WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Народний танець як один із засобів естетичного виховання дошкільників - Реферат

Народний танець як один із засобів естетичного виховання дошкільників - Реферат

національною культурою. Окрім цього, одяг не тільки створює певний настрій, а і тісно пов'язаний з танцювальною лексикою, характером того чи іншого танцю. Особливу зацікавленість у малюків викличе костюм, який, підкреслюючи національні особливості, має сучасне кольорове звучання. Так, після розгляду та обговорення українського національного костюму діти говорили про те, що він "дуже яскравий", "гарний", виявляли бажання його вдягнути. При цьому на прохання затанцювати у костюмі відгукнулася лише незначна частина опитуваних.
Одним з методів одержання даних, що характеризують участь дитини у танцювальній діяльності, були систематичні спостереження. Вони тривали під час проведення музичних занять (йдеться про сприйняття старшими дошкільниками нового танцювального матеріалу, його засвоєння); свят, вечорів розваг (виступи дітей з підготовленими танцями); самостійної музичної діяльності (йдеться про виконання знайомих танців у вільний час, а також творчі прояви в самостійній танцювальній діяльності).
Аналіз спостережень свідчить, що на музичних заняттях в основному всі дівчатка та хлопчики зрадістю сприймають новий танець, причому інтерес малюків зростає по мірі ознайомлення з ним. Під час розучування та виконання рухів більшість дітей відчували себе на підйомі, намагалися старанно виконувати рухи, навіть звертали увагу на якість виконання ("Я гарно танцюю?"). Але звістку про те, що буде розучуватися український танець, з цікавістю сприйняла незначна кількість дітей. Треба зазначити, що тут інтерес дітей у процесі роботи спадав ("Просто не хочу танцювати" "Я хочу бути Мушкетером, а не Козаком"). 2,4% дітей сприйняли звістку байдуже, пояснюючи це фізичним станом "Я погано почуваюсь", "Болить голова". Відмовилися без мотивування 1,2% дітей.
При виконанні танців на ранках, вечорах розваг дошкільники не завжди почувалися вільно, іноді розгублювалися, забували послідовність рухів. Дуже часто була відсутня ритмічність та виразність виконання рухів. Треба зазначити, що з більшим задоволенням діти виконували композиції під сучасну музику. Виконання народних танців не здійснювалось без особливого ентузіазму. Частіше дошкільнята виконували рухи механічно, за підказкою музичного керівника. Українських танців загалом виконувалося небагато. Отже, говорити про повну реалізацію виховного потенціалу національних хореографічних традицій, на жаль, не можна.
Спостереження за процесом самостійної музичної діяльності показали, що дошкільники інколи танцюють, але переважно сучасні танці. Вони ритмічно рухаються, коли чують улюблену музику. Однак, не маючи відповідних умінь, роблять це примітивно, що не може ефективно впливати на гармонійний розвиток творчої особистості. В імпровізаційних танцях вони виконують однотипні, невиразні рухи, спостерігається відсутність координації музичного руху. Діти не танцюють самостійно. Більшість дошкільників потребує чітких вказівок дорослого.
Таким чином, систематичні спостереження та спілкування з дітьми підтвердили вже зроблений нами висновок про те, що в дошкільних закладах танцювальна діяльність пов'язана з музичними заняттями, входить до програм вечорів розваг, свят, тобто програмується, а вільній самостійній дитячій творчості приділяється недостатня увага. Незважаючи на це, аналіз отриманих результатів свідчить про те, що у дітей старшого дошкільного віку спостерігається справжній інтерес до танцювальної діяльності, але при цьому сучасні танці їх цікавлять більше ніж народні. На наш погляд, повна неінформованість дошкільників у галузі народного танцювального мистецтва пов'язана з неправильним підходом педагогів до організації процесу танцювальної діяльності дітей старшого дошкільного віку. Цей факт є і причиною невизначеності інтересу дітей до національних хореографічних традицій. Не маючи достатніх знань про народні танці, а також відповідних танцювальних навичок, малята виконують їх без задоволення. Відсутність позитивного емоційного ставлення до танцювальної діяльності призводить до того, що не реалізується виховний потенціал танцювального мистецтва.
На наш погляд, процес танцювальної діяльності може значною мірою вплинути на естетичне виховання дитини, якщо будувати його на основі культурологічного принципу, який включає культуродоцільність, чуттєвість як сукупність емоційних відчуттів, готовність дитини до виконавчої творчості. При цьому можливе активне залучення дошкільників до культурних цінностей, а також підведення дітей до визначення місця національної культури у світовій. З огляду на це особливого значення набуває інтеграція інтелектуального, особистого та діяльного компонентів у процесі естетичного виховання при пріоритеті формування чуттєвого, емоційного ставлення дитини до мистецтва, а також підготовка педагога до забезпечення такої спрямованості педагогічного процесу.
ЛІТЕРАТУРА
1. Ананьев Б.Г. Человек как предмет познания. - Л.: изд-во ЛГУ, 1968. - 339 с.
2. Балет / Под ред. Ю.Н.Григоровича. - М.: Советская энциклопедия, 1981. - С.503.
3. Верховинець В.М. Теорія українського народного танцю. - К.: Музична Україна, 1990. - 150 с.
4. Выготский Л.С. Психология искусства. - М., 1968. - С.17.
5. Выготский Л.С. Эмоции и их развитие в детском возрасте. Собр. соч.: В 6 т. - М.: Педагогика, 1982. - Т. 2. - С.416-422.
6. Горшкова Е.В. Обучение языку движений как средство формирования у дошкольников музикально-двигательного творчества: Автореф. дис. ... канд. пед. наук. - М., 1989.
7. Зимина А.Н. Музикально-ритмическое воспитание детей 5-6 лет в детском саду: Автореф. дис. ... канд.. пед. наук. - М., 1964. - 9 с.
8. Зимина А.Н. Основы музыкального воспитания и развития детей младшего возраста. - М.: Владос, 2000. - С.124-156.
9. Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні / Наук. Ред. О.Л.Кононенко. - К.: Дошкільне виховання, 2003. - 243 с.
10. Тараканова А.П. Костюми до шкільного свята. - К.: Радянська школа, 1985. - 48 с.
11. Шаломович С.М., Рудченко І.М., Зініч Р.Т. Методика музичного виховання в дитячому садку. - К.: Музична Україна, 1979. - 163 с.
12. Шевчук А.С. Вплив українських музично-хореографічних традицій на музично-руховий розвиток дошкільників: Автореф. дис. ... канд. пед. наук. - К., 2002. - 20 с.
13. Эстетическое воспитание и развитие детей дошкольного возраста / Под ред. Е.А.Дубровской, С.А.Козловой. - М.: Академія, 2002. - С.40-49.

 
 

Цікаве

Загрузка...