та види екологічної діяльності в позакласній роботі з біології, які використовуються в сучасній школі, зокрема на Рівненщині.
З метою з'ясування найпоширеніших форм і видів позакласної діяльності учнів загальноосвітньої школи нами було проведено анкетування учителів біології під час курсів підвищення кваліфікації в Рівненському та Тернопільському обласних інститутах післядипломної педагогічної освіти. У ньому взяли участь 113 педагогів. Результати дослідження свідчать, що найчастіше в шкільній практиці використовуються такі види позакласної роботи: екскурсії (їх назвали 35,7% опитаних), заняття гуртків (30,6%), КВК (28,6%), вечори (25,5%), тижні біології (24,5%), біологічні ігри (19,4%), вікторини (16,3%), брейн-ринги (15,3%), конференції (15,3%), диспути (13,3%), свята (13,3%), конкурси (8,2%), "Що? Де? Коли?" (6,1%), круглі столи (6,1%), усні журнали (5,1%), виставки (4,1%), ранки (4,1%), семінари (4,1%) та інші. Як бачимо, переважає масова форма роботи.
Масові заходи еколого-натуралістичного характеру передбачають участь великої кількості учнів - кількох класів, усієї школи. Їм властива суспільно корисна спрямованість. Сюди належать вечори на екологічні теми, екологічні лекторії, натуралістична кампанія "День птахів", "Тиждень саду", "Тиждень лісу", збирання кормів для зимового підживлення птахів, насаджування дерев і кущів, боротьба зі шкідниками сільського господарства, заготівля лікарських рослин, шефська допомога лісництвам, рибним господарствам [2] тощо.
Крім названого вище, важливе місце в позакласній діяльності з біології займають такі цікаві та пізнавальні форми й види екологічного виховання, як екологічні акції, операції, ігри, казки, суди, мітинги, естафети, вечори, марафони, тренінги, лекторії, всеобучі, екскурсії, походи, виступи екологічних агітбригад, показ екомод [6] та інші.
Багато із цих заходів проводиться під час тижня біології. Але не варто зводити тиждень біології до тижня екології. На наш погляд, у сучасній школі, крім предметного тижня, доцільним є організувати окремо ще й тиждень екології (наприклад, напередодні 26 квітня - Дня Чорнобильської трагедії). Тиждень екології проводиться в більшості шкіл м. Рівного та області. Він має міжпредметний характер, інтегруючи в собі знання учнів з біології, географії, хімії, фізики, історії, математики та інших предметів.
Наведемо для прикладу план тижня екології, в підготовці до якого беруть участь різні вчителі-предметники. План проведення тижня екології (Л.Підлісна, вчитель біології Дубенської гімназії №1 Рівненської області): "Понеділок. Екологічна лінійка (5-9 класи). Виступ агітбригади (11-Б клас).
Вівторок. "Ріпка" - казка на сучасний лад (8-А клас).
Середа. Науково-практична конференція "Геоекологічна ситуація в Україні й Рівненській області" (10-А клас). Екскурсія в природу з теми: "Вивчення екологічних закономірностей в лісовій екосистемі" (11-А, 11-Г класи).
Четвер. Розв'язування задач екологічного змісту на уроках фізики (8 класи). Свято "Наш земний дім" (7 класи).
П'ятниця. Нестандартний урок географії з використанням матеріалу з екології (6 класи). Проведення екологічного ерудиціону (5-9 класи)".
Як правило, перший день тижня починається загальношкільною лінійкою, на якій учитель ознайомлює учнів з планом його проведення. Її мета - поглибити знання учнів про основні екологічні проблеми сучасності, розглянути причини їх виникнення, показати сучасний вплив діяльності людини на довкілля; розвивати критичне мислення, вміння передбачити можливі наслідки антропогенних чинників [3].
Під час тижня організовуються різноманітні заходи: екологічні вечори, вікторини, ігри, акції, радіопередачі "Екологічна хвиля", виставки літератури на екологічну тематику, конкурси малюнків і плакатів "Моя Земля у майбутньому", конкурси творів, фотографій, кросвордів із теми "Екологічні проблеми міста", тематичних газет

 
 

Цікаве

Загрузка...