WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Астрологічна спрямованість емоційних станів учнів як психолого-педагогічна проблема - Реферат

Астрологічна спрямованість емоційних станів учнів як психолого-педагогічна проблема - Реферат

Можна навести безліч прикладів, як діти з межовими станами психіки ставали емоційно врівноваженими, як у них зникав страх, вагання, образа, агресія тощо.
Особливості індивідуальних рис емоційних станів учнів молодших класів нами встановлено експериментально за допомогою проективного малювання найкращого (найулюбленішого) і найгіршого (найстрашнішого) персонажа дитячих казок, мультфільмів або фантастичного героя, предметів тощо.
Аналіз малюнків засвідчив, що в них відображається індивідуальне світосприймання, звідси і поява інопланетян, вампірів, привидів, різноманітних чудовиськ, яких вони бояться - такі малюнки в 49% дітей. Страхи дітей проявляються в конкретних образах: сухі, колючі дерева, фантастичні тварини з довгими кігтями, блискучими очима - 2% Діти бояться болю, смерті, тому багато малюків зображують привидів, образи самої смерті.
Але цікавим, на наш погляд, є факт, що в малюнках дітей, яким притаманний сильний, урівноважений та рухливий тип (СУР), переважає червоний колір, його відтінки розподіляються по всьому паперу. Діти слабкого типу заповнюють весь лист чимось великим, нудним, переважає блідий колір. Діти сильні, неврівноважені та рухливі (СНР) із великою швидкістю зображають щось невелике, але радісне (сонце,блакитне небо) і зразу ж переходять до нового листа паперу.
Аналізуючи малюнки загалом, треба відзначити, що цікаве бачення явищ та предметів, їх виразна трансформація, особлива образність простежується тільки в 12% учнів.
Проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що емоційний стан дитини дуже індивідуальний, він залежить від багатьох факторів, які мають різне для дитини значення: це спілкування з товаришами, переживання від цього спілкування, ставлення до вихователів, почуття неповноцінності, депресії тощо.
Наслідки різного емоційного сприйняття світу дітей простежуються і в особливостях їх темпераменту, різних типів нервової діяльності, від приналежності до того чи іншого астрологічного знаку. Що стосується останнього, то треба зазначити, що в сучасній психології з'явилося чимало теорій, згідно з якими виховання та навчання дитини треба здійснювати у відповідності до психологічних особливостей дитини, набутих під різними знаками Зодіаку (Козерога, Водолія, Риби, Овна, Тільця, Близнюків, Рака, Лева, Діви, Терезів, Скорпіона і Стрільця). Беручи до уваги накопичений досвід відомого астролога С.А.Сирджанхара з виховання дітей з урахуванням зодіакального психотипу, який, поряд із знанням особливостей темпераменту, нервової системи дитини, допоможе вихователям розібратися в палітрі емоційних станів вихованців, визначити, чому різні діти так неоднаково поводяться в одній і тій самій ситуації. Нами виділені основні типи емоційних станів учнів молодшого шкільного віку, враховуючи їх на-лежність до того чи іншого знаку Зодіаку.
Вчені, астрологи вважають, що формування психотипу дитини кар-динально залежить від розміщення Сонця в момент народження, тобто від знаку Зодіаку, або, як-то кажуть, від сонячного знаку. Причому, вважає С.А.Сирджанхар, чим молодша дитина, тим яскравіше виявляються якості сонячного знаку в її натурі. Місяць, планети також впливають на психотип, але їхній вплив незначний порівняно з сонячним. З часом вплив інших світил збільшується і яскравість виявлення психотипу зменшується. Інколи психотип дитини зміщується у той знак, де знаходиться Місяць. Це відбувається, якщо там присутня ще одна планета, яка сприяє збільшенню місячного впливу. І, нарешті, можливе переважання психотипу того зодіакального знаку, в якому в дитини розміщується багато планет, або, за висловом астрологів, стеліум. Однак і в цих двох випадках можна знайти ознаки сонячного психотипу. При цьому виникає складна картина - суміш психотипів у однієї дитини.
Можна по-різному ставитися до твердження про необхідність урахування у своїй роботі особливостей емоційних станів дітей різних психотипів. Але серед різноманіття факторів, які впливають на особливості емоційної поведінки дітей під час проведення виховних заходів, на уроках, вони, безсумнівно, мають велике значення.
Проведені дослідження з учнями початкових класів з урахуванням їх психотипу свідчать, що емоційні стани дитини дуже індивідуальні й розвиваються в тісному зв'язку з особливостями їх астрологічного типу. Бесіди з учнями, їх малюнки, свідчать про чітку залежність емоційних станів дитини від специфічності астрологічного психотипу. Цей висновок можна підтвердити зіставленням особливостей емоційної сфери того чи іншого психотипу з характеристиками тих дітей, які брали участь у дослідженні.
Наприклад,
Роман П. (08.01.1989) - Козеріг - любить малювати, серед дітей має великий авторитет; у нього яскраво виражені організаторські здібності; малюнок виконаний відповідно до позитивного настрою хлопчика; він образливий, дуже часто впадає у смуток, страх заповнює його душу, тому і в його малюнках образи найстрашніші - це інопланетяни, злодії, динозаври.
Ярослав Ш. (23.03.1989) - Овен - активний, енергійний, життєра-дісний. Це підтверджують його малюнки, на яких природа яскрава, образна. На одному з малюнків він замалював аж три сонця. Образи навколишнього, трансформовані уявою, переповнюють його, тому йому важко висловити свої міркування, але якщо уважно слухати хлопчика, заохочувати до розповіді, то він складає найнеймовірніші історії, пов'язані з його улюбленими героями мультиків.
Олександр Л. (27.04.1989) - Тілець - ласкавий і дуже емоційний хлопчик, дуже боїться стихійних явищ, як сам пояснив, тому що "ними не можна керувати". Але водночас найгарнішою і найулюбленішою для нього є природа; на його малюнках спостерігається поєднання квітів і нічного зоряного неба, що говорить про його розвинуте емоційне сприймання; про зв'язок емоційної сфери з інтелектуальною свідчить багато пояснень до малюнків.
Ганна Б. (19.09.1989) - Діва - чутлива, спокійна, має образне мислення, її малюнки виконані на весь аркуш, у них є відчуття перспективи:, вона дуже спостережлива, про це свідчать багато дрібних деталей на її малюнках. Наприклад, привиди дуже старанно вимальовані, мають навіть зуби. Об'єктами найстрашнішого стали герої мультфільмів - привиди, але вони добрі. У дівчинки дуже розвинена фантазія. В бесіді вона сказала, що "бувають привиди-люди, привиди-птахи, але птахи страшніші, бо у них зуби гострі іможуть вкусити".
Таких прикладів можна навести безліч. Виявлені характерні почуття молодших учнів різних астрологічних типів допоможуть вчителю, вихователю керувати емоційним розвитком особистості, а при нагоді й корелювати її негативні появи. А головне, відчути її астрологічну особистість як сукупність різноманітних можливостей та закцентувати їх відповідно до соціально прийнятих шляхів емоційного позитивного особистого зростання.
Таким чином, урахування індивідуальних властивостей емоційних станів учнів молодшого шкільного віку з використанням їх астрологічного психотипу можуть стати психологічним "фоном" для вихователя, вчителя. І це незалежно від того, чи будуть ці зусилля спеціально спрямовані на формування гуманних якостей - співчуття та співпереживання, чи будуть націлені на формування інших, які б стали стійкими проявами їх позитивної емоційної поведінки. Сказане можна підтвердити цілеспрямованою роботою вчителів початкових класів Бердянської школи-інтернату із збагачення емоційної сфери учнів на уроках читання з використанням ігор-драматизацій за сюжетами українських народних казок, які були нами підготовлені з урахуванням особливостей дітей різних астрологічних типів. Саме астрологічна здатність дитини описати свої думки, настрій героїв, у формовані

 
 

Цікаве

Загрузка...