WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Питання механізмів розвивального навчання у науково-методичному доробку земських учителів Приазов’я (кінець XIX – початок ХХ ст.) - Реферат

Питання механізмів розвивального навчання у науково-методичному доробку земських учителів Приазов’я (кінець XIX – початок ХХ ст.) - Реферат

спостережливість, вчили послідовно викладати свої думки, допомагали закріпленню тих знань, якими наділило їх життя і бесіда вчителя.
Цікавими видаються пропоновані М.О.Корфом теми для письмових і позакласних робіт. Наприклад, до теми "Праця і сільськогосподарські знання. Виробництво і промисли" - "Опишіть заняття ваших селян протягом весни, літа, осені, зими", "Яке житло повинна влаштувати людина для себе і для тварин?", "Які у вас у селі є ремісники і кустарі, куди вони збувають свої вироби?" тощо.
Розвивальне навчання, розумно організований виховний процес неможливі без книги. Саме в ній М.О.Корф вбачав джерело для ознайомлення учнів з навколишнім світом, важливим засобом самоосвіти. Приземських школах Приазов'я були створені публічні бібліотеки і книжкові склади. Ухвалою Бердянських повітових земських зборів 1883 року було дозволено при кожній школі відкривати бібліотеку для учнів, підлітків та всього грамотного населення села. Вже на початку 1894 року управою були організовані бібліотеки при 90 земських школах, на що було витрачено більше як 6000 тис. крб. Аналіз звіту Бердянської земської управи вже в 1896 році свідчить про те, що ця тенденція зберігалася і що при 123 земських школах були бібліотеки при виділених коштах по 50 крб. на кожну.
Як конкретно були організовані М.О.Корфом заняття по "Рідному слову"? М.О.Корф вважав, що необхідно урізноманітнити заняття, розбиваючи курс школи, запропонований у "Рідному слові", на ряд спеціальних вправ, які потім і плануються в особливому розкладі як спеціальні "предмети". Серед шкільних предметів у розкладі Корфа значились звукові вправи, гра в букви, творення слів, диктанти, російське читання, швидкопис, чистописання, логічні вправи, наочне навчання, природознавство, арифметика і т.п. Кожна вправа практикувалась доти, поки не давала бажаних результатів.
Заняття логічними вправами тісно пов'язувались із наочним навчан-ням: одне без іншого неможливе, і проведення саме цих занять, на думку Ушинського К.Д., має привести до розвитку розумових сил дитини. Отримуючи з книги "Рідне слово", а також на унаочнюваних уроках ряд конкретних уявлень, дитина привчається в ході бесіди аналізувати й узагальнювати їх, вводячи таким чином отриманий матеріал у "скарбницю" свого мислення. Відвідуючи школи, М.О.Корф завжди спостерігав за тим, як проводяться вправи з "Рідного слова" і які результати вони дають.
Зрозуміло, що розвивальні вправи "Рідного слова" не заучуються механічно. Цю небезпеку передбачав Корф і разом зі своїми однодумцями вигадував задачі, які б наштовхували учнів на більш-менш напружену роботу думки і запобігали можливість механічного заучування. Так, перш за все, рекомендувалося при проходженні "Рідного слова" використовувати наочні атласи і таблиці. Особливо Корф радив атлас Шрейбера "Картини для наочного навчання". В цьому атласі згруповані на замовлення саме ті предмети, які вивчалися в "Рідному слові". Якщо з якоїсь причини не можна було користуватися атласом, М.О.Корф радив користуватись малюнками.
Для уникнення механічних збочень при роботі по "Рідному слову", яких не завжди можна було уникнути наочним навчанням, М.О.Корф розробив низку спеціальних додаткових вправ, які могли б тримати думку дитини у постійному напруженні й усували б можливість механічності.
Корф писав у методичних порадах: "Не треба рухатись дуже швидко. Власний досвід каже мені, що треба постійно повторювати з учнями все пройдене із вправ "Рідного слова", але питання в тому, як повторювати? Якщо задовольнитись тільки тим, щоб учень вмів розподілити за розрядами саме тільки ті предмети, які названі в його книзі, а не будь-які предмети, однорідні з цим, то мета вправ зовсім не буде досягнена. Уроки Ушинського К.Д. мають розвивати, отже, всі зусилля вчителя повинні бути спрямовані на те, щоб активізувати думку дитини; таким чином, вчителям необхідно пропонувати і питання при повторенні. Ні до чого не привело б, якби, наприклад, вчитель, повторюючи вправи "Рідного слова", сказав учню: "Назви мені посуд, назви мені тварин, назви коштовні метали". Обмежуватись подібними запитаннями - означає, вправляти лише напам'ять, а вчитель повинен впливати на мислення. Прагнучи поліпшити працю вчителів, пропоную складені мною зразки питань для повторення пройдених уроків "Рідного слова". Ці питання поділяються на 2 категорії: а) аналітичне називають предмет і пропонують дитині визначити ознаку його". [5;140]
Зразки питань для повторення вправ 1-ої частини "Рідного слова", після того як вивчена вся 1-ша частина або тільки декілька її уроків.
(для двох молодших класів)
Бесіда повинна мати місцевий характер. Ось фрагмент бесіди, яку розробив М.О.Корф.
Питання. У що ти одягнений? Відповідь. У кожух.
Питання. Що таке кожух? Відповідь. Сукня.
Питання. З чого він зроблений? Відповідь. З шкіри вівці.
Питання. Що таке шкіра вівці? Відповідь. Частина вівці.
Питання. Що таке вівця? Відповідь. Домашня, чотиринога, травоїдна
тварина.
Питання. Чому ти називаєш її домашньою твариною? Відповідь. Вона живе вдома.
Питання. Ні, вона майже цілий рік у степу. Чому ж таки домашня? Відповідь. Вівця ручна, взимку живе вдома, приносить людині користь.
Питання. Чому ти називаєш вівцю чотириногою твариною? Відповідь. У неї 4 ноги.
Питання. Як би вівця зламала собі одну ногу, або їй одну ногу відрубали, то скільки б у неї було ніг? Відповідь. 3.
Питання. Як би ти в такому випадку назвав вівцю по кількості ніг? Відповідь. Чотириногою.
Питання. Але ж у вівці 3 ноги, а не 4. Відповідь. Вона народжується з 4 ногами, а тому й називається чотириногою.
Питання. Чому називаєш ти вівцю твариною травоїдною?
б) синтетично перераховують ознаки, не називаючи предмета, і про-понують мисленню дитини відтворити предмет за його ознаками:
Питання. Що ти зробиш корисного для людини з цегли, глини, соломи? Відповідь. Будинок.
Питання. Летить у повітрі тварина без пір'я, але з крилами: що я маю на увазі? Відповідь. Комаха.
Питання. Які відомі тобі дерева мають таку ж назву, як і їхні плоди? Відповідь. Груша, слива, вишня. [8;509-515]
К.Д.Ушинський з великою увагою ставився до спроб творчої роботи над "Рідним словом" і його вправами, робив свої зауваження і

 
 

Цікаве

Загрузка...