WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Особливості правового регулювання праці підлітків і жінок - Урок

Особливості правового регулювання праці підлітків і жінок - Урок

переміщенням важких речей. До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом. До тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітки до 15 років не допускаються. Робота підлітків з вантажем не повинна становити більше третини робочого часу. Вага окремого вантажу та сумарна вага вантажу, який повинні підіймати та переміщувати неповнолітні не повинна перевищувати граничних норм, зазначених у спеціальних таблицях.
Запитання до учнів: Як скорочена тривалість робочого часу неповнолітніх впливає на їх зарплатню? (Учні висловлюють свої припущення. Потім опрацьовують ст.194 КЗпПУ: "Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи".)
Як бачимо, неповнолітні мають значні пільги згідно трудового законодавства.
Запитання до учнів: А чи несуть неповнолітні відповідальність за порушення трудової дисципліни? (Учні висловлюють свої припущення.) Так, за порушення трудової дисципліни до неповнолітніх, як і до дорослих, можуть застосовуватися заходи дисциплінарної відповідальності (а які заходи дисциплінарної відповідальності ви знаєте? - догана, звільнення), або громадського впливу. Так, за систематичне порушення трудової дисципліни, прогул (в тому числі відсутність на роботі три години протягом дня) без поважних причин, появу на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння до неповнолітніх може бути застосовано і такий захід, як звільнення з роботи.
Крім того, працівники, які поєднують роботу з навчанням (а це здебільшого молоді люди) теж мають певні пільги. Детально про це записано в главі XIV КЗпПУ "Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням" та в Законі України "Про відпустку". Які це пільги?
Виробниче навчання здійснюється безпосередньо в межах робочого часу при підготовці нових робітників.
Для тих, хто працює і навчається, можуть бути встановлені: скорочений робочий день, надаватися додаткові відпустки на період сесії і екзаменів (наприклад, у перевідних класах вечірнього відділення загальноосвітньої школи надаються 4-6 днів без врахування вихідних, випускники 12 класу вечірнього відділення мають право на відпустку тривалістю 20 кал.дн., тим, хто навчається на вечірніх відділеннях ПТУ надається відпустка для підготовки і складення іспитів 35 календарних днів; хто навчається у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах має право на відпустку на період здачі вступних екзаменів, сесій тривалістю від 10 до 40 кал. днів, залежно від рівня ВУЗу та курсу).
Якщо працівник навчається в ПТУ менше року з відривом від виробництва, то цей час не лише зараховують до стажу, а й дає право на чергову відпустку.
Власник або уповноважений орган оплачує працівникам, які навчаються в вищих або середніх навчальних закладах, проїзд до місця знаходження учбового закладу і назад один раз на рік на настановчі заняття, для виконання лабораторних робіт і здачі заліків і екзаменів - в розмірі 50% вартості проїзду; в такому ж розмірі провадиться оплата проїзду для захисту дипломного проекту (роботи) або здачі державних екзаменів.
Таблиця 2. Граничні норми підіймання та переміщення вантажів неповнолітніми під час короткочасної та тривалої роботи
Граничні норми ваги вантажу(кг)
Вік
(років) короткочасна
робота тривала
робота
юнаки дівчата юнаки дівчата
14 5 2,5 - -
15 12 6 8,4 4,2
16 14 7 11,2 5,6
17 16 8 12,6 6,3
ІІ. Порядок добровільної праці учнів
Учні шкіл (тобто ви), інших навчальних закладів теж мають закріплене законом право працювати. Робота з документом: КЗпПУ, ст.188, п.3 ("Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягнення ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює").
Тривалість робочого часу для учнів під час канікул встановлюється така сама, як і для неповнолітніх, що працюють на постійній роботі в залежності від віку: для учнів від 14 до 16 років - 24 год., для учнів 16-18 років - 36 год. на тиждень.
Запитання до учнів: А чи маєте ви право працювати під час навчального року? (Учні висловлюють свої припущення.) Так, ви маєте право працювати під час навчального року. Але робота не повинна шкодити вашому здоров'ю та навчанню. Тривалість робочого часу в такому разі скорочується в два рази. Тобто для учнів від 14 до 16 років робочий час становить 12 годин, а для 16-18-річних - 18 годин на тиждень. Учням, які працюють, надається відпустка тривалістю один календарний місяць (влітку) з оплатою пропорційно відпрацьованого часу ( два дні за кожний відпрацьований місяць роботи).
Запитання до учнів: Якщо ви навчаєтесь, а у вільний від навчання час працюєте, то як повинна здійснюватися оплата вашої праці? (Учні висловлюють свої припущення. Учитель пропонує опрацювати КЗпПУ, ст.194, п.3: "Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від вироботку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати").
Учень може звільнитися з роботи, попередивши про це власника за три дні (дорослі, як ви пам'ятаєте, - за два тижні). Розірвати трудовий договір з неповнолітнім власник зобов'язаний також на вимогу батьків, осіб, які їх замінюють, а з учнем - також на вимогу навчально-виховного закладу, в якому учень навчається.
При припиненні трудового договору підприємство видає учню довідку про його виробничу діяльність, де вказується спеціальність, кваліфікація, посада і час роботи. Цей час включається в трудовий стаж у відповідності з діючим законодавством. На підставі даних довідокпідприємство, де в подальшому учень буде працювати, зобов'язане внести відповідний запис у трудову книжку.
Як бачимо, ви - учні шкіл, неповнолітні, представники молоді - маєте значні права, передбачені міжнародним і українським законодавством в галузі трудових відносин. На жаль, в більшості країн світу існують певні проблеми з дотриманням законності. Тому, незважаючи на заборону застосування праці дітей до 14-річного віку, сьогодні у світі, за неповними даними, працюють близько 250 млн. неповнолітніх віком від 5 до 14 років ("Голос України", 14.04.98). За даними Міносвіти України близько 30 тис. дітей шкільного віку ніде не навчаються ("Освіта України", 23.03.99). Хоча офіційних даних про це немає, чимало з них залишають школу, щоб здобути собі на хліб.
Таблиця 3. Граничні норми сумарної ваги вантажу для підлітків у розрахунку на 1 годину робочого часу
Граничні норми ваги вантажу(кг)
Вік
(років) короткочасна
робота тривала
робота
юнаки дівчата юнаки дівчата
14 10 5 7 3,5
15 48 12 24 6
16 160 40 80 20
17 272 72 130 32
На ринку праці молодь теж зазнає дискримінації - адже серед молоді дуже багато безробітних.
Тому ви, всі ми, повинні добре знати свої права і вміти їх обстоювати, спираючись на українське законодавство, звертаючись до юристів, до комісії у справах неповнолітніх, у суди. (Обговорення прикладів порушення прав молоді та неповнолітніх і способів їх захисту на підставі особистої інформації чи матеріалів ЗМІ.)
ІІІ. Особливості праці жінок
Загальна декларація прав людини у ст.2, Конституція України у ст.24

 
 

Цікаве

Загрузка...